Pořádáme > Archiv výstav > 2015 > Vulkány - tepny Země

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

Vulkány - tepny Země

19. 12. 2014 - 20. 9. 2015

 

Vulkány – mohutné hory chrlící oheň a lávu přitahovaly pozornost člověka od pradávna. Pro antického básníka byly sídlem bohů, pro středověkého scholastika projevem pekelných sil a pro geologa okem do nitra Země. Zatímco nejhlubší vrt světa na poloostrově Kola dosahuje hloubky přes 12 km, sopky svými přívodními kanály vyvrhávají horniny spodní části kůry nebo dokonce svrchního pláště ze 150 až 200 km. Vulkanismus představuje obrovskou zemskou sílu a byl v geologické minulosti bezesporu příčinou mnohých vymírání na Zemi. Vedle své ničivé síly sopky hrají důležitou funkci v udržování rovnováhy toků zemských energií, jsou úchvatné svou mohutností, tajemností i krásou. Úrodná půda na úbočích sopek navzdory nebezpečí odpradávna přitahovala obyvatele k osídlení.

Výstava seznámí návštěvníky s fenoménem vulkanismu na Zemi a zároveň se věnuje sopečné činnosti na území České republiky, jejíž nejmladší projevy tvoří rozpoznatelný reliéf v krajině jako např. České středohoří, Doupovské hory v Čechách či Uhlířský vrch nebo Venušina sopka ve Slezsku. Výstava presentuje téma vulkanismu především zážitkově. Návštěvníci pocítí pohyby zemské kůry na zemětřesné desce a speciální efekty je zavalí sopečným popelem.  

Podíváme se do nádherného mikrosvěta sopečných hornin, připomínajícího vitrážová okna katedrál.  Ve vitrínách vedle minerálů zazáří polodrahokamy a drahokamy pocházející ze sopečných hornin – acháty, ametysty či české granáty. Na pomyslném vrcholu pyramidy zazáří diamant. Avšak nevyčíslitelnou historickou hodnotu má exponát - nejstarší evropská fosilie savce tzv. hlodavec z Valče z úpatí Doupovských hor. Vrací se po 300 letech na chvíli do České republiky. 

Zkamenělina byla objevena na konci 17. století, poprvé literárně zmíněna v roce 1718 a zkoumána takovými osobnostmi jako byly Carl Linné nebo George Cuvier.  

V rámci výstavy bude mít návštěvník možnost sledovat formou projekce působivé záběry vulkánů z celého světa. Návštěvníkům, kteří si rádi ověřují své znalosti, schopnosti a svou dovednost, budou k dispozici hravé geologické aktivity pro nejrůznější věkové kategorie, které zábavnou formou přiblíží a vysvětlí, především dětem, základní geologické pojmy jako vulkanismus, pohyby zemských desek atd. 

Nový vzácný přírůstek ze sbírky Geologicko-paleontologického oddělení Moravského zemského muzea obohatil výstavu 

  • Jedná se o čerstvou čedičovou lávu z poslední islandské erupce vulkánu Holuhraun

Holuhraun je rozsáhlé lávové pole s dlouhotrvající vulkanickou erupcí, která vytvořila od roku 1783 největší lávové pole, větší než 85 km2 a 1,4 km3. 

Island je doslova učebnicí geologie, neboť leží na rozhraní euroasijské a severoamerické tektonické desky a zároveň leží na horké skvrně (hot spot). Ostrov je tvořen převážně čedičovými horninami, které pocházejí z vnějšího pláště Země, jejichž postupným narůstáním se Island vynořil nad mořskou hladinu před 16 – 18 miliony let.      

Island je na Zemi geologicky stále velmi aktivním místem. Vedle sopek a lávových polí zde najdeme bahenní sopky, horké prameny i gejzíry.

Doprovodný program k výstavě

Cyklus přednášek

Fotogalerie

                

Záštitu nad výstavou převzal primátor statutárního města Brna Roman Onderka.

Partneři výstavy:


 
vyrobila www.omegedesign.cz