O muzeu > Přehled oddělení > Oddělení dějin divadla > Račte vstoupit do divadla

O muzeu

 

Kalendář akcí

Říjen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Doprovodná akce
Přednáška
Exkurze
Výstava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Račte vstoupit do divadla

Zpět na Oddělení dějin divadla

Výstava Račte vstoupit do divadla přibližuje výsledky pětiletého grantového projektu NAKI II Cesta k divadlu, dotovaného Ministerstvem kultury České republiky. Na jeho realizaci se podílelo konsorcium tří institucí – Národní muzeum (divadelní oddělení), Institut umění – Divadelní ústav a Moravské zemské muzeum (Oddělení dějin divadla). Hlavním cílem tohoto výzkumu bylo vyvinout metodiku a specifické nástroje pro uchování, exploataci a zpřístupnění obsahu historických divadelních cedulí, které patří k nejpřínosnějším zdrojům informací o dějinách divadla.

 

Do výstavy vstoupíte po kliknutí na některý z obrázkových náhledů či zadáním adresy ractevstoupit.mzm.cz

Námět výstavy vychází z polozapomenutého fenoménu divadelních cedulí, připomíná jejich obsahový i formální vývoj a všechny funkce, které cedule a divadelní plakát plnily a plní: ve své době sloužily jako pozvánka na představení a často i jako umělecký artefakt, v současnosti jsou jedinečným pramenem teatrologického bádání, umožňujícím přesnou rekonstrukci repertoáru divadel.

Výstava je však koncipována šířeji – jako obraz divadelního života v českých zemích od 17. století, kdy vznikaly první periochy řádových scén (předchůdci pozdějších cedulí), do poloviny 20. století, s přesahy až do současnosti. Cedule k jednotlivým představením proto doprovázejí další atraktivní exponáty, ilustrující divadelní tvorbu – scénické a kostýmní návrhy, fotografie, vzácné rukopisy a tisky, realizované kostýmy, modely scén, rekvizity, obrazy a busty. Důraz je kladen na instituce, jejichž historie je podrobně zmapována právě díky divadelním cedulím (Stavovské, Prozatímní, Národní a vinohradské divadlo v Praze, brněnské Národní divadlo, kočovné společnosti...). Poprvé jsou ukázány i nově nalezené předměty ze 17. a 18. století.

Premiéra výstavy Račte vstoupit do divadla se konala v Národním muzeu v Praze od 12. prosince 2019 do 12. března 2020, kdy ji předčasně ukončila koronavirová karanténa. S mimořádným ohlasem ji zhlédlo téměř 25 tisíc návštěvníků.

V květnu 2020 byla výstava v mírně zredukované verzi přenesena do Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích.

Plánovaná adaptace výstavy v Moravském zemském muzeu byla z důvodu pandemie zrušena a nahrazena virtuální podobou, kterou vám zde představujeme.

 

K výstavě byly vydány dvě stejnojmenné publikace: výpravná kniha teatrologických studií s podrobným soupisem exponátů a brožura pro běžné návštěvníky s texty a obrazovou přílohou. Obě nabídne MZM na pokladnách svých stálých expozic a také na e-shopu.

Virtuální prohlídku spustíte ve webovém prohlížeči Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge zadáním adresy ractevstoupit.mzm.cz.

Upozorňujeme, že aplikace je poměrně náročná a na starších počítačích či v neaktualizovaných prohlížečích nemusí fungovat stoprocentně.

 
vyrobila www.omegedesign.cz