Doprovodné programy a exkurze

Pro aktuální zprávy z Moravského zemského muzea sledujte aktuality a Facebook MZM.
 

Za humny – Horňácko

Palác šlechtičen, 27. 5. 2023 od 14:00 do 20:00 hod.

Odpoledne plné tradic z oblasti Horňácka. Těšit se můžete na vystoupení folklórního souboru Suchovjánek, Retro Veličky a Horňácké CM Kubíci. Na řemeslném jarmarku se budete moci seznámit s prací mistrů tradiční rukodělné výroby a zakoupit si jejich výtvory. Nebude chybět ani košt a prodej pálenek, sýrů, čajů a dalších pochutin z Bílých Karpat. Pro děti je připravena dílna Dětského muzea MZM. Více zde.


Gender v dobách lovců mamutů / Pravěká síla žen

Pavilon Anthropos, 27. 5. 2023 v 16:00 hod.

Jaká byla pravěká žena? Pasivní ochránkyně domácího krbu, nebo silná nezávislá bytost? Nejnovější vědecké výzkumy ukazují, jak moc jsou dnešní představy o době pravěké zkreslené a jak moc podléhají zažitým stereotypům současné společnosti. Pojďte si vyslechnout, jak to všechno vlastně bylo. Součástí prohlídky bude i speciální překvapení na závěr - jako inspirace nejen pro ženy. Komentovaná prohlídka s arecheologem Petrem Kostrhunem. Komentovaná prohlídka se uskuteční v rámci festivalu Ženy ženám / Oslava ženství, krásy, tvořivosti, odvahy a inteligence. Více zde.


Komentovaná prohlídka paleontologické expozice Zaniklý život na Moravě

Dietrichsteinský palác, 1. 6. 2023 v 16:00 hod.

Komentovaná prohlídka s odborníkem Paleontologického oddělení MZM v expozici Zaniklý život na Moravě vás zavede do časů devonských korálových útesů, do karbonského pralesa i permských bažin. Za další miliony let se ocitnete v období přívětivého jurského moře a dále v temných hlubinách moře třetihorního. Na souši narazíte na velké chobotnatce... Více zde.


Dva neznámé nálezy zlatých středověkých mincí z Bratislavy

Dietrichsteinský palác, 1. 6. 2023 v 17:30 hod.

Přednášející Mgr. Marek Budaj, Ph.D. (Múzeum mincí a medailí v Kremnici) pojedná o dvoch zaujímavých pokladoch z 15. storočia nájdených v Bratislave. Jedným z nich je súbor 132 zlatých stredovekých uhorských a zahraničných mincí (Norimberg, Anglicko atď.) nájdených v roku 1904 v bratislavskom podhradí a druhým je poklad 20-tich dukátov nájdených v Dóme sv. Martina. Více zde.


Zahájení výstavy Miroslava Ludvíková: 100 let

Kaple Paláce šlechtičen, 7. 6. 2023 v 16:30 hod.

PhDr. Miroslava Ludvíková, CSc. (23. 10. 1923 - 27. 2. 2005), významná badatelka a muzejnice, pracovala v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea od roku 1956 až do svého odchodu do penze v roce 1986. Jako emeritní pracovnice však v ústavu aktivně a platně působila téměř až do konce života. V centru jejího celoživotního badatelského zaměření stál lidový textil, zejména pak moravská výšivka. Kreativně volila i další okruhy svého profesní zájmu - lidová strava, lidová religiozita, výtvarná kultura v lidovém prostředí a další. Miroslava Ludvíková je autorkou více než 220 publikací, článků, katalogů a výstavních scénářů. Výstava bude zahájena 7. června 2023 v 16:30 komentovanou prohlídkou. Více zde.


Výprava do Lednice za obry mezi broučky

Lednice, před zámeckým skleníkem, 9. 6. 2023 v 16:00 hod.

Vypravte se s námi v pátek 9. června za obry broučí říše do zámeckého parku v Lednici! K vidění budou roháči, tesaříci obrovští a spousta další nejen broučí droboti! Provází Mgr. Jiří Procházka, Ph.D. Více podrobností zde.


Den otců s Moravským zemským muzeem aneb Jak přežít v době ledové?

24. 6. 2023 od 13:00 do 18:00 hod.

Moravské zemské muzeum zve všechny tatínky, dědečky a všechny jejich blízké na oslavu Dne otců. Možná nebude zima jako v psinci, ale přesto se rázem ocitnete v době ledové. Doba ledová je doba ledová a budete potřebovat: rozdělat oheň, očistit kůže a našít oblečení, budete se potřebovat ozdobit a vyzbrojit. Čeká vás vzrušující lov mamuta a snad potkáte i nějakého neandrtálce. Prostor bude i na sofistikovanou zábavu tedy na ledovodobé umění a hudbu. Budeme hrát na kostěné píšťalky a mineralogické oddělení si pro vás přichystalo malování sádrových odlitků achátu. Samozřejmě, že se můžete těšit také na prohlídku výstavy Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana, která nabízí vedle obrazů Zdeňka Buriana z období pravěku také haptické a interaktivní předměty. Více zde.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS