O muzeu > Přehled oddělení > Etnografický ústav

O muzeu

 

Kalendář akcí

Leden 2022
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31

Přednáška

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Etnografický ústav

Zpět na přehled oddělení

 

Adresa:
Kobližná 1
659 37 Brno
tel.: +420 542 422 361
e-mail: etnografiemzm.cz 

Vedoucí oddělení:

PhDr. Hana Dvořáková
Kurátorka sbírky hraček, lidové religiozity, filmového archivu, Ústředí lidové umělecké výroby.
tel.: +420 542 422 374
e-mail: hdvorakovamzm.cz

Zaměstnanci:

 • PhDr. Alena Kalinová  kurátorka sbírky lidového umění (keramika, sklo, plastika, malby na skle)
  tel.: +420 542 422 377, e-mail: akalinovamzm.cz
 • PhDr. Jana Poláková, Ph.D.  zástupkyně vedoucí, kurátorka sbírky nábytku, zvykosloví, starých tisků
  tel.: +420 542 422 380, e-mail: jpolakovamzm.cz
 • PhDr. Helena Beránková – kurátorka sbírky fotografií a grafiky
  tel.: +420 542 422 372, e-mail: hberankovamzm.cz
 • PhDr. Jarmila Pechová  kurátorka sbírky řemesel a výrob, zemědělství
  tel.: +420 542 422 386, e-mail: jpechovamzm.cz
 • Mgr. Šárka Prokešová (zástup za mateřskou dovolenou)  kurátorka sbírky textilu
  tel.: +420 542 422 383, e-mail: sprokesovamzm.cz
 • Mgr. Gabriela Rožková (mateřská dovolená) – kurátorka sbírky lidového textilu
  tel.: +420 542 422 383, e-mail: gzmeskalovamzm.cz
 • Lucie Bojdová, DiS.  konzervátorka
  tel.: +420 542 422 388, e-mail: lbojdovamzm.cz
 • Libuše Dufková  konzervátorka textilu
  tel.: +420 542 422 376, e-mail: ldufkovamzm.cz
 • Karolína Macháčková, DiS. (mateřská dovolená)  konzervátorka
  tel.: +420 542 422 388, e-mail: kurbankovamzm.cz

OZNÁMENÍ:

V celém sídle Etnografického ústavu - v Paláci šlechtičen - probíhá od poloviny minulého roku stavební rekonstrukce. Současně připravujeme stálou expozici (více níže). Z těchto důvodu nelze zajišťovat externí aktivity vůči odborné či laické veřejnosti (badatelské návštěvy a odborné konzultace, rešerše, vyhledávání v depozitářích apod.). Děkujeme za pochopení.

PhDr. Hana Dvořáková
vedoucí Etnografického ústavu
Moravské zemské muzeum
Kobližná 1
602 00 Brno

Klíčovou dírkou do Paláce šlechtičen

Dříve než budete mít možnost od 21. dubna 2022 osobně navštívit novou divadelní a etnografickou expozici a vzácnou barokní kapli, přijměte pozvání a nahlédněte do dění za zatím stále zavřenými dveřmi. Více zde.

Elektronické prezentace sbírek Etnografického ústavu

Charakteristika oddělení

 • Z bohatého archivu Etnografického ústavu čerpá podněty pro svou tvorbu i designérka Liběna Rochová, pro níž se stala tradiční kultura inspiračním zdrojem pro prezentaci kolekce Memory I. pro Expo v Šanghaji 2010 a Memory II. pro Design blok Praha 2011.  Prezentace (2.2 MB, PPS)

Výzkumná činnost:

 • V rámci zaměření jednotlivých kurátorů

Výstavní činnost:

Trvalé aktivity:

Stálé expozice

 • Etnografický ústav hledá pro připravovanou expozici vinařství starší vinařské nářadí a pomůcky, vinohradnické motyky, nože, putny, koštýře, vyřezávaná dna ze sudů, kantnýře, lisy, obrázky a fotografie s vinařskou tématikou, vinařská ocenění a další materiály. Prosím, nabídněte. Kontakt: dr. Jarmila Pechová, e-mail: jpechovamzm.cz, tel. +420 542 422 386.

Nedávné výstavy

Výstavy a ostatní akce - pozvánky i ohlédnutí

 • Ve čtvrtek 6. ledna 2022 byla v prostorách Senátu České republiky zahájena výstava Víra v tradici mapující nehmotné kulturní dědictví v rámci Jihomoravského kraje. Její součástí je rovněž prezentace posledního zapsaného nehmotného statku tj. mariánské pouti Zlatá sobota v Žarošicích, který na Seznam nehmotného kulturního dědictví navrhla kurátorka Etnografického ústavu MZM Hana Dvořáková.


  Přestřižení pásky k výstavě za účasti Ministryně životního prostředí Ing. Bc. Anny Hubáčkové, autorky Věry Colledani, kurátorky Hany Dvořákové.


  Hana Dvořáková, autorka nominace Zlaté soboty v Žarošicích na vernisáži výstavy Víra v tradici.


  Věra Colledani, autorka výstavy Víra v tradici při jejím zahájení.

 • Česká televize 2 ve středu 3. listopadu 2021 odvysílala v pořadu Dobré ráno tři vstupy o historii spodního prádla. Emeritní kurátorka Lenka Nováková a konzervátorka Libuše Dufková z Etnografického ústavu MZM, připravily a komentovaly příklady z rozsáhlé kolekce zdejších sbírek - dámské, pánské a dětské prádlo zahrnující období od konce 19. století až po padesátá léta 20. století. Video zde. •  

  Příprava na natáčení dokumentárního filmu dne 28. září 2021 o císaři Josefu II. (německá společnost embfilm GmbH), v roli sbírkový předmět Etnografického ústavu tzv. "císařský pluh" za účasti: M. Czernin (embfilm GmbH), H. Dvořáková, K. Macháčková (Etnografický ústav MZM) a prof. M. Hlavačka (FF UK).  Natáčení "císařského pluhu" (M. Czernin, M. Hlavačka)

 • Laureátem Ceny Česká národopisné společnosti za rok 2020 v kategorii výstava a expozice se stala PhDr. Jana Poláková, PhD., kurátorka výstavy Do Brna široká cesta. Kramářské písně se světskou tematikou. Vznikla také putovní verze výstavy, více informací o možnosti zápůjčky zde.

  V současné chvíli realizační tým Jany Polákové pracuje na přípravě výstavy "Dvanácte vrchů ten strom má. Kramářské a poutní tisky s náboženskou tematikou", která bude pořádána v kapli nově rekonstruované kaple v Paláci šlechtičen.

   Obrázek vpravo: Putovní verze výstavy "Do Brna široká cesta. Kramářské písně se světskou tematikou"

   
  Foto vlevo: Kurátorka výstavy PhDr. Jana Poláková a Mgr. Jiří Mitáček, Ph.D. při slavnostním zahájení výstavy
  Obrázek vpravo: Doprovodný materiál k výstavě


 • Zlatá sobota je hlavní mariánská pouť v jihomoravských Žarošicích konaná vždy druhou sobotu v měsíci září, v období svátku Narození Panny Marie. Pouť s významnými stopami barokních festivit probíhá již od roku 1785, přičemž kontinuita nebyla přerušena ani ve druhé polovině 20. století, v době, která projevy náboženského života významně omezovala. Poutníci v krojích, barokní rituály, ozdobená nosítka s mariánskými plastikami, večerní světelný průvod jsou v rámci České republiky ojedinělé.

   

  "Zlatá sobota - praxe v průběhu mariánské pouti v Žarošicích" byla zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje a aspiruje na zápis do celorepublikového Seznamu. Navrhovatelkou zápisu je kurátorka Etnografického ústavu MZM Hana Dvořáková.


  Žarošice, 11. září 2021, natáčení průběhu pouti ČT 1

 • Ve středu 18. srpna 2021 byla v Dietrichsteinském paláci představena kniha fotografií Miroslava Myšky Liptov. Knihu uvedli autor Miroslav Myška, spoluautorka textů Helena Beránková, vydavatel a majitel nakladatelství Surbanz Lukáš Horký, vedoucí Etnografického ústavu Hana Dvořáková a náměstkyně pro vnější záležitosti MZM Barbora Javorová. Knihu lze objednat na knihaliptov.cz.

   

 • Kurátorka sbírky lidové keramiky PhDr. Alena Kalinová se podílela v rámci přeshraničního grantu Interreg V-A, SK-CZ "Po stopách habánov" na přípravě expozic o působení novokřtěnců v tzv. Habánském sklepě ve Vacenovicích (okr. Hodonín) a v partnerském Sobotišti (okr. Senica). Právě zde bylo dne 25. srpna 2021 zpřístupněno Múzeum habánov, které se nachází v budově mlýna ze 17. století. Expozice seznamuje s kulturním dědictvím, jež ve zdejším prostředí zanechali příslušníci radikálního proudu evropské reformace novokřtěnci (habáni), k němuž náležela především keramická výroba fajánsí.

     

 • Etnografický ústav MZM zve na přednášku Menšina v menšině ve čtvrtek 15. července 2021. Přednáška se uskuteční v rámci putovní výstavy "Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti", která je nyní představena v Univerzitním centru v Telči.  PhDr. Jana Poláková PhD. bude hovořit o osudech tzv. monarchofašistických vojáků, kteří se jako zajatci a "politicky nežádoucí" dostali na naše území po ukončení občanské války v Řecku (1945-1949) společně s velkou migrační vlnou Řeků. V 50. letech 20. století se stali oběťmi vykonstruovaných politických soudních procesů, které představují dodnes nezmapovanou a neznámou část našich dějin.

 • Putovní výstava Dva životy, dvě kultury dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti se poté, co byla představena v budově nové hasičské zbrojnice v obci Budkov, přesídlila a čeká nyní na své návštěvníky v Univerzitním centru v Telči. K vidění je od 7. července do 8. srpna 2021. Autory výstavy Etnografický ústav MZM a Nadační fond Hellenika. • V pátek 11. června 2021 se v Dietrichsteinském paláci uskutečnilo slavnostního uvedení knihy Jany Polákové Dva životy, dvě kultury, dvě země. Součástí byl bohatý program připravený ve spolupráci Etnografického ústavu MZM a Nadačního fondu Hellenika. (Foto: Jan Cága) • Představujeme novou publikaci Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti. V roce 1948 našlo v tehdejším Československu útočiště před občanskou válkou více než 13 000 uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim zde vývojem politických událostí v jejich rodné zemi prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes.

  Kniha PhDr. Jany Polákové, Ph.D. v úvodní kapitole představuje stručnou historii řecké národnostní menšiny na českém území. Díky unikátním generačním výpovědím přímých účastníků může čtenář dále sledovat nejen úspěšnou integraci řeckých migrantů a jejich potomků, ale také kontinuitu etnického a kulturního vědomí, kterou nenarušily ani interetnické sňatky nebo ztráta kontaktu s původní vlastí a kulturním prostředím.


  Grafická úprava Pavel Brabec, rozsah 314 stran, 108 fotografií a dokumentů, formát 17 x 24 cm, pevná, šitá vazba. Objednávka knihy v e-shopu.

  Kniha vyšla s finanční podporou statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Vydal nadační fond Hellenika ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Masarykovou univerzitou.

 • Do sbírky roušek Etnografického ústavu MZM přibyly další z dílny přední české designérky Liběny Rochové. Doprovodné video s nadhledem odkazuje na okolnosti vzniku a na okruh, kam její roušky putovaly (Nadace DEBRA a Charita). Podívejte se zde. • Robert Smetana (1904-1988) - muzikolog s fotoaparátem. Jako vášnivý fotograf, který nikam nešel bez fotoaparátu, doplnil Robert Smetana sběr lidových písní i fotografickými portréty interpretů. Tím jako jeden z prvních u nás v takovém rozsahu a v takové kvalitě naplnil požadavky, které na sběr lidového hudebního repertoáru vytyčil Leoš Janáček už na začátku 20. století: spolu s folklórními projevy vizuálně zachytit i fyzickou podobu interpretů, jejich oděv a bydlení, krajinu, v níž žijí - tedy celý komplex materiálních podmínek, v nichž se duchovní kultura vyvíjí a projevuje. Janáček tuto svou ideu realizovat nemohl, neměl ani finanční ani technické prostředky, Robertu Smetanovi se to v rámci jednoho regionálního projektu podařilo s vynikajícím výsledkem. • Moravská Hellas 1904 - fotografie Ewina Rauppa z jihovýchodní Moravy. Erwin Raupp (1855-1931), německý živnostenský fotograf, je i ve světovém kontextu zcela ojedinělým autorem a reprezentantem umělecké fotografie. Jako jeden z průkopníků tzv. momentní fotografie hledal a svým dílem formuloval principy "zvěčňování" okamžiků v umělecké fotografii. • Jako růže. Móda zrcadlem doby - prezentace výstavy o odívání v období mezi lety 1880 až 1925. • Amálie Kožmínová - industriální učitelka na cestách Podkarpatskou Rusí. Po připojení Podkarpatské Rusi k Československu bylo nutné vykonat velký kus teoretické i praktické práce, aby tento region mohl být rovnoprávnou součástí nové republiky. V mimořádně krátké době musela být určena strategie rozvoje ekonomického i kulturního; to vyžadovalo podklady přímo z terénu. Podkarpatská Rus se tedy stala profesní destinací stovek českých úředníků, vojáků, lékařů, techniků, učitelů. Mezi těmi, kdo pomáhali široce koncipované strategii, byla i Amálie Kožmínová (1876-1951): odborná učitelka a spisovatelka, propagátorka lidové výšivky v roli školní inspektorky a stipendistky Civilní správy Podkarpatské Rusi do tohoto regionu přijela v říjnu 1919, necelé čtyři týdny po připojení k Československé republice. • Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti - z cyklu ohlédnutí za úspěšnými projekty. Podrobněji zde. • Poté, co v pořadu Toulavá kamera byla odvysílána reportáž o výstavě Jako růže. Móda zrcadlem doby, obdržel Etnografický ústav MZM balíček z Liberce, jehož obsahem byly nejen vzorky textilu, ale i velmi milý dopis. Děkujeme. • Letos již 11. ročník Brněnského fašanku se konal v úterý 25. února v hale Paláce šlechtičen (a ještě na dalších dvou místech). Fašankové právo udělila fašančárům vedoucí Etnografického ústavu dr. Hana Dvořáková. Po vystoupení pěti folklórních souborů bylo masopustní období ukončeno pochováním basy.

       

 • Zasedání odborných pracovníků - etnologů Jihomoravského kraje v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně. Od roku 2018 se na popud regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Masarykově muzeu v Hodoníně konají vždy v únoru a září pracovní setkání jihomoravských etnologů. Místem společných jednání bývají jednotlivá muzea regionu. V únoru 2020 přijali odborní pracovníci pozvání do Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně. Hlavními body programu byla nejenom nominace řemeslníků na titul Mistr tradiční rukodělné výroby JMK, mapování nemateriálních statků, vedení Seznamu JMK, společné terénní výzkumy a mnohé další, ale především první ze série plánovaných odborných přednášek. Podrobnosti zde.

      

Ohlédnutí z let 2017-2019

Publikace a periodika

 • Nová publikace Josef Klvaňa (1857–1919). Náčrtky mého životopisu. Paměti a fotografie. Podrobnosti na e-shopu MZM.
 • Nové publikace Etnografického ústavu MZM. Distribuuje: Obchodní oddělení MZM, Zelný trh 6, 602 00 Brno. Publikace je možné prolistovat a zakoupit na e-shopu MZM.
  
 • KARL KATHOLICKÝ (1839-1927) / Momentní fotograf (Helena Beránková). MZM 2014
 • LIDOVÁ KULTURA V MUZEU. Sbírky Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně. (Ed. Pechová Jarmila). MZM 2013
 • MALOVANÉ VEJCE. O kraslicích v českých zemích (Eva Večerková). MZM 2013
 • ERWIN RAUPP - MORAVSKÁ HELLAS 1904 / Mährisches Hellas 1904 / Moravian Hellas 1904  (Helena Beránková, Antonín Dufek, Andreas Krase, František Sysel), nakladatelství Studio JB. 2011
 • EVROPSKÉ VÁNOCE V TRADICÍCH LIDOVÉ KULTURY (Večerková Eva, Frolcová Věra), nakladatelství Vyšehrad, 2010
 • MALOVANÉ NEBE (Kalinová Alena), sbírka obrázků na skle, 2009
 • JOSEF ŠÍMA (1859-1929). Kreslíř a fotograf (Beránková Helena), 2009
 • HANÁK NA PACIFIKU - Zapomenutá osobnost Františka Pospíšila / A MAN FROM HANÁ ON THE PACIFIC COAST (Dvořáková Hana)
 • SVĚT POD SKLEM. PODOBY VOSKU (Dvořáková Hana)
 • KVĚTINY BÍLÉ PO CESTĚ… (Beránková Helena, Nováková Lenka), svatební oděv a svatební fotografie (1880-1970) ze sbírek Etnografického ústavu MZM
 • NÁBYTEK V NÁRODOPISNÝCH SBÍRKÁCH MZM (Večerková Eva)
 • LIDOVÝ NÁBYTEK NA MORAVĚ (Večerková Eva)
 • KRASLICE VE SBÍRKÁCH MZM (Večerková Eva)
 • ME TIBI DEDICO (Dvořáková Hana)
 • THE STAR OF BETHLEHEM (Dvořáková Hana)
 • FOLIA ETHNOGRAPHICA - odborný etnologický recenzovaný časopis, vychází 2x ročně. Periodikum je evidováno v mezinárodních bibliografických databázích ERIH (European Reference index for the Humanities), AIO (The Anthropological Index Online of the Royal Anthropological Institute) a GVK Gemeinsamer Verbundkatalog). Vydává: Moravské zemské muzeum, ISSN 0862-1209, registrováno na MK ČR E 1090

 
vyrobila www.omegedesign.cz