Pořádáme > Archiv výstav > 2016 > Vzpomínky na Sočskou frontu

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Květen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Čtvrtek, 28.05.2020
29
30
31

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Vzpomínky na Sočskou frontu

26. 11. - 31. 12. 2015

Výstava s názvem Vzpomínky na Sočskou frontu představuje na 16 panelech průběh bitev se zvláštním důrazem na působení českých vojáků, mezi nimiž měli zastoupení i významní čeští umělci, například malíř Josef Váchal nebo spisovatel Fráňa Šrámek. Dále výstava zobrazuje život na frontě v době klidu, památníky padlých vojáků, projekt nadace Cesta míru, kostel Sv. Ducha v Javorci a větší muzea z Posočské oblasti, jejichž expozice je věnovaná tématice Sočské fronty a první světové války.

Výstava vznikla ve spolupráci Velvyslanectví Slovinské republiky a Vojenského historického ústavu v Praze. Na slovinské straně obsah aktivně spoluutvářely Tolminské muzeum, nadace Cesta míru v Posočí a Historický institut Milka Kosa Výzkumného střediska Slovinské akademie věd a umění (ZRC SAZU).

Výstava je zahrnuta do oslav 100. výročí první světové války, konajících se pod záštitou slovinského Národního odboru. Tento odbor je autorem kalendáře akcí, které jsou konány ve Slovinsku i v cizině v období 2014-2018 k připomenutí první světové války. Představitelé slovinských institucí se tak zapojují do evropských projektů a stávají se součástí celoevropských aktivit. V Moravském zemském muzeu je doplněním výstav o 2. světové válce – „Pod hákovým křížem“ a „Země vydává válečná svědectví“ a je pokračováním loňského projektu Velká válka, který byl obsáhle v Dietrichsteinském paláci prezentován.

Putovní výstava bude pokračovat do dalších českých měst, zejména tam, odkud byli povoláváni vojáci k bojům na Sočské frontě. Dílčím cílem výstavy je přispět k většímu povědomí Čechů o regionu Posočí, s nimiž nás pojí společná historie. Sočská fronta totiž znamenala totiž smrt pro tisíce Čechů, mezi nimi i pro vojáky z brněnského pěšího praporu FJB25 a FJB17. O jeden z památníků padlým vojákům v okolí řeky Soči se zasloužil také Sbor brněnských městských střelců ve spolupráci se slovinským Družstvem Mengore.

Fotografie ze slavnostního zahájení výstavy

 
vyrobila www.omegedesign.cz