Klíčovou dírkou do Paláce šlechtičen

Cyklus představující dění v Paláci šlechtičen

Dříve než budete mít možnost od 21. dubna 2022 osobně navštívit novou divadelní a etnografickou expozici a vzácnou barokní kapli, přijměte pozvání a nahlédněte do dění za zatím stále zavřenými dveřmi. V prvním díle cyklu vás čeká ohlédnutí za rokem 2021, které bude mít podobu reportáže z rekonstrukce barokní kaple Očišťování Panny Marie.

Klíčovou dírkou do Paláce šlechtičen

Díl 1. Návštěva v barokní kapli Očišťování Panny Marie v roce 2021

Informace o historii kaple, její rekonstrukci, pokladech a budoucím osudu jsem se vydala hledat v letních dnech roku 2021. To byla kaple ještě plná lešení, jehož příčky hravě zdolávali restaurátorky a restaurátoři, a ze všech stran se ozývaly zvuky špachtlí a občasné zařičení. Více zde.

 

Díl 2. Aktuality z Paláce šlechtičen z týdne 17. - 23. 1. 2022

Minulý týden jsme navštívili Palác šlechtičen. Co se za dveřmi, které se pro vás otevřou 21. dubna 2022, vlastně nyní děje, se dozvíte v tomto zpravodajství. Více zde.

 

Díl 3. Závěť paní Magnisové

Zakladatelkou Paláce šlechtičen - který se nám 21. dubna 2022 slavnostně otevře po mnohaleté rekonstrukci - byla paní Johanka Francisca Prisca hraběnka Magnisová ze Strážnice rozená Bergová z Bergu. Tato poslední příslušnice strážnické větve hrabat Magnisů zesnula 30. května 1655. Zanechala závěť (podepsanou v lednu 1654), ve které založila nadační ústav pro výchovu a zaopatření nemajetných a osiřelých dívek šlechtického i měšťanského původu žijících převážně na území Moravy. Více zde.

 

Díl 4. Erby nad portálem Paláce šlechtičen

V předešlém dílu jsme si představili Johannu Františku Prisku hraběnku Magnisovou a její záměr vybudovat v Brně důstojný domov pro chudé či opuštěné šlechtičny. Ve své závěti ustanovila nejen dostatečné množství financí, ale také správce tohoto majetku a dohlížitele nad stavbou paláce a dalším chodem nadace. Byli jimi pánové z Dietrichsteina, konkrétně kníže Maxmilián Dietrichstein. Více zde.

 

Díl 5. Aktuální dění v chystané stálé expozici Loutkářské umění. Instalujeme marionety rodu Kopeckých

Měli jsme velké štěstí. Expozici Loutkářské umění jsme totiž navštívili ve chvíli, kdy odborní pracovníci Oddělení dějin divadla MZM - PhDr. Jaroslav Blecha, Mgr. Olga Piperová Taušová a Helena Šedá instalovali marionety divadla Václava Kopeckého. Kopečtí jsou jedna z nejznámějších loutkářských dynastií u nás. Čeští loutkáři používali téměř výhradně loutky vedené shora - marionety. Marionetářství bylo živností, která přecházela z generace na generace. Oddělení dějin divadla MZM vytváří a spravuje rozsáhlou sbírku... Více zde.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS