Pořádáme > Archiv výstav > 2012 > Zlato… symbol moci a bohatství

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Zlato symbol moci a bohatství

Ze sbírek Moravského zemského muzea

2. 11. 2012 – 18. 11. 2012, otevřeno denně od 9 do 20 hodin

 

Vstupné: plné 100 Kč, zvýhodněné 50 Kč, rodinné 250 Kč

Výstava se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky

Zlato fascinovalo lidstvo již od pradávna. Představovalo symbol moci, bohatství a své majitele stavělo vysoko nad ostatní. Tento krásný a vzácný kov byl už od pravěku předurčen k použití ve špercích, později využíván v mincovnictví, a dnes je nedílnou součástí všech moderních technologií, které tak razantně vstupují do našeho života. Snad proto nemělo zlato v minulosti nikdy takovou hodnotu jako dnes. Jeho těžba neustále roste a po celém světě se zpracovávají stamilióny tun zlatonosných rud, v nichž však zlato pouhým okem obvykle nevidíme. Jen na některých místech se zlato nachází i v krásných exemplářích, které se mohou stát ozdobou sbírek.

Výstava představí široké veřejnosti zlato jako fenomén hodnoty, bohatství a moci v průběhu známé historie lidstva. Zlato bude prezentováno jako surovina a jeho produkty (platidla – mince, medaile, šperky, vyznamenání apod.).

Hlavní linkou výstavy budou zlaté mince a medaile z různých historických období od 7. stol. př. n. l. až po 20. stol., které budou doplněny o šperky a ozdoby z období starší doby bronzové (nejstarší zlato z našeho území), bohatou výbavu hrobu velmože z období stěhování národů a o hrobovou výbavu a ukázku zpracovávání zlata z Velké Moravy. Nedílnou součástí výstavy bude prezentace vzorků ryzího zlata z evropských nalezišť i pravé nuggety ze severní Ameriky a Austrálie, které vždy vzrušovaly každého správného zlatokopa nebo alespoň čtenáře dobrodružné literatury. 

Moravské zemské muzeum vystaví své nejvzácnější zlaté exponáty, které jsou součástí sbírek numismatického oddělení, mineralogicko-petrografického oddělení a archeologického ústavu. Návštěvníci tak budou mít mimořádnou příležitost zhlédnout unikátní a velmi výjimečné předměty, které nepatří k běžně vystavovaným. Řada z nich bude v originále vystavena vůbec poprvé. 

 

Výstava bude doplněna multimediálním průvodcem s použitím QR kódu pro chytrá zařízení (smartphone, tablet). Pro návštěvníky bez vlastního mobilního zařízení bude k dispozici k zapůjčení zařízení Apple iPod Touch.

 

K výstavě bude vydán katalog a soubor doprovodných textů. 

 

Doprovodný program

  • Přednáška Kde najdeme na Moravě zlato - RNDr. Stanislav Houzar, Ph.D. (14. 11. 2012 v 17 hodin, přednáškový sál Dietrichsteinského paláce)
  • Přednáška Zlato a jeho role v peněžní historii - Mgr. Dagmar Grossmannová, Ph.D. (22. 11. 2012 v 17 hodin, přednáškový sál Dietrichsteinského paláce)
  • Přednáška Zlato a Velká Morava - Doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc. (27. 11. 2012 v 17 hodin, přednáškový sál Dietrichsteinského paláce)

ERROR: Content Element type "powermail_pi1" has no rendering definition!

Fotografie z výstavy

 
vyrobila www.omegedesign.cz