Pořádáme > Archiv výstav > 2015 > Vladimír Helfert

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2019
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
10
11
12
13
14
15
16
24
25
26
28
29
30

Přednáška
Zábava
Koncert
Vernisáž

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Vladimír Helfert 

70. výročí tragického úmrtí zakladatele Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea

22. 4 - 7. 6. 2015

 

Vstupné: plné 30 Kč, zvýhodněné 15 Kč, rodinné 75 Kč

Otevírací doba: út 9-15, st-pá 9-17, so a ne 13-18 hodin

 

Výstava v Památníku Leoše Janáčka chce připomenout velkou osobnost, jak oboru muzikologie, tak i českých dějin 20. století.

Prof. PhDr. Vladimír Helfert (1886 - 1945) byl hudební vědec, pedagog, muzejník, organizátor a  hudebník, bratr dlouholetého ředitele Moravského zemského muzea, Jaroslava Helferta. 

Roku 1919 založil Oddělení dějin hudby (tehdejší Hudební archiv) Moravského zemského muzea, v roce 1921 Seminář pro hudební vědu Masarykovy univerzity, dnešní Ústav hudební vědy FF MU. 

Jeho koncepce hudebního archivnictví a evidence hudebních památek je platná dodnes a vycházejí z ní také novější systémy. V meziválečném období se svými kolegy a žáky soustředil do MZM velké množství hudebních památek z území Moravy, které tím často zachránil před devastací, a vytvořil tak hudební archiv s unikátní šíří záběru, i ve světovém měřítku. 

Širokým záběrem vědeckým  otevřel témata české hudební historie, od starých kancionálů, přes baroko, tzv. českou hudební emigraci, dílo Bedřicha Smetany až k osobnosti Leoše Janáčka. Vždy vnímal nutnost propojení teorie s praxí - od r. 1920 vedl Orchestrální sdružení v Brně, dnes Helfertovo orchestrální sdružení, působil na poli hudební osvěty a výchovy, dále jako kritik, založil významné hudební časopisy a slovníky.

Po začátku fašistické okupace patřil k prvním, kdo byli zatčeni. Prošel postupně několika věznicemi, včetně Terezína. Krutosti nacistického věznění a výslechů odolával několik let, s mimořádnou statečností. Podlehl krátce po osvobození, 18. května 1945. 

Fotogalerie

Foto: Jan Cága, MZM

 
 Zřizovatel:
                                                                                                                                                                          
vyrobila www.omegedesign.cz