Zaniklý život na Moravě

Expozice je věnována vývoji života v jednotlivých geologických érách. Prostřednictvím moravských zkamenělin se návštěvník přenese do prehistorických dob, kdy na území dnešní Moravy proniklo hned několikrát moře, a to v období prvohor, druhohor i třetihor.

Návštěvník se tak seznámí s horninotvornými organismy, které tvořily útesy a lemovaly okraje těchto pradávných moří a jejichž relikty jsou dodnes zachovány např. v Moravském krasu. Pozůstatky stromovitých přesliček a plavuní nabídnou pohled do prvohorních pralesů a močálů, jež daly vznik dnešním ložiskům černého uhlí a které poskytly útočiště pro unikátní permské krytolebce známé z boskovické brázdy. K vidění jsou také rozmanité variace druhohorních amonitů, vymřelých hlavonožců, jejichž zkameněliny jsou považovány za jedny z nejkrásnějších vůbec a které byly hojně nacházeny i v Brně na Stránské skále. Unikátně zachované části rostlin ze severní Moravy podají věrný obraz o druhohorní vegetaci na souši.

Nálezy z Jižní Moravy dále nabídnou pohled do tajemných třetihorních moří, kde se proháněly sirény, velryby či obávaní draví žraloci druhu Charcharocles megalodon. Pozornosti jistě neuniknou dokonale zachované fosilie hlubokovodních ryb, ani pozůstatky chobotnatců a nosorožců z třetihor. Návštěvník má také možnost se na chvíli vzdálit z území Moravy a seznámit se se slavnými barrandienskými trilobity z okolí Prahy, či dokonce zabrouzdat do pouště Gobi, jež patří mezi světově nejvýznamnější naleziště dinosaurů z konce druhohor.

Expozice je rozšířena o moderní videoprojekci vzniku Země, dioráma a rekonstrukce pradávných živočichů a rostlin. Pro představu o způsobu vzniku zkamenělin jsou ke zhlédnutí názorné ukázky fosilií různého typu zachování.

Lektorský výklad

Zaniklý život na Moravě aneb mořem i souší pravěké Moravy - Lektorovaná prohlídka expozice Zaniklý život na Moravě věnovaná vývoji života v jednotlivých geologických érách vás přenese do atmosféry pravěkých moří a souší, a to především na území Moravy.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS