Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana

21. 6. 2023 – 31. 12. 2024
 


Zpět na Výstavy | Pavilon Anthropos

Otevírací doba: středa až pátek 9-17 hod., sobota až neděle 10-17 hod.
Vstupné: plné 70 Kč, zvýhodněné 50 Kč, rodinné 150 Kč
 

Po delší době se do Pavilonu Anthropos navrátí atraktivní obrazy Zdeňka Buriana. Nová instalace by však měla být oproti těm minulým inovativní. Bude se jednat o cykly obrazů (60-70 obrazů) věnovaných evoluci člověka, scénickým obrazům a obrazům zobrazujícím pleistocenní faunu a jako novinka zde budou umístěny do opozice antropologické a zvířecí rekonstrukce zejména v podobě 3D hyperrealistických rekonstrukcí realizovaných Laboratoří antropologické rekonstrukce MZM.

Trojrozměrné exponáty výrazně obohatí instalaci obrazů a budou taktéž "tahákem" zamýšlené výstavy, zvláště při využití efektní scénografie.

Do výstavy budou částečně zařazeny i haptické předměty umožňující "osahat" doplňující exponáty pro slabozraké a nevidomé.
 

Záštitu nad výstavou převzali ministr kultury Mgr. Martin Baxa a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Hlavním mediálním partnerem výstavy je Česká televize.

Australopithecus sediba v životní velikosti i tajuplná lidská hlava jménem Tsansa nově v Pavilonu Anthropos (30. 5. 2024)

V měsíci červnu uplyne rok od otevření výstavy Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos. K datu 1. června přináší Moravské zemské muzeum v době otevření výstavy slibovanou aktualizaci - autoři výstavy připravili další hyperrealistickou antropologickou rekonstrukci, v galerii obrazů Zdeňka Buriana přibude nový obraz včetně originálu předlohy - děsivého rituálního předmětu v podobě lidské hlavy s poetickým názvem Tsansa.

„Datum slavnostního zveřejnění rekonstrukce nedávného antropologického nálezu nového druhu předchůdce člověka - Australopithecus sediba - na Den dětí 1. června není náhodný. Není to totiž poprvé, co světový archeologický nebo paleontologický objev učinilo dítě. Podobně jako v roce 1879 to byla pětiletá María, která jako vůbec první uviděla do té doby neznámé pravěké malby v jeskyni Altamira, o prázdninách v roce 2008 našel devítiletý Matthew Berger, syn paleoantropologa Lee Bergera, při výzkumu v jeskyni Malapa nedaleko Johanennesburgu v Jihoafrické republice první kosterní pozůstatky dříve neznámého druhu podobného lidoopům,“ vysvětluje hned na úvod antropoložka Eva Vaníčková. Australopithecus sediba žil před téměř 2 miliony let a s jeho hyperrealistickou figurální rekonstrukcí nyní Vaníčková a sochař Ondřej Bílek z Laboratoře antropologické rekonstrukce MZM přicházejí. Více zde...

Výstava vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.

Výstava se koná za finanční podpory Statutárního města Brna.

Hlavním mediálním partnerem výstavy je Česká televize.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS