Nechte se provést - komentované prohlídky v Moravském zemském muzeu

Máte rádi interakci? Nebaví vás popisky? Chcete se dozvědět víc? Rádi se ptáte a tříbíte si názory? Přijměte pozvání a nechte se provést...
 

Ústav zchudlých šlechtických dívek v Saint-Cyr


Kaple Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Čtvrtek 7. 11. 2024 v 16:30 hod.


Maison Royale de Saint-Louis byla dívčí internátní škola založená v roce 1686 v Saint-Cyr (nyní Saint-Cyr-l'École, dép. Yvelines) králem Ludvíkem XIV. na žádost jeho tajné morganatické druhé manželky, Françoise d'Aubigné, markýzy de Maintenon. Markýza se rozhodla poskytnout mladým dívkám z chudých šlechtických rodin přiměřenou přípravu do života, založenou nejen na znalostech, které musela mít každá urozená manželka, ale také na vědomostech z literatury, poezie, malířství, matematiky, historie a zeměpisu. Institut, který financoval sám král, byl určen pro 250 dívek a 36 vyučujících. V letech 1686 - 1793 zde bylo 3054 žákyň. Výchovný ústav sice na konci 17. století, kdy se stal klášterem sester augustiniánek, ztratil svůj původní účel a význam, ale představoval významný krok ve výchově dívek za předrevolučního Starého režimu ve Francii. Přednáškou provede prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. (Univerzita Pardubice).

Více zde.

Ján Jiskra z Brandýsa a uhorské mincovníctvo v rokoch 1440-1453


Biskupský dvůr, Multimediální sál, Muzejní 1, Brno Čtvrtek 7. 11. 2024 v 17:30 hod.


Prednaska bude pojednávať o pôsobení Jána Jiskru z Brandýsa, ktorý sa výraznou mierou zapísal nielen do politických, ale aj hospodárskych dejín Uhorska. Po roku 1440 zastupoval maloletého Ladislava V. na uhorskom tróne v boji proti kráľovi Vladislavovi I. V rámci toho ovládol územie horného Uhorska, dnešného Slovenska s mincovňami v Kremnici a Košiciach, kde riadil razbu mincí. Přednášející: Mgr. Marek Budaj, PhD. (NBS–Múzeum mincí a medailí v Kremnici).

Více zde.

Gorily v mlze: příběh ochrany lidoopů, který znají všichni. Anebo ne?


Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 14. 11. 2024 v 16:30 hod.


Gorily horské patří díky příběhu Dian Fossey, Gorily v mlze, mezi nejznámější živočichy ohrožené vyhynutím. V současnosti jejich počet stoupá a dalo by se říci, že ochranářské aktivity týkající se goril horských byly úspěšné. Je ale opravdu populace goril horských mimo nebezpečí vyhynutí? Náš výzkumný tým se zabývá parazitárním onemocněním u goril horských žijících v deštných lesích rovníkové Afriky. Chceme zjistit, jakými infekcemi trpí a proč v posledních letech umírají na běžné infekce častěji než dřív. V přednášce se dozvíte, co je pro gorily horské opravdu hrozbou a jak může k jejich ochraně přispět překvapivě i turismus.

Více zde.

Tisíc tváří Amazonie - Můj přítel Kofán je Strom a bude Had


Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 21. 11. 2024 v 18:00 hod.


Soužití indiánů s přírodou, kterou chápou a se kterou komunikují, je pro nás neuvěřitelné a mystické. Mnislav Zelený zná tajemství svého indiánského přítele, s jehož dědou stejného věku je ve styku telepatickou cestou a přivolal si ho z ekvádorské džungle... Život etnologa a kulturního antropologa Mnislava Zeleného Atapany je spojen s výzkumem v Jižní Americe, kde navštívil mnoho etnických skupin v Amazonii, Andách a Mezoamerice a s některými domorodci žil delší dobu. První cestu podnikl v roce 1969. V roce 1989 ho adoptoval kmen Yawalapitiů a šaman Gunitze mu dal jméno Atapana – List zelené palmy.

Více zde.

Komentovaná prohlídka stálé expozice Zaniklý život na Moravě


Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 28. 11. 2024 v 16:00 hod.


Nechte se provést expozicí Zaniklý život na Moravě paleontologem Tomášem Turkem, díky kterému vám v expozici neunikne nic podstatného. Mezi vystavené novinky patří jediný dinosauří zub z ČR, který byl nalezen v Brně, krunýř obrovské suchozemské želvy nebo horniny, které byly v minulosti využívány ke stavebním účelům (např. kašna Parnas) a další zajímavosti. Součástí expozice jsou i ukázky recentních mořských ryb z Tasmanova moře, jejichž příbuzní byli nalezeni i u nás.

Více zde.

Tisíc tváří Amazonie - Amazonka: čtvrtstoletí od objevu pramenů českými expedicemi


Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 28. 11. 2024 v 18:00 hod.


Prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc. (Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta) zkoumá prameny Amazonky od roku 1990, kdy učil na peruánských univerzitách v Limě a Cuscu. Spolupracoval s peruánským geografem prof. Dr. Carlosem Peñaherrerou. V roce 1995 připravil první expedici do Peru, kde navštívil provincii Cailloma. Expedice "Hatun Mayu 1999" změřila řeku Carhuasanta a označila ji za hlavní pramen Amazonky. Kvůli pochybnostem byla uspořádána expedice "Hatun Mayu 2000", která potvrdila, že Amazonka nemá jediný pramen, ale čtyři horské řeky. Poslední výzkumy opět potvrdily, že hlavním pramenem je řeka Carhuasanta. Samuel Fritz, jezuita českého původu, vytvořil jednu z prvních map Amazonky.

Více zde.

Hibernace netopýrů a jak nám může pomoci s lety do vesmíru


Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 12. 12. 2024 v 16:30 hod.


Netopýři v oblasti mírného pásma žijí svůj život ve dvou fyziologických extrémech. Jedním je energeticky nesmírně nákladný aktivní let, a tím druhým je zimní spánek neboli hibernace, díky které přežijí dlouhé období bez potravy. Člověk nic z toho nezvládne, tedy bez moderních technologií, i když by podobnými vlastnostmi velmi rád vládl. A hibernaci nezvládne ani za pomocí techniky. Obsahem přednášky je představení toho, v čem je hibernace netopýrů tak zajímavá a jak nám může v budoucnosti pomoci v cestování vesmírem.

Více zde.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS