Úvod > O muzeu > Přehled oddělení > Etnografický ústav

O muzeu

 

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Etnografický ústav

Adresa:
Kobližná 1
659 37, Brno
tel.: +420 542 422 361
e-mail: etnografie(zav.)mzm.cz 

Vedoucí oddělení:

PhDr. Hana Dvořáková
Kurátorka sbírky hraček, lidové religiozity, filmového archivu, Ústředí lidové umělecké výroby.
tel.: +420 542 422 374
e-mail: hdvorakova(zav.)mzm.cz

Zaměstnanci:

 • PhDr. Alena Kalinová  zástupce vedoucí a kurátorka sbírky lidového umění (keramika, sklo, plastika, malby na skle)
  tel.: +420 542 422 377, e-mail: akalinova(zav.)mzm.cz
 • PhDr. Jana Poláková, Ph.D.  kurátorka sbírky nábytku, zvykosloví, starých tisků
  tel.: +420 542 422 380, e-mail: jpolakova(zav.)mzm.cz
 • PhDr. Helena Beránková – kurátorka sbírky fotografií a grafiky
  tel.: +420 542 422 372, e-mail: hberankova(zav.)mzm.cz
 • PhDr. Jarmila Pechová  kurátorka sbírky řemesel a výrob, zemědělství
  tel.: +420 542 422 386, e-mail: jpechova(zav.)mzm.cz
 • Mgr. Markéta Tobolová  kurátorka sbírky lidového textilu
  tel.: +420 542 422 383, e-mail: mtobolova(zav.)mzm.cz
 • Mgr. Gabriela Zmeškalová (mateřská dovolená) – kurátorka sbírky lidového textilu
  tel.: +420 542 422 383, e-mail: gzmeskalova(zav.)mzm.cz
 • Lucie Bojdová, DiS. – konzervátorka
  tel.: +420 542 422 388, e-mail: lbojdova(zav.)mzm.cz
 • Libuše Dufková  konzervátorka textilu
  tel.: +420 542 422 376, e-mail: ldufkova(zav.)mzm.cz
 • Karolina Urbánková  konzervátorka
  tel.: +420 542 422 388, e-mail: kurbankova(zav.)mzm.cz 

Charakteristika oddělení

 • Z bohatého archivu Etnografického ústavu čerpá podněty pro svou tvorbu i designérka Liběna Rochová, pro níž se stala tradiční kultura inspiračním zdrojem pro prezentaci kolekce Memory I. pro Expo v Šanghaji 2010 a Memory II. pro Design blok Praha 2011.  Prezentace (2.2 MB, PPS)

Výzkumná činnost:

 • V rámci zaměření jednotlivých kurátorů

Trvalé aktivity:

Výstavní činnost:

Stálé expozice

 • Etnografický ústav hledá pro připravovanou expozici vinařství starší vinařské nářadí a pomůcky, vinohradnické motyky, nože, putny, koštýře, vyřezávaná dna ze sudů, kantnýře, lisy, obrázky a fotografie s vinařskou tématikou, vinařská ocenění a další materiály. Prosím, nabídněte. Kontakt: dr. Jarmila Pechová, e-mail: jpechova(zav.)mzm.cz , tel. +420 542 422 386.

 Výstavy a ostatní akce - ohlédnutí i pozvánky

 • Na velikonoční neděli 1. dubna 2018 se kurátorka fondu zvykosloví PhDr. Jana Poláková, Ph.D. zúčastnila ve spolupráci s kolegy z Muzea regionu Valašsko specifické půlnoční velikonoční obchůzky v obci na Vsetínsku (po domluvě s účastníky nejmenujeme přesně) nazývané dudlání. V průběhu celého večera a přes půlnoc procházelo obcí několik skupin koledníků – od rodičů s malými dětmi po dospělé.
  U domů příbuzných a známých prosí opakováním slov "panímámo, dajte nám vajíčko" o výslužku. Účastníci jsou nejčastěji převlečení za tuláky, žebráky, cikány, ale i jiné novodobější masky. Jako koledu dostávají syrová vejce, z nichž si na závěr udělají společné pohoštění.
  Zajímavostí je, že tento zvyk byl již před 60 lety zmiňován jako zaniklý. Podle obyvatel obce však probíhá, nejspíš s výjimkou válečných let, nepřetržitě.

    

 • V sobotu 17. února 2018 PhDr. Jana Poláková, Ph.D. dokumentovala masopustní obchůzku v obci Bratčice (okr. Brno-venkov). Dlouholetou tradici nenarušily žádné politické ani společenské změny. Vedle nezbytného medvěda či kominíka se v maskách účastníků odrazilo také aktuální dění (maska olympijské vítězky Ester Ledecké nebo vězně s čapím hnízdem). Průvod v čele s malým hudebním doprovodem přivítali obyvatelé obce u svých obydlí malým občerstvením, za které byla paní domu odměněna tancem.

   

 • Budova Paláce šlechtičen se v prosinci 2017 uzavřela veřejnosti z důvodu rekonstrukce a přípravy nových stálých expozic. V rámci rozlučkového programu vystoupil mimo jiné Slovácký krúžek a proběhla komentovaná prohlídka výstavy Venuše – fotografie Jindřicha Štreita. Na závěr se uskutečnila módní přehlídka ze sbírek textilu Etnografického ústavu, ve které se v roli modelů a modelek představili zaměstnanci MZM.

       

 • Etnografický ústav Historického muzea MZM se prostřednictvím Markéty Tobolové a Lucie Bojdové podílel na oslavách 200. výročí založení Moravského zemského muzea workshopem na téma Jízda králů.

       


 • Vernisáž výstavy Recyklace – šijeme, přešíváme, přeplétáme se uskutečnila v sobotu 20. května 2017 v 18 hodin v Paláci šlechtičen na Kobližné 1 v Brně. Výstava probíhá ve spolupráci s Etnografickým ústavem Historického muzea MZM a potrvá do neděle 1. října 2017.

     

 • Vernisáž výstavy Venuše - fotografie Jindřicha Štreita, která se za přítomnosti autora uskutečnila dne 27. 4. 2017.         

 • V sobotu 22. 4. 2017 uspořádal Etnografický ústav ve spolupráci s Lyceem Řekyň v České republice přednášku Mgr. Martina Surovčáka Tradiční řecké Velikonoce. Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR doplnil výklad o velikonoční tance a písně z oblasti Thrákie. Každý návštěvník dostal na závěr jako malou pozornost tradiční řecké velikonoční pečivo tsoureki se zapečeným červeným vajíčkem.

   

 • V rámci oslav 200. výročí založení MZM se v Sále Karla Valocha v Dietrichsteinském paláci jako další z muzejních oddělení představuje Etnografický ústav Historického muzea MZM. Výstava potrvá od středy 5. dubna do neděle 30. dubna 2017. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde, profil výstavy s informacemi o vystavených exponátech naleznete zde. • Poslední únorový víkend se zúčastnila PhDr. Hana Dvořáková fašankového festivalu ve Strání (okr. Uherský Brod). Ve stejnou dobu dokumentovala PhDr. Jana Poláková, Ph.D. masopustní veselí v obci Rajhrad na Brněnsku. 28. 2. 2017 pak v Paláci šlechtičen proběhl tradiční Brněnský fašank, na němž se představilo pět brněnských folklorních souborů s vystoupeními s masopustní a fašankovou tematikou.

   

  Sem do domu na Kobližné vždycky rádi spějeme,
  Popijeme, pozpíváme, rádi se i zasmějeme.
  Hospodyně už se těší na taneček s medvědem.
  My zas na to vypálené, co zajíme kusem masa.
  To vám pravím za ty tady – a že je to správná chasa.
  Muzejnice od Šlechtičen my vám přejem hojný rok.
  Tak dejte nám už něco napít nebo medvěd ztratí krok.
  Na zdraví!
  - Masopustní říkání, 28. 2. 2017, Brno, autor: medvěd, soubor Májek

     

 • Ve dnech 15. - 16. 2. 2017 se v prostorách Filozofické fakulty Masarykovy univerzity konala V. mezinárodní konference České asociace orální historie (COHA) pod názvem „Mnoho tváří orální historie. Od teorie a metodologie k výzkumné praxi, výuce a popularizaci“. Na organizaci se za Moravské zemské muzeum (MZM), které je členem COHA, spolupodílela také kurátorka Etnografického ústavu PhDr. Jana Poláková, Ph.D. Ve dvou dnech předneslo svůj příspěvek přes čtyřicet referujících z České republiky, Slovenska nebo např. USA. V Dietrichsteinském paláci byl pro účastníky připraven společenský večer s vystoupením folklorního souboru Slováček. Generální ředitel MZM Mgr. Jiří Mitáček, Ph.D. se ujal role křestního otce sborníku „Na hranicích mezi minulostí a přítomností: současné perspektivy orální historie“, vydaného v roce 2016 COHA a Ostravskou univerzitou.

    

 • Téma tradiční kultury jako inspirace pro současný design, které dlouhodobě zpracovává Etnografický ústav, rezonuje přednáškou o svérázové módě na workshopu pro žáky Designu oděvu a studenty Oděvního a textilního designu. • V neděli 4. 9. 2016 se kurátorky Etnografického ústavu PhDr. Hana Dvořáková a Mgr. Jana Poláková, Ph.D. zúčastnily 25. hodů Moravských Charvátů v České republice. Akce se za slunečného počasí konala v příjemné vesničce Jevišovka, která je v současné době sídlem spolku Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR. Průběh mariánských hodů navazuje na předválečnou tradici, jejíž součástí byl také průvod s kozlem. V rámci vystoupení se představili zástupci chorvatských menšin z Rakouska, Slovenska a České republiky. Pro mnohé rodiny jsou hody zvané kiritof (z německého Kirchentag = den kostela) jedinečnou možností ke společnému setkání a posezení.

     

 • VII. mezinárodnímu setkání flašinetářů v Brně. Flašinetáři z Německa, Slovinska, Švýcarska, Francie a dalších zemí zahájili každoroční festival flašinetářů, který organizuje Technické muzeum v Brně, v Paláci šlechtičen Moravského zemského muzea. Odtud pak vyrazili na produkci v historickém centru Brna. Zájemci i náhodní chodci je měli možnost potkávat stejně jako před sto lety v ulicích města, letos je navíc byli doprovázeni marionetami a členy Muzejní maringotky. Akce proběhla ve dnech 15. a 16. srpna 2016.

   

      
 • V rámci Muzejní noci 2016 byly představeny práce studentů VOŠ Brno a firmy FolkorStyl inspirované tradičním kulturou.

 • Eva Večerková, emeritní kurátorka Etnografického ústavu zabývající se výročními obyčeji, získala 12. 5. 2016 za publikaci na dané téma výroční cenu nakladatelství Vyšehrad.

 • Výstava Budoucnost  tradice v Regionálním muzeu Mikulov, 6. 5.–21. 8. 2016
  
 • 4. 2. 2016 / Kurátorka výstavy „Ježíšek nebo Santa Klaus. A co dostanou u sousedů?“ Mgr. Jana Poláková, Ph.D. představila oslavy Vánoc a lunárního Nového roku ve Vietnamu a české vietnamské komunitě. Přednášku doplnilo taneční vystoupení břeclavského spolku Au Co. 
 
 • 17. 1. 2016 / Přednášku „O pravoslavných Vánocích v Řecku“ vedoucí oddělení národních tradic Lycea Řekyň v ČR Mgr. Kateřiny Spalasové doplnil taneční soubor ukázkami řeckých koled a tradičních tanců. Na závěr akce byl nakrojený obřadní koláč vasilopita.
 
 • 12. 1. 2016 / Ukrajinista PhDr. Petr Kalina, Ph.D. z Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně představil ve své přednášce pravoslavné Vánoce na Ukrajině. Téma doplnilo vystoupení folklorního sdružení ruské a ukrajinské kultury Sudaruška, které předvedlo vánoční koledování se zabitím a oživením kozy symbolizující starý a nový rok a lidové písně z Ukrajiny.
 
 • 7. 1. 2016 / Balkanista Doc. PhDr. Václav Štěpánek, Ph.D. z Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně představil ve své přednášce pravoslavné Vánoce na slovanské části Balkánu. Následovalo vystoupení folklorního sdružení Pirin, jehož členové uchovávají a prezentují lidovou kulturu bulharské menšiny v ČR.
 
 • 18. 12.  2015 / Děti a dospělí z evangelického sboru v Brně-Husovicích předvedly vánoční hru se zpěvy Čtyři světla pastýře Šimona podle literární předlohy G. M. Scheidl, zhudebněnou B. Mikoláškem, dramatizaci J. Mikolášková upravila M. Drdová.
 
 • 17. 12.  2015 / Herec Městského divadla Brno Jiří Mach přečetl řeckou pohádku O čarodějnici, která neměla ráda koledy. Následovala malá výtvarná dílna pro děti, které si mohly poskládat papírovou loďku a vyzdobit barevnými stužkami podobně, jako zdobí v Řecku na Vánoce lodě. Večer zakončilo vystoupení tanečního souboru Prometheus, který je součástí Řecké obce Brno..
 
 • 10. 11. 2015 byla v Paláci šlechtičen slavnostně otevřena výstava Vesnice. Fotografie studentů Katedry fotografie FAMU pořízené v letech 2008–2009 pod vedením Jaroslava Bárty. Fotografie: Dora Dernerová, Jáchym Kliment, Silvie Kořenková, Mária Kubinová, Adéle Leinweberová, Vanda Miškovská, Martin Mlynarič, Vanda Nárožná, Linda Páleníková, Jan Svatoš, Katarína Smiková, Vladimír Šigut, Jarmila Uhlíková, Martin Vosáhlo, Klára Žitňanská. Výstava trvá do 31. 1. 2016.
 • City light v centru Brna  s upoutávkou na výstavu Etnografického ústavu Budoucnost tradice spojující současný design s tradiční kulturou.

 • Prezentace obce Ratíškovice (2. 7. 2015, Palác šlechtičen) za účasti místostarosty PhDr. Radima Šťastného, PhDr. Hany Dvořákové, vedoucí EÚ, koordinátorky projektu Za humny mgr. Zlaty Potykové a zástupce odd. komunikace a marketingu MZM mgr. Pavlíny Turečkové (foto 1).
  
Vystoupení malého verbíře z Ratíškovic (foto 2). Vystoupení souborů z Ratíškovic v hale Paláce šlechtičen (foto 3). Návštěvníci vernisáže akce Za humny- Ratíškovice (foto 4). Foto: H. Beránková.
 • Mezinárodní konference Léčení a léčitelství v lidové tradici, kterou pořádalo Slovácké muzeum v Uh. Hradišti, se s referátem zúčastnily kurátorky Etn.ústavu (H.Dvořáková, J.Poláková, E. Večerková).

 • Odkazem na bohaté projevy tradiční kultury na Moravě  se Etnografický ústav dne 26. března 2015 zapojil do doprovodného programu mezinárodního setkání předních světových odborníků pracujících v oblasti výzkumu únavového porušování materiálů - 26th Colloqium on Fatigue Mechanisms. V jeho rámci se vedle exkurzu do žánru tradiční kultury v kapli Paláce šlechtičen uskutečnil koncert BROLN. Mezinárodní publikum zvyklé na prezentaci kultury pořádající země to přivítalo s velkým zájmem. Pořadatel: Ústav fyziky materiálů AV ČR, v. v. i. Brno Žižkova 22, 616 62.
 
   Za pořádající Ústav fyziky materiálů AV ČR, v. v. i. účastníky konference pozdravil ředitel ÚFM AV prof. Ludvík Kunz, jehož otec byl zakladatelem Etnografického ústavu MZM (fotografie vlevo).
 • Na Smrtnou neděli 22. 3. 2015 provedla Jana Poláková foto- a videodokumentaci dívčí obchůzky se Smrtolkou v obci Křepice na Znojemsku. Navázala tak na výzkum PhDr. Miroslavy Ludvíkové, která v roce 1965 převzala od místních děvčat Smrtolku do sbírek Moravského zemského muzea. Děvčata do 15 let věku obchází se Smrtolkou a za obřadní říkanku dostávají odměnu. V dřívější době šlo o základní potraviny, dnes má koleda podobu vajec, sladkostí a peněz.

 

 • Připravujeme: Beseda s Dušanem Holým - Sondy do paměti. Lidová píseň a rozhlas. Kaple Paláce šlechtičen, 26. února 2015 v 18 hodin.
 • O fašankovém víkendu provedla Jana Poláková fotodokumetaci fašankové obchůzky ve Velkých Opatovicích. Brněnský fašanek (17. února 2015) v Paláci šlechtičen v podání souboru Brněnský Valášek, Ondráš a kurátorek Etnografického ústavu MZM. Foto: Jana Poláková
   
 • Dne 15.1. 2015 navštívila studijní depozitář keramiky v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea dr. Anna Ridovics z Maďarského národního muzea v Budapešti se svými spolupracovníky. Návštěva se uskutečnila v rámci projektu výzkumu habánských fajánsí, jehož je Dr. Ridovics hlavní řešitelkou. Vedle jejích kolegů - přírodovědců Bernadett Bajnoczi a Zoli Maye, a historičky Emesse Bálint se jí zúčastnila ještě kanadská novinářka Mary-Ann Kirkby, která je potomkem původních novokřtěnců usazených v 16. století na západním Slovensku a která připravuje knihu o historii svého rodu.
 • Zajímavý přírůstek do sbírek Etnografického ústavu. Dětský sportovní kočárek pro dvě děti z počátku 20. století, pocházející pravděpodobně z Vídně. Vyznačuje se lehkou konstrukcí z ohýbaného dřeva na způsob trakaře, dvěma ráfovými kolečky s kovovými špicemi a dvěma sedátky s polohovatelnými opěradly. Jedná se o unikátní dětské vozítko, které bylo zakoupeno do sbírek Etnografického ústavu koncem roku 2014.

Upozorňujeme

Publikace a periodika

 • Nové publikace Etnografického ústavu MZM. Distribuuje: Obchodní oddělení MZM, Zelný trh 6, 602 00 Brno. Publikace je možné prolistovat a zakoupit na e-shopu MZM.
  
 • KARL KATHOLICKÝ (1839-1927) / Momentní fotograf (Helena Beránková). MZM 2014
 • LIDOVÁ KULTURA V MUZEU. Sbírky Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně. (Ed. Pechová Jarmila). MZM 2013
 • MALOVANÉ VEJCE. O kraslicích v českých zemích (Eva Večerková). MZM 2013
 • ERWIN RAUPP - MORAVSKÁ HELLAS 1904 / Mährisches Hellas 1904 / Moravian Hellas 1904  (Helena Beránková, Antonín Dufek, Andreas Krase, František Sysel), nakladatelství Studio JB. 2011
 • EVROPSKÉ VÁNOCE V TRADICÍCH LIDOVÉ KULTURY (Večerková Eva, Frolcová Věra), nakladatelství Vyšehrad, 2010
 • MALOVANÉ NEBE (Kalinová Alena), sbírka obrázků na skle, 2009
 • JOSEF ŠÍMA (1859-1929). Kreslíř a fotograf (Beránková Helena), 2009
 • HANÁK NA PACIFIKU - Zapomenutá osobnost Františka Pospíšila / A MAN FROM HANÁ ON THE PACIFIC COAST (Dvořáková Hana)
 • SVĚT POD SKLEM. PODOBY VOSKU (Dvořáková Hana)
 • KVĚTINY BÍLÉ PO CESTĚ… (Beránková Helena, Nováková Lenka), svatební oděv a svatební fotografie (1880-1970) ze sbírek Etnografického ústavu MZM
 • NÁBYTEK V NÁRODOPISNÝCH SBÍRKÁCH MZM (Večerková Eva)
 • LIDOVÝ NÁBYTEK NA MORAVĚ (Večerková Eva)
 • KRASLICE VE SBÍRKÁCH MZM (Večerková Eva)
 • ME TIBI DEDICO (Dvořáková Hana)
 • THE STAR OF BETHLEHEM (Dvořáková Hana)
 • FOLIA ETHNOGRAFICA - odborný etnologický recenzovaný časopis, vychází 2x ročně. Periodikum je evidováno v mezinárodních bibliografických databázích ERIH (European Reference index for the Humanities), AIO (The Anthropological Index Online of the Royal Anthropological Institute) a GVK Gemeinsamer Verbundkatalog). Vydává: Moravské zemské muzeum, ISSN 0862-1209, registrováno na MK ČR E 1090

 
                                                
vyrobila www.omegedesign.cz