Dětské muzeum

Týden dětí s Moravským zemským muzeem 2024 - 35. ročník

I. turnus 8. 7. – 12. 7. 2024 / termín je plně obsazen
II. turnus 26. 8. – 30. 8. 2024 / zbývají poslední 2 volná místa


Pondělí 8. 7. a 26. 8. 2024

Tisíc tváří Amazonie

První den letošního Týdne dětí strávíme v Pavilonu Anthropos a jeho přilehlém parku. V nové interaktivní výstavě vstoupíme do vzdáleného světa – oblasti Velké Amazonie, kde se dozvíme spoustu zajímavých věcí. Seznámíme se s každodenním životem domorodých obyvatel, s jejich bohatou kulturou, řemeslnými dovednostmi, mytologií, chápáním přírody i s jejich zvyky a rituály. Prostřednictvím dermoplastických preparátů, ukázky plodů rostlin, dřevin, ilustrací, PC hry, videoprojekce, didaktických her, a dokonce i živých exponátů, si přiblížíme přírodní rozmanitost tohoto krásného a tajemného místa. Tuto nevšední výstavu o současné Amazonii zažijeme všemi smysly. A na závěr se ponoříme do umělecké dílny, kde si vyrobíme masky inspirované zvířaty, která žijí v amazonském tropickém deštném pralese.


Úterý 9. 7. a 27. 8. 2024

Výprava za permoníky

Cestu do světa permoníků zahájíme v Oslavanech přímo u řeky Oslavy. Budeme si povídat o vzniku uhelných slojí a životě před 300 miliony lety. Prozkoumáme, co nám horniny říkají o událostech v jejich době vzniku. Samozřejmě nezapomeneme ani na ranní rozcvičku a vydáme se po hornických schodech až k Permoniu, kde na nás čeká spousta zábavy a objevů. Po splnění permonických úkolů se vydáme na haldu dolu Kukla, abychom hledali zkamenělé rostliny a zajímavé minerály.

Středa 10. 7. a 28. 8. 2024

Archeoskanzen Modrá

V Archeoskanzenu v Modré se můžeme vrátit zpátky v čase do doby Velké Moravy. Uvidíme, jak vypadala opevněná sídliště a co se ukrývalo za jejich hradbami. Prozkoumáme staré domy, dílny a další budovy, kde lidé tehdy žili a pracovali. Navštívíme dokonce i palác biskupů a malý kostelík jménem Svatý Jan. Ale to není vše! Pod zemí Archeoskanzenu se začala stavět úžasná Klenotnice Velké Moravy. Tady budeme moci vidět krásné šperky a vzácné poklady, které byly nalezeny. A kousek odtud je i expozice jménem Živá voda, kde uvidíme neuvěřitelné ryby, které jsme možná ještě nikdy předtím nespatřili. V Archeoskanzenu nás zkrátka čekají nezapomenutelná překvapení!


Čtvrtek 11. 7. a 29. 8. 2024

Muzeum v přírodě Rymice a Přírodní park Záhlinické rybníky

Ke konci týdne s dětmi navštívíme areál Muzea v přírodě Rymice, který je zcela unikátní svou rozmanitostí. Plánujeme si pečlivě prohlédnout objekty lidové architektury východní Hané a také tvrz s hospodářským dvorem, které ukazují způsob života a hospodaření v této oblasti v posledních dvou staletích a jsou výjimečné tím, že stojí na svém původním místě. Dále nás čekají různé aktivity a povídání o včelách a včelaření v prostředí Medové zahrady. Děti se také dozvědí, jakou hodnotu a význam měl pro naše předky chléb a co vše předcházelo jeho upečení. Nevynecháme ukázky důležitých obilnin, zemědělských nástrojů, proces mletí na žernovu a návštěvu mlýna. Součástí programu bude i samotné pečení chleba a tvořivá dílna. Po obědě se vypravíme na procházku s naším průvodcem zoologem do okolí Záhlinických rybníků, kde se budeme obdivovat místnímu ptactvu a dalším živočichům.


Pátek 12. 7. a 30. 8. 2024

Velká plavba na hrad Veveří

Poslední den "Týdne dětí" se vydáme do krásné přírody v okolí Brněnské přehrady, kde nás čeká spousta zážitků. Ráno společně vyrazíme na tajemný hrad Veveří, ke kterému se dostaneme vzrušující plavbou parníkem. Projedeme se celou přehradou a budeme si užívat nádherné výhledy na vodu a okolní krajinu. Na hradě budeme moci podrobně prozkoumat jeho starobylé zákoutí. Projedeme se kolem hradních zdí a možná objevíme nějaký starý poklad! Po prohlídce hradu se ponoříme do okolní přírody. Poobědváme v nedaleké malebné restauraci u rybníčka a poté se opět vydáme na palubu parníku a vrátíme se do Brna. Bude to jako skvělá závěrečná jízda na konci našeho dobrodružství.

Program je určený pro děti ve věku od 6 do 12 let.

Rezervace přijímá: Dětské muzeum, Moravské zemské muzeum, telefon: 533 435 274 nebo 371, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz, kapacita omezena!

Cena pětidenního programu: 3 400,- Kč

Virtuální muzeum pro děti

Vážení návštěvníci, milé děti, přijměte naše pozvání do virtuálního muzea, ve kterém najdete didaktické listy, tajenky, vystřihovánky a interaktivní skládačky. Všechny aktivity jsou inspirovány právě konanými či nedávno skončenými výstavami.

KONTAKTE
DIENSTLEISTUNGEN
WISSENSCHAFT UND FORSCHUNG
ÜBER UNS