Planetami Malého prince

16. 11. 2022 - 5. 3. 2023

Zpět na Výstavy | Dietrichsteinský palác


Otevírací doba: středa až pátek 9-17 hod., sobota 10-17 hod., neděle 13-17 hod.
Vstupné: zdarma
 

Upozorňujeme, že v sobotu 25. 2. 2023 do 14:00 hod. nebude tato výstava z technických důvodů přístupná. Děkujeme za pochopení.


Umělecká sklářka Alice Dostálová navazuje aktuální výstavou Planetami Malého prince na svou dlouhodobou spolupráci s oddělením Dětské muzeum Moravského zemského muzea. Výstava probíhá paralelně s interaktivní výstavou Malý princ Elišky Podzimkové.

Hlavním motivem výstavy je spojení krásy vesmíru, krásy skla a pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Umělecká sklářka Alice Dostálová na výstavě prezentuje své skleněné figurky a baňky s objekty vyrobenými sklárnou Jaroslava Svobody doplněné astrofotografiemi Karla Bůny.

Doprovodný program k výstavě

Závěrečný workshop k výstavě (sobota 25. 2. 2023 od 14 do 17 hod.)
Program s výtvarnou dílnou pro rodiny s dětmi (program je vhodný pro děti od 6 do 12 let). Odpoledne plné tvořivé činnosti, čtení a povídání Vám představí svět Malého prince, který zažívá dobrodružství na různých planetách. I vy si můžete vytvořit svou vlastní planetu a odnést si ji domů. Více zde.

Komu je výstava věnována? Odpovídá sama autorka: „Výstava je věnována všem malým princům a princeznám, především mým vnoučatům, se kterými koukáme z pelíšku v podkroví střešním oknem do hlubin vesmíru, plného záhad a tajemných příběhů, které si spolu vyprávíme. Malý princ je naším přítelem a průvodcem v tomto putování po dalekých planetách a pohádkových dobrodružstvích. Je věnována také dětem, které přicházejí do galerie Skleněnka v Březině u Tišnova objevovat krásy skla a pokládají mi záhadné otázky. Poděkovat za její zrození musím také Ing. Karlu Trutnovskému, který na svých hvězdárnách pořádá neskutečně zajímavá astronomická pozorování a skvělé přednášky pro děti i dospělé. Všichni máme něco společného na té malé, modré kuličce hluboko ve vesmíru, která je také domovem dětí a astronomů a domovem sklářů a… jiných zvídavých snílků.

Doprovodný program k výstavě

Malý princ (24. 11. - 16. 12. 2022 a 4. 1. - 3. 3. 2023)
Kouzelný, pohádkově laděný program spojený s dílnou, který představí hlavní myšlenky knihy Malý princ. Čeká nás putování vesmírem a návštěva různých planet. Budeme si hrát, tvořit a povídat o tom, proč jsou důležití přátelé, jestli je dobré být vytrvalý, zda jsou lidé schopni vidět srdcem a co je to opravdová krása. Více zde.

Alice Dostálová pochází z Turnova, města drahých kamenů a bohaté šperkařské historie. Vyučila se sklářskému řemeslu v Jablonci nad Nisou v oboru sklo a bižuterie. V Železném Brodě na sklářské škole a v železnobrodské sklárně se učila mistrovství tvorby skleněných figurek. V roce 1982 se přestěhovala do Brna a v letech 1983-1984 navštěvovala hodiny dějin umění u malíře Petra Skácela.

Od roku 1993 pořádá samostatné výstavy „Čarování ze skla“, pro školy, muzea a jiné kulturní instituce připravuje vzdělávací programy, při kterých předvádí výrobu skleněných figurek a zajišťuje tvořivé korálkové dílny, které jste mohli navštívit také na akcích Dětského muzea Moravského zemského muzea.

Zajišťovala též výstavy českým autorům přicházejícím z emigrace, např. ak. mal. Pavlu Skalníkovi, Jarmile Mucha Plockové, šperkaři Jiřímu Beldovi st., Kristiánu Kodetovi nebo ekvádorskému malíři Olmedu Quimbitovi a dalším. Má za sebou celou řadu autorských výstav: např. Muzeum Nové Město na Moravě, Galerie Blansko, Muzeum Litomyšl, Golem club Praha, Galerie B Prostějov, zámek Kozel, hrad Kámen, Muzeum Kroměříž, zámek Rájec nad Svitavou, zámek Slavkov. Vystavovala také v zahraničí: Německo (Hamburg), Francie (Paříž), Holandsko (Roden, Borne), Itálie (San Vito).

KONTAKTE
DIENSTLEISTUNGEN
WISSENSCHAFT UND FORSCHUNG
ÜBER UNS