Historička Moravského zemského muzea Dana Vedra zkoumá osudy obyvatel obcí nuceně vystěhovaných nacisty


Zpět na Historické oddělení MZM

Rychtářov, Lhota, Pařezovice, Opatovice i Hamiltony. Obyvatele těchto někdejších nezávislých obcí a současných místních částí Vyškova nacisté za druhé světové války nuceně vystěhovali, protože jejich domovy ustupovaly rozšíření vojenského cvičiště. Postupně stejně dopadli na Vyškovsku také lidé v Podivicích, Radslavicích, Radslavičkách, Zelené Hoře, Studnicích, Odrůvce, Nových Sadech, Podomí, Krásensku a Březině.

Mgr. Dana Vedra vysvětluje svůj zájem: "Poslední desetiletí se výzkumníci zaměřovali na nucené migrace jiných etnik v českých zemích, především Němců. Že byli nuceni opustit své domovy i Češi z důvodu vojenských újezdů, o tom se moc neví. Nejvíce k tomu máme výzkumy k cvičišti Waffen-SS na Benešovsku, ale že se odehrály celkem velké přesuny i na Moravě, o tom se zkrátka moc nemluví.

Pamětníků, přímých účastníků odsunu, ubývá. Dnes o tom mluví většinou ti, co zažili válku jako děti a jejich vzpomínky jsou v mnoha ohledech značně zkreslené. „Nicméně podařilo se mi několik pamětníků najít a vyzpovídat. Pracuji také s výpověďmi, které dělali někteří místní obyvatelé zabývající se tématem dříve,“ říká historička.

Hlavní důvody k odsunu obyvatel měli podle ní nacisté dva: dlouhodobé plány na germanizování českomoravského prostoru a potřebu vybudovat moderního vojenské cvičiště v zázemí. Na Moravě se oba tyto záměry setkaly.

Byla tady půda k vybudování takzvaného koridoru, který by propojoval německy osídlené oblasti ve vnitrozemí Moravy s jihomoravskými německými regiony a německými jazykovými ostrůvky na Vyškovsku a Konicku a dále na sever se Sudety,“ shrnuje Vedra.

S historičkou Danou Vedrou se můžete setkat již ve čtvrtek 23. 3. 2023 v 16:00 na komentované prohlídce stálé expozice Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století.

KONTAKTE
DIENSTLEISTUNGEN
WISSENSCHAFT UND FORSCHUNG
ÜBER UNS