Kaple Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Čtvrtek 10. 10. 2024 v 17:30 hod.
Viditelně nositelné insignie odlišovali jejich vlastníka od davu, vymezovali mu zvláštní privilegované postavení ve společnosti. Ženy získaly privilegium nosit insignie v průběhu 17. a 18. století. Odznaky brněnského Ústavu Panny Marie Školské se u představených a členek nadace lišily ve vzhledu, velikosti a použitém materiálu. Odznaky představených byly unikáty předávané vždy spolu s funkcí vedení ústavu. Odlišovaly se odznaky i u řadových členek nadace a to především v materiálu pro výrobu insignií. Pro dívky šlechtického původu bylo určeno zlato. Pro měšťanky bylo určeno stříbro. Všechny členky nosily odznaky na stuze blankytně modré barvy s bílými okraji. Jaké existují ikonografické doklady přibližující nám insignie? Zachovaly se konkrétní řádové odznaky? Jak se měnila jejich podoba během staletí? Odpověď nejen na tyto otázky se dozvíte na přednášce Odznaky Ústavu Panny Marie Školské.
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 17. 10. 2024 v 18:00 hod.
Jan Dungel vystudoval biologii na Masarykově univerzitě v Brně, ale krátce po ukončení studií se rozhodl pro povolání malíře, ilustrátora a grafika na volné noze. Více než třicet let se věnuje dokumentaci tropické přírody v Jižní Americe. Své kresby tamních živočichů a rostlin vystavoval v ČR a dalších zemích Evropy i Jižní Ameriky. Je autorem, či spoluautorem několika knih pojednávajících o přírodě tropické Jižní Ameriky (Jak se maluje prales, Po krk v Pralese, Džungle uprostřed bažin, Ptáci. Barvy pralesa, Jaguár v kocovině).
Přijďte si prohlédnout fascinující svět nerostů a hornin na vlastní oči!
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 24. 10. 2024 v 16:00 hod.
Máte rádi neživou přírodu, fascinují vás drahé kameny a chcete získat více informací o minerálech a horninách než jen to, co vás učili ve škole? Pak vás srdečně zveme na výklad ve stálé expozici Svět nerostů! Kurátorka Mineralogicko-petrografického oddělení MZM vás vezme na jedinečnou cestu, kde na vás čekají úžasné ukázky minerálů a hornin z Moravy, Slezska i dalekých koutů světa. Dozvíte se, jak tyto poklady vznikají, jaké mají vlastnosti a jaké je jejich využití. Nenechte si ujít příležitost objevit svět, který je ukryt pod našima nohama.
Vojenství v českých zemích od služby císaři po první republiku
Kunzův salónek Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Čtvrtek 24. 10. 2024 od 17:30 do 19:00 hod.
Přednášející: Mgr. Tomáš Řepa, PhDr. (Univerzita obrany, Fakulta vojenského leadershipu, Katedra teorie vojenství). Ve službách habsburských císařů se proslavilo mnoho vynikajících vojevůdců i z řad šlechticů českých zemí. Rozvoj vojenství v českých zemích dále ovlivnilo velké množství politických změn na základě řady konfliktů, kterých se účastnilo velké množství zdejších odvedenců. První světová válka a legionářská anabáze představovaly další zlom vývoje. Meziválečná armáda tak byla budována s cílem odstřihnout se od minulých tradic s cílem vybudovat své vlastní. Shrnutí tohoto vývoje nabízí zajímavé paralely i ponaučení pro současnost. Ve spolupráci se Slováckým krúžkem v Brně. Přednáška bude vysílána živě on-line, více na Facebooku Slováckého krúžku v Brně. Vstupné zdarma.
Komentovaná prohlídka stálé expozice Zaniklý život na Moravě
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 31. 10. 2024 v 16:00 hod.
Nechte se provést expozicí Zaniklý život na Moravě paleontologem Tomášem Turkem, díky kterému vám v expozici neunikne nic podstatného. Mezi vystavené novinky patří jediný dinosauří zub z ČR, který byl nalezen v Brně, krunýř obrovské suchozemské želvy nebo horniny, které byly v minulosti využívány ke stavebním účelům (např. kašna Parnas) a další zajímavosti. Součástí expozice jsou i ukázky recentních mořských ryb z Tasmanova moře, jejichž příbuzní byli nalezeni i u nás.
Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Čtvrtek 31. 10. 2024 v 16:30 hod.
Komentovaná prohlídka stálé expozice Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času. Kurátorky Etnografického ústavu Věra Colledani a Jana Poláková vám při komentované prohlídce stálé expozice představí poněkud ponuré téma související se svátkem lidově zvaným Dušičky, v němž se vzpomíná na všechny zemřelé. Seznámí vás se sociálním postavením a rolí starých lidí ve společnosti jako nositelů vědomostí a kolektivní paměti, v rámci hospodářství i rodiny. Jistota smrti a nejistota okamžiku jejího příchodu z ní vytvořily podobenství spravedlnosti. Byla chápána jako jedna z fází života lidské duše a brána jako nedílná součást života a jako taková nebyla oddělována ani od zvykoslovného kalendáře. Vedle našeho pojetí svátku zemřelých bude na několika příkladech nastíněn přístup k zemřelým a oslavě jejich svátku ve světě.
Tisíc tváří Amazonie - Mezi dvěma světy: Cesta malíře džungle
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 31. 10. 2024 v 18:00 hod.
Otto Placht, přezdívaný "Malíř džungle", je český výtvarník, jehož tvorbu výrazně ovlivnila peruánská Amazonie, kde působí již od 90. let. Jeho dílo je unikátním propojením středoevropské expresivní malby a mystiky amazonských kultur, což se odráží v jeho bohaté paletě barev a hluboké symbolice. Placht se dlouhodobě věnuje nejen malbě, ale také experimentům s přírodními barvivy a tradičními technikami. Přijďte si poslechnout jeho fascinující příběh o hledání tvůrčí identity, překračování kulturních hranic a propojení dvou vzdálených světů.
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 21. 11. 2024 v 18:00 hod.
Soužití indiánů s přírodou, kterou chápou a se kterou komunikují, je pro nás neuvěřitelné a mystické. Mnislav Zelený zná tajemství svého indiánského přítele, s jehož dědou stejného věku je ve styku telepatickou cestou a přivolal si ho z ekvádorské džungle... Život etnologa a kulturního antropologa Mnislava Zeleného Atapany je spojen s výzkumem v Jižní Americe, kde navštívil mnoho etnických skupin v Amazonii, Andách a Mezoamerice a s některými domorodci žil delší dobu. První cestu podnikl v roce 1969. V roce 1989 ho adoptoval kmen Yawalapitiů a šaman Gunitze mu dal jméno Atapana – List zelené palmy.
Komentovaná prohlídka stálé expozice Zaniklý život na Moravě
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 28. 11. 2024 v 16:00 hod.
Nechte se provést expozicí Zaniklý život na Moravě paleontologem Tomášem Turkem, díky kterému vám v expozici neunikne nic podstatného. Mezi vystavené novinky patří jediný dinosauří zub z ČR, který byl nalezen v Brně, krunýř obrovské suchozemské želvy nebo horniny, které byly v minulosti využívány ke stavebním účelům (např. kašna Parnas) a další zajímavosti. Součástí expozice jsou i ukázky recentních mořských ryb z Tasmanova moře, jejichž příbuzní byli nalezeni i u nás.
Tisíc tváří Amazonie - Amazonka: čtvrtstoletí od objevu pramenů českými expedicemi
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 28. 11. 2024 v 18:00 hod.
Prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc. (Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta) zkoumá prameny Amazonky od roku 1990, kdy učil na peruánských univerzitách v Limě a Cuscu. Spolupracoval s peruánským geografem prof. Dr. Carlosem Peñaherrerou. V roce 1995 připravil první expedici do Peru, kde navštívil provincii Cailloma. Expedice "Hatun Mayu 1999" změřila řeku Carhuasanta a označila ji za hlavní pramen Amazonky. Kvůli pochybnostem byla uspořádána expedice "Hatun Mayu 2000", která potvrdila, že Amazonka nemá jediný pramen, ale čtyři horské řeky. Poslední výzkumy opět potvrdily, že hlavním pramenem je řeka Carhuasanta. Samuel Fritz, jezuita českého původu, vytvořil jednu z prvních map Amazonky.