Vendula Chalánková: Mářiny paměti

30. 6. - 15. 10. 2023
 


Zpět na Výstavy | Památník Leoše Janáčka

Otevírací doba: středa až pátek 9-17, sobota a neděle 10-15 hod.


Výstava představuje ilustrace - papírové koláže výtvarnice Venduly Chalánkové k nově vydané knize Mářiny paměti. U Janáčků. Zapsala Marie Trkanová podle vyprávění Marie Stejskalové, hospodyně v rodině Leoše Janáčka. Knížka nazvaná U Janáčků byla poprvé vydána roku 1959, poté ještě dvakrát v letech 1962 a 1998, a pokaždé se setkala s velkým ohlasem a oblibou u čtenářů nejen z řad milovníků Janáčkovy hudby. Energická Mářa pracovala u Janáčků více než čtyřicet let, a byla tak přímým svědkem radostí i strastí jejich rodinného soužití.

Impulsem k novému, v pořadí čtvrtému vydání Mářiných vzpomínek bylo nejen to, že je tato knížka dávno rozebraná, ale také skutečnost, že do Archivu Leoše Janáčka se před časem dostal strojopis textu, jak jej Marie Trkanová původně sepsala, bez úprav a škrtů provedených před prvním vydáním.

Podobně jako kniha Mářina kuchařka, kterou vydalo TIC BRNO a Moravské zemské muzeum v roce 2020, obsahuje i tato publikace ilustrace výjevů ze života Janáčkovy rodiny, jak je dle Mářiných vzpomínek ztvárnila výtvarnice Vendula Chalánková. Originály ilustrací jsou vystaveny přímo v místě, kde se mnohé v knize popsané situace odehrály, tedy v Janáčkově domečku, dnešním Památníku Leoše Janáčka.

Vendula Chalánková patří mezi nejautentičtější a nejosobitější výtvarníky mladší generace. Okruh její tvorby je velmi široký, od volné tvorby, přes knižní ilustraci, komiks až po animovaný film, přičemž podobně široké je užití technik od malby a kresby, přes koláže, asambláže či vyšívané objekty.

Partnerem výstavy je TIC BRNO, příspěvková organizace.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS