Komentované prohlídky v Moravském zemském muzeu

 Máte rádi interakci? Nebaví vás popisky? Chcete se dozvědět víc? Rádi se ptáte a tříbíte si názory? Přijměte pozvání a nechte se provést...

Komentovaná prohlídka mineralogické expozice Svět nerostů


Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 21. 9. 2023 od 16:00 hod.


Komentovaná prohlídka s odborníkem Mineralogicko-petrografického oddělení MZM v expozici Svět nerostů vás seznámí s nerostným bohatstvím Země. V hlavní části se budeme věnovat vzniku hornin a samotných minerálů a prohlédneme si úžasné ukázky hlavně z území Moravy a Slezska. Nebudou chybět ani broušené drahé kameny.

Více zde.


 

Komentovaná prohlídka paleontologické expozice Zaniklý život na Moravě


Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 28. 9. 2023 v 16:00 hod.


Komentovaná prohlídka s odborníkem Paleontologického oddělení MZM v expozici Zaniklý život na Moravě vás zavede do časů devonských korálových útesů, do karbonského pralesa i permských bažin. Za další miliony let se ocitnete v období přívětivého jurského moře a dále v temných hlubinách moře třetihorního. Na souši narazíte na velké chobotnatce...

Více zde.


 

Palác šlechtičen v proměnách času


Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Úterý 3. 10. 2023 v 16:00 hod.


Komentovaná prohlídka v rámci celostátní akce Den architektury. Přestavby a rekonstrukce brněnského Paláce šlechtičen očima etnoložek Moravského zemského muzea. Hana Dvořáková a Jana Poláková z Etnografického ústavu Moravského zemského muzea představí minulost i současnost Paláce šlechtičen. Zaměří se na přestavbu a rekonstrukci v 60. letech 20. století, na níž se vedle Bohuslava Fuchse podílel také Ivar Otruba.

Více zde.


 

Zánik římské republiky a vznik principátu v zrcadle mincí


Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 5. 10. 2023 v 17:30 hod.


Bitva u Aktia představuje zásadní zlom v římských dějinách. Předcházely jí boje s Caesarovými vrahy i spory mezi jednotlivými členy druhého triumvirátu, následovalo dobytí Egypta a triumf Oktaviána, který stanul na troskách republiky jakožto nejmocnější muž říše. Tyto bouřlivé události nalezly svůj odraz i na mincích. Jejich využití jakožto sofistikovaného nástroje politického boje a propagandy představí říjnová přednáška. Přednášející Mgr. Lenka Vacinová, Ph.D. (Národní muzeum).

Více zde.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS