Archiv výstav

2022

  • Monogramista T·D: Tisíc a jeden den (6. 5. - 12. 6. 2022)
  • Keltové, Brno a hvězdy (10. 11. 2021 - 13. 5. 2022)
  • Suiseki - umění hledat kouzlo kamenů (17. 12. 2021 - 1. 5. 2022)
  • Pozapomenutý odkaz novokřtěnců. Keramická výroba a nožířství (22. 4. - 30. 4. 2022)
  • A náhle jsme tu navěky (9. 2. - 24. 4. 2022)
  • Monogramista T.D: CECI N’EST PAS (18. 3. - 24. 4. 2022)
  • Monogramista T.D. P.P.S.V (3. 12. 2021 - 8. 3. 2022)
  • NIKA (11. 11. 2021 - 27. 2. 2022)
  • Uchvácena krajinou (6. 10. 2021 - 2. 1. 2022)

2021

  • Monogramista T.D: Co je nejkrásnějšího... (21. 10. - 28. 11. 2021)
  • Vendula Chalánková: U Janáčků v kuchyni (16. 7. - 15. 10. 2021)
  • Trojí život středověké keramiky (19. 5. - 3. 10. 2021)
  • Monogramista T.D – P. P. S. V. (6. 12. 2020 - 30. 6. 2021)
  • Comenius 1592-1670. Doba mezi rozumem a šílenstvím. Jan Amos Komenský a jeho svět (20. 12. 2020 - 31. 5. 2021)
  • Tváří v tvář. Aristokratický portrét v baroku (9. 12. 2020 - 14. 3. 2021)
  • Do Brna široká cesta. Kramářské písně se světskou tematikou (4. 9. 2020 - 7. 3. 2021)
  • Čas rytířů dalekých moří. Sběratel a mecenáš Jindřich Vávra (17. 7. 2020 - 24. 1. 2021)

2020

  • Z druhotvarů (9. 10. - 29. 11. 2020)
  • Dalibor Chatrný. Práce s fotografií (2. 6. - 27. 9. 2020)
  • Jako růže. Móda zrcadlem doby (24. 1. - 20. 9. 2020)
  • Řády a vyznamenání Španělska - sbírka Josefa L. Hrdého (19. 2. - 7. 6. 2020)
  • Monogramista T. D - P.P.S.V. (Zimní událost) (6. 12. 2019 - 8. 3. 2020)
  • Okouzlení Afrikou (1. 5. 2019 - 29. 2. 2020)
  • František Vítek - devadesát vůní dřeva (23. 10. 2019 - 12. 1. 2020)
  • Říkáme jí sametová (13. 11. 2019 - 5. 1. 2020)

2019

  • Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce (18. 12. 2019 - 3. 1. 2021)
  • Otakar Slavík: Toskánský deník (25. 10. - 1. 12. 2019)
  • Insignie a archiválie brněnských univerzit (16. 11. - 24. 11. 2019)
  • Jaromír Šimkůj: Bylo mi je líto... (13. 9. - 20. 10. 2019)
  • Tajemná Indonésie - Tamtamy času - Nová Guinea (14. 2. - 30. 9. 2019)
  • Bohuslava Olešová: Odnikud nikam (28. 6. - 1. 9. 2019)
  • 100. výročí vzniku samostatného Československa (19. 10. 2018 - 30. 6. 2019)
  • Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě (9. 9. 2017 - 30. 6. 2019)
  • Petr Veselý: Ložnice (17. 5. - 23. 6. 2019)
  • Hommage à Milan Kundera - další život Díla (3. 4. - 26. 5. 2019)
  • Tomáš Hlavenka: Z mrtvého domu (8. 3. - 21. 4. 2019)
  • Masaryk a Svatá země (5. 3. - 31. 3. 2019)
  • Po stopách našich předků / Století 1918-2018 v Olomouckém kraji (2. 2. - 28. 2. 2019)
  • Doma u Janáčků (22. 11. 2018 - 24. 2. 2019)
  • Zápas ichtyosaurů aneb pravěk štětcem Zdeňka Buriana (dlouhodobá výstava)
  • Magnetický sever, východ (9. 10. 2018 - 9. 1. 2019)

2018

  • Zápas ichtyosaurů aneb pravěk štětcem Zdeňka Buriana (dlouhodobá výstava)
  • Magnetický sever, východ (9. 10. 2018 - 9. 1. 2019)
  • Liščí píseň - volný cyklus obrazů (24. 11. - 31. 12. 2018)
  • Příhody lišky Bystroušky - rukopisy, dokumenty (20. 11. - 21. 11. 2018)
  • Sever/Jih/Východ/Západ (14. 9. - 21. 10. 2018)
  • Vendula Chalánková: Leoš a jeho drazí (8. 6. - 9. 9. 2018)
  • Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih (25. 10. 2017 - 29. 7. 2018)
  • Vítejte u neandertálců / Naši předchůdci v novém světle (2. 12. 2016 - 1. 7. 2018)
  • Muzeum Photo 2017 (12. 6. - 1. 7. 2018)
  • Toulky přírodou Moravy (6. 12. 2017 - 3. 6. 2018)
  • Vlasta Fialová (1928-1998) (18. 1. - 27. 5. 2018)
  • Monogramista T.D - Noční velikost MMXVIII (23. 3. - 22. 4. 2018)
  • Prezentace muzeí a galerií Zlínského kraje (21. 2. - 8. 4. 2018)
  • Pavel Rudolf - Grafické partitury (16. 2. - 18. 3. 2018)
  • Pavel Hayek - Lisztovské transkripce (7. 12. 2017 - 4. 2. 2018)
  • Prezentace Jihomoravského kraje (7. 12. 2017 - 4. 2. 2018)

2017

  • Entomologické oddělení Přírodovědného muzea MZM (13. 12. 2017 - 7. 1. 2018)
  • Oddělení dějin literatury Uměnovědného muzea MZM (8. 11. - 10. 12. 2017)
  • Venuše - fotografie Jindřicha Štreita (28. 4. - 30. 11. 2017)
  • Ivan Marchuk - Hledání pravdy (11. 10. - 30. 11. 2017)
  • FolklorStyl a VOŠ oděvního designu Brno (30. 9. - 30. 11. 2017)
  • Prezentace muzeí Kraje Vysočina v rámci oslav 200. výročí založení MZM (9. 9. – 26. 11. 2017)
  • Archeologický ústav Historického muzea MZM (10. 10. – 5. 11. 2017)
  • Neprakta 2x - výstava kreseb Jiřího Wintera Neprakty a Jiří Winter Neprakta na fotografiích Jaromíra Kitnera (20. 7. – 22. 10. 2017)
  • Království Benin: Bronzy zkropené krví (14. 4. – 22. 10. 2017)
  • Centrum kulturně-politických dějin 20. století Uměnovědného muzea MZM (13. 9. - 8. 10. 2017)
  • Recyklace – šijeme, přešíváme, přeplétáme (21. 5. - 1. 10. 2017)
  • Oddělení dějin hudby Uměnovědného muzea MZM (8. 8. - 10. 9. 2017)
  • Milča Eremiášová – Po zarostlém chodníčku (23. 6. - 10. 9. 2017)
  • Botanické oddělení Přírodovědného muzea MZM (12. 7. - 6. 8. 2017)
  • Oddělení dějin divadla Uměnovědného muzea MZM (6. 6. - 9. 7. 2017)
  • V Mendelových stopách: Osobnosti, místa a vědecký výzkum v životě Gregora Mendela (9. 3. - 2 . 7. 2017)
  • Pavel Dvorský (15. 2. - 30. 6. 2017)
  • Numismatické oddělení Historického muzea MZM (5. 5. - 4. 6. 2017)
  • Šťastný bezdomovec – Evropan a světoobčan Jiří Gruša (19. 5. - 2. 6. 2017)
  • Pavel Korbička: Nápěvky mluvy (31. 3. - 14. 5. 2017)
  • František Vítek a Věra Říčařová - Jeden život (12. 10. 2016 - 30. 4. 2017)
  • Etnografický ústav Historického muzea MZM (4. 4. - 30. 4. 2017)
  • Centrum Mendelianum - Oddělení pro historii biologických věd a genetiku Historického muzea MZM (8. 3. - 2. 4. 2017)
  • Muzeum Photo 2016 (17. 2. - 26. 3. 2017)
  • Tomáš Hlavenka - „Do lesa a dom...“ (10. 2. - 19. 3. 2017)
  • Zoologické oddělení Přírodovědného muzea MZM (8. 2. - 5. 3. 2017)
  • Pestrobarevný svět křemenných hmot kolem nás (23. 1. 2014 - 2017)
  • Geologicko-paleontologické oddělení Přírodovědného muzea MZM (11. 1. - 5. 2. 2017)
  • Poklady barbarů – Svět živých a mrtvých z doby stěhování národů (1. 6. 2016 - 29. 1. 2017)
  • Blatnice pod Svatým Antonínkem: Za humny - prezentace regionů, měst a obcí Moravy (4. 11. 2016 - 15. 1. 2017)
  • Mineralogicko-petrografické oddělení Přírodovědného muzea MZM (7. 12. 2016 - 8. 1. 2017)
  • Modely hub Josefa Rulíška

2016

  • Mozart v muzeu (27. 4. – 31. 12. 2016)
  • Robert Hliněnský: Znění (21. 10. – 4. 12. 2016)
  • Centrum slovanské archeologie (9. 11. – 4. 12. 2016)
  • Historické oddělení Historického muzea MZM (14. 10. – 6. 11. 2016)
  • Ústav Anthropos, Centrum kulturní antropologie (9. 9. – 9. 10. 2016)
  • To nejkrásnější z neolitu (4. 5. – 25. 9. 2016)
  • Vrbice: Za humny - prezentace regionů, měst a obcí Moravy (15. 7. – 25. 9. 2016)
  • Země na obzoru - objevujeme Ameriku (22. 10. 2015 – 4. 9. 2016)
  • Na krála, matičko, na krála! (25. 3. – 3. 7. 2016)
  • Vějíř loutek dálného orientu (6. 11. 2015 – 30. 6. 2016)
  • Latgale v proměnách času (20. 4. – 19. 6. 2016)
  • Marie Ebnerová z Eschenbachu / Deník moderní Evropanky (2. 3. – 19. 6. 2016)
  • Pavel Hayek / Mechanické partitury 2 (22. 4. – 29. 5. 2016)
  • Poklady z Bojné (20. – 21. 5. 2016)
  • Monogramista T.D (11. 3. – 17. 4. 2016)
  • Marie Jirásková / Po zarostlém chodníčku (29. 1. – 6. 3. 2016)
  • Ryba v lidové kultuře (2. 12. 2015 – 27. 3. 2016)
  • Ježíšek nebo Santa Klaus. A co dostanou u sousedů? (25. 11. 2015 – 7. 2. 2016)
  • Vesnice (11. 11. 2015 – 31. 1. 2016)
  • Miloš Šejn / Nápěvky mluvy (20. 11. 2015 – 3. 1. 2016)
  • Země vydává válečná svědectví (10. 6. 2015 – 3. 1. 2016)
  • Konec vlády hákového kříže - osvobození Moravy 1945 (24. 4. 2015 – 3. 1. 2016)

2015

  • Vzpomínky na Sočskou frontu (26. 11. - 31. 12. 2015)
  • Budoucnost tradice (24. 6. 2015 – 31. 12. 2015)
  • Na poli a v kuchyni (7. 10. 2015 - 8. 11. 2015)
  • Jolana Havelková, Lucie Vítková / Zvuk obrazu (25. 9. - 8. 11. 2015)
  • Co návštěvník nevidí… (6. 5. 2015 – 18. 10. 2015)
  • Ratíškovice – prezentace obce (3. 7. 2015 – 30. 9. 2015)
  • Vulkány - tepny Země (19. 12. 2014 - 20. 9. 2015)
  • 75. výročí vzniku většiny čs. perutí v RAF (13. 8. - 13. 9. 2015)
  • Zdeněk Burian: Viděl světy dávno minulé... (11. 5. 2011 - 16. 8. 2015)
  • Libor Jaroš / Variace na rukopis Glagolské mše (1. 7. - 6. 9. 2015)
  • Nizozemí v řádech a vyznamenáních (22. 5. – 30. 8. 2015) 
  • Mykény a střední Evropa (15. 10. 2014 - 16. 8. 2015)
  • Evropská kulturní stezka (1. 5. - 30. 6. 2015)
  • Janáčkovo náměstí IV. (12. 6. - 21. 6. 2015)
  • Vladimír Helfert (22. 4. - 7. 6. 2015)
  • Tři tisíce let knižního umění / Skvosty pěti kultur (3. 4. - 7. 6. 2015)
  • Ivan Kyncl: rebel s fotoaparátem (18. 3. - 13. 5. 2015)
  • Peter Graham – Zahrada Orfeova (27. 2. - 12. 4. 2015)
  • Velká Morava a počátky křesťanství (28. 11. 2014 – 28. 2. 2015)
  • Pavel Haas – Janáčkův nejnadanější žák (5. 12. 2014 - 1. 3. 2015)
  • Neuč orla létat - Peter Scherhaufer v Divadle (Husa) na provázku (27. 6. 2014 – 8. 2. 2015)
  • Boskovický poklad / Nález mincí z období třicetileté války (19. 9. 2014 - 19. 1. 2015) 
  • Druhotvary 4 (26. 11. 2014 - 4. 1. 2015)

2014

  • Domov za Velké války / V rámci projektu Velká válka (18. 6. - 31. 12. 2014)
  • Ustrňte se nad osudem válečných vdov a sirotků / V rámci projektu Velká válka (25. 6. - 31. 12. 2014)
  • Chyt jsem Bystroušku pro les a pro smutek pozdních let (28. 5.  - 3. 12. 2014, Janáčkovo divadlo, Brno)
  • Muzeum Photo 2014 / Výstava vítězných fotografií soutěže s muzejní a galerijní tématikou (24. 9. 2014 – 30. 11. 2014)
  • Ivan Kafka / 7x v řadě (26. 9. – 9. 11. 2014)
  • Herectvo na drátech (18. 5. – 28. 10. 2014, Zámek Humprecht, Sobotka)
  • Unikáty zemských muzeí (5. 9. - 30. 9. 2014)
  • Svět tajemných Baltů (4. 12. 2013 - 28. 9. 2014)
  • Charta 77 (3. 2. 2012 - 30. 6. 2014, Ústavní soud, Joštova 8, Brno)
  • Dobrodružná Afrika očima cestovatelů (22. 5. 2013 - 29. 6. 2014)
  • Nejen pro štěstí. Amulety a talismany (7. 5. - 1. 6. 2014)
  • 6. salon Asociace umělců medailérů 2013 (5. 3. - 18. 5. 2014)
  • Inge Kosková: Prožitkové záznamy (28. 3. - 13. 5. 2014)
  • Grónské mýty a pověsti (9. 4. - 11. 5. 2014)
  • Trasy (11. 3. - 11. 4. 2014)
  • Podoby víry (26. 2. 2014 – 27. 4. 2014)
  • Annegret Heinl/Jan Steklík: Partitury pro možnou hudbu neboli každou příležitost (24. 1. 2014 – 9. 3. 2014)
  • Musica Magni (29. 11. 2013 - 30. 3. 2014)
  • CM 863. Svatí Cyril a Metoděj. Dějiny, tradice, úcta. (1. 11. 2013 - 2. 2. 2014, Národní galerie v Praze)
  • Umění z hlíny (30. 10. 2013 – 2. 2. 2014)
  • Kamenná duha (do 24. 1. 2014)
  • Příběh vánočního stromku (20. 11. 2013 - 12. 1. 2014)
  • Pavel Hayek: Mechanické partitury (22. 11. 2013 - 5. 1. 2014)

2013

  • Bystřec / založení, život a zánik středověké vsi (24. 4. – 31. 12. 2013)
  • Čestmír Kafka: Hmoty (poslední cyklus 1983-1988) (27. 9. – 10. 11. 2013)
  • Normalizaci navzdory / občanský odpor proti komunistické totalitě (5. 6. - 6. 11. 2013)
  • Cyril, Metoděj a Veligrad (8. květen - 31. říjen 2013, Archeoskanzen Modrá u Velehradu)
  • Praha-Prag 1900-1945 / Město literatury dvou jazyků a mnoha prostředníků (20. 9. - 30. 10. 2013)
  • 400 let Bible kralické (28. 9. – 13. 10. 2013)
  • Cyril a Metoděj / doba, život, dílo (28. 3. - 29. 9. 2013)
  • Botanika známá neznámá (17. 4. - 22. 9. 2013)
  • Krása motocyklů (14. 9. – 22. 9. 2013, Zámek městské části Brno -Řečkovice)
  • Skromné stánky múz / rodinná loutková divadélka (7. 6. 2013 – 1. 9. 2013, Severočeské muzeum v Liberci)
  • Divadlo českých potulných loutkářů (1. 3. – 1. 9. 2013, Muzeum východních Čech v Hradci Králové)
  • Marie Kapounová - Petr Veselý / Samomluvy 2 (19. 6. - 25. 8. 2013)
  • Chalupaření jako životní styl (8. - 26. 5. 2013)
  • Janáčkovský dirigent Břetislav Bakala (3. 5. - 16. 6. 2013)
  • Dalibor Chatrný / Bylo bude (1. 3. - 21. 4. 2013)
  • Umění australských domorodců / Za posledními lidmi doby kamenné (7. 12. 2011 - 14. 4. 2013)
  • Královna Dagmar, česká princezna (16. 1. - 17. 3. 2013)
  • Milovníci knížek (24. 10. 2012 - 17. 3. 2013)
  • Tři záznamy z dějin exilu (30. 11. 2012 - 3. 3. 2013)
  • 20 let s Dětským muzeem / kaleidoskop interaktivních výstav po děti i dospělé (19. 10. 2012 - 13. 1. 2013)
  • Druhotvary 3 (21. 11. 2012 - 6. 1. 2012)

2012

  • Herr Gott! Zapomenutí sousedé - Obraz zbožnosti německé minority (26. 9.-31. 12. 2012)
  • Memory - Liběna Rochová reflexe tradic v oděvních objektech (17. 10.-31. 12. 2012)
  • Zlato... symbol moci a bohatství (2. 11 - 18. 11. 2012)
  • Rudolf Firkušný (22. 6. - 30. 9. 2012)
  • Půvaby loutek a soch / sochař Vojtěch Sucharda a jeho Říše loutek (18. 4. - 7. 10. 2012)
  • Divadelní kostýmy Inez Tuschnerové (27. 6. - 2. 10. 2012)
  • Zážitková keramická dílna (4. 9. - 30. 9. 2012)
  • V utrpení a boji / brněnští Židé v osudových momentech XX. století (14. 3. - 23. 9. 2012)
  • Karel Hynek Mácha, kníže české poezie ( 15. 5. 2012 - 16. 9. 2012)
  • Svědkové z úsvitu časů / poznejte svět lišejníků a mechorostů (8. 2. 2012 - 2. 9. 2012)
  • Jef Kratochvil – Záblesky v šeru - (25. 5. 2012 – 26. 8. 2012)
  • Prázdninové toulky Mendelovým Brnem (21. 7. 2012 - 31. 8. 2012)
  • Ernst Paul: "Musíme začít odpouštět" (31. 3. 2012 - 1. 7. 2012)
  • Dora Müller - brněnská Němka (31. 3. 2012 - 1. 7. 2012)
  • Dětské historické trojkolky (25. 5. 2012 - 10. 6. 2012)
  • Janáčkovo náměstí - studie a koncepce III (11. 5. 2012 - 1. 6. 2012)
  • Život na brněnské ulici (4. 5. 2012 - 20. 5. 2012)
  • Šalom Izrael (3. 4. 2012 – 6. 5. 2012)
  • Jamim mikedem, staré židovské pohlednice (30. 3. 2012 – 6. 5. 2012)
  • Pavel Rudolf: Grafické partitury (30. 3. - 29. 4. 2012)
  • Partitury náhody a rytmy ticha (10. 3. - 25. 3. 2012)
  • Messel on Tour (6. 1. - 8. 4. 2012)
  • Skleněná krása (2. 11. 2011 - 26. 2. 2012)
  • Novinky z mineralogického depozitáře (26. 10. 2010 - 13. 2. 2012)
  • Beatlemánie (25. 5. 2011 - 22. 1. 2012)
  • Erwin Raupp (7. 10. 2011 - 22. 1. 2012)
KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS