Mendelova stezka Brnem

Stezka se pro vás slavnostně otevřela při příležitosti oslav dvoustého výročí narození J. G. Mendela v Mezinárodní den DNA 25. dubna 2022.

Johann Gregor Mendel (1822-1884) je vědec světového významu. Narodil se v Hynčicích ve Slezsku, v Brně působil od svých jednadvaceti let až do smrti. Prováděl zde pokusy s hybridy rostlin a publikoval jejich výsledky, které se staly základem genetiky.

Mendelova stezka Brnem / jednotlivá zastavení

Stezku tvoří 17 informačních panelů, instalovaných v místech spojených s Mendelovým životem. První zastavení se nachází na Biskupském dvoře, kde měla sídlo Hospodářská společnost, jejímž byl Mendel členem a funkcionářem. V roce 1865 zde poprvé zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin.

Další zastavení stezky často představují známá místa v nových souvislostech. Mnohé návštěvníky udiví, že dnešní divadelní budova Reduty sloužila v 19. století jako prostor pro výstavy květin, ovoce a zeleniny, kterých se Mendel účastnil jako hodnotitel. Překvapující může být i skutečnost, že studiem zemědělství, ovocnářství a vinařství se mladý Mendel zabýval na Filozofickém studijním ústavu u Minoritů. S výukou přírodovědy pak po úspěšném absolvování studia vypomáhal v budově Technického studijního ústavu (dnešní FF MU, Komenského náměstí 2).

V postavení ředitele Hypotéční banky Markrabství moravského docházel do budovy dnešní České národní banky a také pravidelně navštěvoval zasedání v Zemském dvoře (dnešní Ústavní soud). Opomenout nelze ani Mendelovo kněžské působení. Svoji první mši sloužil v kostele sv. Michala a duchovní péči vykonával také v Nemocnici sv. Anny.

Život Mendela je nerozlučně spjat s augustiniánským klášterem, kde působil od svého příchodu do Brna a v jehož zahradách prováděl pokusy a pozorování.

U posledního, sedmnáctého zastavení stezky se nenachází žádný informační panel. Jedná se o místo posledního odpočinutí J. G. Mendela, augustiniánskou hrobku na brněnském centrálním hřbitově. Mendel zemřel 6. ledna 1884.

Stezka představuje rozsah Mendelova působení a aktivit v Brně a zároveň osobitým způsobem přibližuje podobu života města v 19. století.

STEZKA VZNIKLA ZA FINANČNÍ PODPORY STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA

Autoři textů: Anna Matalová a Eva Matalová
Kurátorská spolupráce: Jiří Sekerák, Pavlína Pončíková
 

   

Projděte si stezku on-line nebo využijte QR kódu níže
 

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS