Hostem prvního podzimního podcastu "Spojujeme minulost s budoucností" je ředitel Uměnovědného muzea MZM, vedoucí Oddělení dějin divadla MZM, ale především velký nadšenec a popularizátor loutkového divadla Jaroslav Blecha. Ptáme se ho, s jakými pocity vzpomíná na své první dětské loutkové divadlo, jakým způsobem se loutkové divadlo propojuje s jeho výtvarnou a hudební realizací i na specifika více než čtyř desítek let práce pro MZM. Zajímá nás rovněž, jak se změnilo loutkové divadlo po r. 1948, potažmo po r. 1989. Rozhovor vede Hana Svanovská.
Vedoucí Geologicko-paleontologického oddělení MZM Růženy Gregorové jsme se zeptali na to, co vedlo malou holku ze středomoravských Litenčic k objevování dalších vrstev pod povrchem zemským, co pro ni znamená psaní popularizačních knih o zkamenělinách, a také na náboženské a spirituální kontexty paleontologických nálezů. Má ještě Růžena Gregorová nějaké objevitelské touhy a sny? A těší ji vychovávat si v MZM nové vědecké pokračovatele? Otázky klade Hana Svanovská.
S vedoucím Zoologického oddělení MZM Miroslavem Šebelou, který pracuje v Moravském zemském muzeu již od r. 1975, hovoříme nejen o tom, jak se člověk už v dětství stane nadšencem do svého oboru, o oblíbených místech jeho expedic nebo o proměně zoologických výzkumů v prostoru a v čase. Dotýkáme se rovněž darwinismu, ekologie krajiny a konečnosti druhu Homo sapiens, stejně jako jeho současných a budoucích výzkumných projektů. Připravila Hana Svanovská.
S publicistou, scénáristou a externím spolupracovníkem MZM Luďkem Navarou o tom, jakou roli hraje při jeho historických výzkumech brněnský původ, co mají společného národně-socialistické a bolševické ideje a v čem je jeho aktuální kniha „Gottwaldovy oprátky“ jiná než ty předchozí. Proměnilo se nějak vnímání a reflexe nacismu a komunismu v souvislosti s aktivitami dezinformační scény a s válkou na území Ukrajiny? Pracuje momentálně na nějakém novém tématu? Tázala se Hana Svanovská.
S archeologem, historikem, publicistou a vedoucím Centra slovanské archeologie v Uherském Hradišti Luďkem Galuškou o jihomoravském dětství v blízkosti archeologických nalezišť a klukovských snech s tím spojených. Jak se proměnily archeologické výzkumy za více než čtyřicet let, co se jí věnuje? Proč se po r. 1989 zvedl zájem o výzkumy z období velkomoravské říše? A jaké zázemí mu pro jeho práci poskytuje Moravské zemské muzeum? O tom všem, ale nejen hovořili s Hanou Svanovskou.
S novou vedoucí Etnografického oddělení MZM Petrou Mertovou o dětství pod Orlickými horami i o tom, co ji přivedlo ke studiu etnografie. Jak se proměňovala práce s vlnou na našem území v průběhu staletí? Z jakého důvodu má vlnařství a textilní průmysl v Brně tak zajímavou historii? A jaký potenciál mají současné mezioborové výzkumy? Nejen na to se dotazovala Hana Svanovská.
S vedoucím Oddělení dějin hudby MZM Jiřím Zahrádkou hovoříme především o jeho životní badatelské lásce - skladateli Leoši Janáčkovi. Co nového a aktuálního se lze o skladateli dočíst v jeho knihách a edičních počinech? V čem jsou výjimečné paměti Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové, které vydal TIC v r. 2023? Na co se můžeme těšit v rámci festivalu Janáček 2024? Nejen o tom rozmlouvala s Jiřím Zahrádkou Hana Svanovská.
Milí přátelé, přijměte pozvání k podcastu Moravského zemského muzea: "Spojujeme minulost s budoucností". V prvním díle se moderátor pořadu, herec a scénárista Petr Tlustý setkal s antropoložkou Evou Vaníčkovou nad zbrusu novou knihou Tváří v tvář předkům. Povídání nejen o antropologické rekonstrukci podoby si můžete poslechnout v tomto videu. V zájmu aktuálnosti proběhl výjimečně rozhovor za jednoduchých technických podmínek, věříme, že si tuto historicky první sváteční demo verzi užijete!
Společně s moderátorem Petrem Tlustým vás seznámíme s příběhy těch, kteří naplňují motto Moravského zemského muzea "Spojujeme minulost s budoucností". Co obnáší realizovat tuto vizi? Jak to vlastně chodí v instituci, která uchovává více než 6 a půl milionu exponátů všeho druhu (tzv. od brouků až po Chartu 77), zaměstnává více než 200 lidí a stará se o více než dvacet budov ve třech krajích? Přijměte pozvání na setkání s generálním ředitelem Moravského zemského muzea Mgr. Jiřím Mitáčkem, Ph.D.