Odhalení pamětní desky pplk. v. v. Jiřímu Štokmanovi

Zpět na Historické oddělení MZM

Dne 30. dubna 2009 se pracovníci historického odd. MZM PhDr. Jan Břečka a Mgr. Jiří Mitáček, PhD. zúčastnili slavnostního odhalení pamětní desky bývalému příslušníkovi čs. paraskupiny CLAY pplk. v. v. Jiřímu Štokmanovi na jeho rodném domě v Buchlovicích. Šlo o vyvrcholení dlouhodobé spolupráce s iniciátorem celé akce Janem Štokmanem, který již na jaře 2008 oslovil historické odd. MZM s prosbou o pomoc při realizaci svého záměru - připomenout památku svého strýce válečného parašutisty.

Za velkého zájmu obyvatel Buchlovic zahájil v 17 hodin 30. dubna 2009 Jan Štokman jako hlavní moderátor hlavní slavnostní akt, po něm PhDr. Jan Břečka z MZM v krátkém projevu přehlédl životní osudy pplk. v. v. Jiřího Štokmana, dále vystoupil veterán 2. světové války a bývalý příslušník týlové sekce Zvláštní skupiny D ve Velké Británii plk. Vladimír Maděra (92 let) a nakonec poslanec PČR Karel Šebek. Poté následovalo slavnostní odhalení desky, čestná salva, hymny Slovenské a České republiky. Akce pokračovala u pomníku padlých v I. a II. světové válce a zájemci si mohli také prohlédnout stálou expozici Muzea Podhradí Buchlovice, která je věnována historickému a národopisnému vývoji tohoto regionu. Nově byla připravena výstava o II. světové válce, protektorátním životě a odboji v Buchlovicích, o místních zahraničních vojácích, o vězních v koncentračních táborech apod.

Na přípravě celé zdařilé akce se vedle historického odd. MZM podíleli Okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu Uherské Hradiště, Spolek podporovatelů historie Buchlovice, Veteran Car Club Zlín, Klub vojenské historie Army park Slavičín, Klub vojenské historie, Hraničářský pluk 19, Armáda ČR - Krajské vojenské velitelství Zlín, Klub válečných veteránů Brno, Příslušníci 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a Městys Buchlovice.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS