O muzeu > Přehled oddělení > Geologicko-paleontologické oddělení > Zdeněk Burian - malíř pravěku v holandském Haarlemu

O muzeu

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Zdeněk Burian - malíř pravěku v holandském Haarlemu

Zpět na Geologicko-paleontologické oddělení MZM

V Teylers muzeu v Haarlemu byla 31. ledna 2020 otevřena výstava Dinomakers - dvě století paleo artu, která prezentuje, jak se v průběhu dvou století měnil obraz zaniklých tvorů prostřednictvím paleontologických rekonstrukcí. Od dinosaurů se šupinami po dinosaury s peřím, od těžkopádných tvorů po rychle pohybující se běžce.


Na výstavě je k vidění společně s dalšími světoznámými autory i jedenáct obrazů Zdeňka Buriana ze sbírek Geologicko-paleontologického oddělení a Ústavu Anthropos MZM. Moravské zemské muzeum spravuje více než 200 děl Zdeňka Buriana, z nichž mnohá najdeme ve slavné knize "Velká kniha o pravěku", a která ukazují v paleontologické rekonstrukci nejplodnější a nejzdařilejší etapu umělcovy dráhy. Na výstavě "Dinomakers" mohou návštěvníci zhlédnout Burianovy slavné obrazy ptakoještěrů dimorfodona, pteranodona, dinosaurů triceratopse, diplodoka, slavného iguanodona, ale i člověka kromaňonského, neandrtálce nebo pitekantropa. Tento umělec se neodmyslitelně zapsal do historie paleontologické rekonstrukce. Mnozí významní paleontologové z celého světa vděčí své kariéře právě Zdeňku Burianovi a na řádcích níže se můžete seznámit s vyznáním mezinárodní paleontologické komunity tomuto jedinečnému umělci.


Jsem jedním z dávných "kluků" vděčících Zdeňku Burianovi za svoji životní profesi. Mistrovy ilustrace k dobrodružným příběhům z dalekých zemí a pak jeho přesvědčivé rekonstrukce zvířat a předků člověka z daleké minulosti ve mně vyvolaly nepřekonatelnou touhu po poznání a uvedly na cestu, zdánlivě na Burianovo "fluidum" nikterak nenavazující: ve Francii, kam mě odvál osud, jsem se stal vědeckým novinářem. Před odchodem do důchodu mě šéfredaktor požádal, abych svému nástupci poradil, jak se má připravit na svoji novou práci. Odpověděl jsem mu: "To je jednoduché. Stačí si v jedenácti letech koupit knížku o vývoji člověka a nikdy se nepřestal o taková témata zajímat." Měl jsem na mysli titul Josefa Augusty "Z pradějin člověka" z roku 1954, samozřejmě s Burianovým doprovodem. Onu zažloutlou knížečku si dodnes uchovávám jako poklad vedle dalších publikací s Burianovými díly, které mě okouzlují jako první den tím, jak dávají dávno ztracené minulosti dokonalé zdání přítomnosti.

― Vilém Bischof, bývalý pracovník Agentury France-Presse, Paris (původem Čech)


Úplně první kniha o dinosaurech, kterou jsem spatřil, byla "Tiere der Urzeit" (Pravěká zvířata). Dostal jsem ji jako dárek k narozeninám, když mi bylo sedm let. Bylo to v době, kdy si mí rodiče mohli takovou knihu dovolit. Četl jsem ji dopředu i pozpátku a byl jsem unesen, jak Burian dokázal zvířata oživit. Obkreslil jsem ta, která se mi nejvíc líbila, a donesl jsem je do školy. Jedním z nich byl Rhamphorhynchus - kvůli jeho dlouhému jménu! Stále vidím načervenalého T. rex zahánějícího dva trachodony do jezera a zeleného Brachiosaura ponořeného až po krk. Byl tam také Moschops, Dolichosoma, trilobiti a mnoho vyhynulých zvířat, která dávala mé fantazii křídla, takže jsem inspirován Burianovou knihou začal kreslit dinosaury na každý papír, ke kterému jsem se dostal. Ve škole jsem měl problém s matematikou a jednoho dne jsem dostal pětku. Učitel mi řekl, že umím pěkně kreslit dinosaury, ale matematika není nic pro mě. To a skutečnost, že se v německé televizi objevili "Flintstonovi", mi vyneslo přezdívku "Dino" podle Fredova růžového dinosaura. Po nějakém čase jsem získal knihu "Saurier der Urmeere" (Dinosauři pravěkých moří). Byla to jedna z prvních knih, které jsem si koupil za vlastní peníze. Ano, opravdu. Za to, čím jsem dnes, je odpovědný Burian.
― Dr. Eberhard Dino Frey, Naturkundemuseum Karlsruhe, Germany


Jako student geologie jsem vyrůstal s Burianovými obrazy, které byly vystaveny na stěnách přednáškového sálu, kde se přednášela geologie, paleontologie a stratigrafie. Tyto obrazy byly první barevné rekonstrukce dávného života, které jsem viděl, a velmi mě inspirovaly, nejen během studentských let, ale i později během mé kariéry. Byly nádherně provedeny, kombinujíce rostliny a živočichy na solidním vědeckém základě - to byla velká zásluha Zdeňka Špinara.
― Dan Grigorescu, Professor Emeritus, University of Bucharest, Honorary President of the Hateg Dinosaurs Geopark


Jako dítě jsem otáčel stránky knihy "Prehistorická zvířata" ilustrované Zdeňkem Burianem a nořil se do jeho obrázků: schovával jsem se za skály, pozoroval dinosaury nebo plul na voru kolem mořských hadů. To hlavně díky Burianovi jsem se stal paleontologem. Když jsem jako mladý badatel během postgraduálního studia pobýval v Praze, Zbyněk Roček mě vzal do Dvora Králové, aby mi ukázal Burianova díla. Byl jsem doslova bez sebe ze světla vycházejícího z každého originálního plátna, byl to jeden z nejkrásnějších dnů mého života. Teď jsem vydal spolu s Marcem Bouilayem vědeckofantastickou knihu "Demain les Animaux du Futur" (Zvířata budoucnosti) a jeden budoucí druh jsem v ní dedikoval Burianovi, který byl a zůstane velkým mistrem paleo-umění.
― Dr. J. Sébastien Steyer, Musée National D´Histoire Naturelle Paris


Seznámil jsem se s dílem Zdeňka Buriana, když mi bylo asi deset let, když jsem četl francouzský překlad Augustových knih, ilustrovaných Burianem. Jeho obrázky na mě udělaly velký dojem svou kvalitou a svým realismem. Pro mě to byly nejlepší paleontologické rekonstrukce, jaké kdy byly zhotoveny. Po mnoha letech, i když vím o omylech, které některé z nich (ale ne všechny!) obsahují, mám stále většinu těchto ilustrací v paměti a pořád je považuji za mistrovská díla paleontologického umění.
― Eric Buffetaut, Centre national de la recherche scientifique, Laboratoire de Géologie de l'Ecole Normale Supérieure, Paris


Když mi bylo sedm let, tatínek mi koupil knihu s Burianovými obrázky. Jmenovala se francouzsky "L´encyclopédie de la préhistoire" (Encyklopedie pravěku). Tato kniha zapříčinila, že jsem se rozhodl, že se chci stát paleontologem. Myslím, že tu knihu stále mám.
― Dr. Gilles Cuny, Natural History Museum of Denmark, University of Copenhagen


Příspěvek zpracovala: RNDr. Růžena Gregorová Ph.D.

 
vyrobila www.omegedesign.cz