RNDr. Růžena Gregorová, Ph.D.
Kurátor sbírky terciéru, studium terciérní rybí fauny Západních Karpat
tel.: +420 533 435 222
e-mail: rgregorova@mzm.cz
Činnost oddělení zahrnuje výzkum a dokumentaci moravských paleontologických a geologických lokalit a především správu rozsáhlých sbírek. Sbírky oddělení obsahují zkameněliny z více než 1000 českých i moravských lokalit a z více než 850 zahraničních lokalit. V depozitářích je uloženo množství unikátních předmětů z oblasti fytopaleontologie, zoopaleontologie i geologie. K nejvýznamnějším akvizicím patří kolekce prvohorních zkamenělin z Barrandienu, devonské fauny z Čelechovic, karbonské flory Rosicko-oslavanské a Ostravsko-karvinské pánve, kolekce krytolebců z permu boskovické brázdy, druhohorních zkamenělin z Brna a Štramberka, fosilních ryb z třetihorních lokalit Západních Karpat. Rozsáhlá je kolekce fosilních stop z karpatského flyše. Ze zahraničních fondů lze jmenovat italskou lokalitu fosilních ryb Monte Bolca či slavnou německou lokalitu Solenhofen. Sbírku dynamické geologie představují horniny všech geologických období od prvohor až po čtvrtohory (sopečné pumy, petrografické vzorky hornin, hrance, krasové vzorky), z nichž sopečné pumy lze považovat za akvizici nejvýznamnější.
Základ sbírky obrazů tvoří světoznámé paleontologické rekonstrukce akademického malíře Zdeňka Buriana. Jde o nejúplnější kolekci tohoto druhu v České republice.
Paleontologické sbírky patří k nejstarším sbírkám MZM, které stály u zrodu tehdy vznikajícího Františkova muzea v roce 1817. Mezi těmi, kdo kladli základní kameny sbírky, zaujímali přední místo příslušníci moravské aristokracie František Hugo Salm, hrabě Josef Auersperg a hrabě Antonín Bedřich Mitrovský.
Oddělení vyvíjí populárně-vědeckou činnost a spolupráci se školami všech stupňů a s veřejností.
Výzkumná činnost:
Trvalé aktivity: