O muzeu > Projekty > Projekt Komenského cesty > Velké Losiny

O muzeu

 

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Velké Losiny

Adresa:
Obec Velké Losiny
Rudé armády 321 78815 Velké Losiny

  

Tel.: +420 583 248 422

E-mail: podatelna@losiny.cz

  

Webové stránky obce 

Velké Losiny, ležící severně od města Šumperka v malebném údolí řeky Desné na rozloze 4 650 ha, jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst podhůří Jeseníků. Jejich vznik se datuje již rokem 1351, kdy zdejší fara připadla k litomyšlskému biskupství. V současnosti tu žije cca 2 700 obyvatel. 

Dějiny obce jsou dlouhodobě spojeny s rodem Žerotínů, kterému náležela od poloviny 15. století. Od tohoto období do současnosti vyrostly v obci její nejvýznamnější historické dominanty, mezi které patří dvě národní kulturní památky - zámek a ruční papírna, dále lázně, farní kostel, církevní a světské stavby. 

Na vybudování krásného renesančního zámku s arkádami, freskami a sgrafity se podíleli Žerotínové. Na přelomu 17. a 18. století byl znovu přestavěn, tentokrát v barokním slohu. Losinský zámek se stal svědkem tragických čarodějnických procesů. 

Ruční papírna, založená na sklonku 16. století, dnes patří k nejstarším podnikům svého druhu v Evropě. Unikátní areál významné technické památky nemá v oblasti střední Evropy obdoby a v roce 2002 byl vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou. V objektu je otevřeno muzeum papíru, galerie, prodejna ručního papíru a stylová restaurace Losín. 

Kostel sv. Jana Křtitele je jedním z nejkrásnějších a největších venkovských kostelů na Šumpersku. K hojně navštěvovaným historickým památkám patří dřevěné kostelíky v místních částech obce Maršíkov a Žárová. 

Lázně Velké Losiny se řadí k nejstarším moravským lázním. Příroda jim dala do vínku léčivé sirné termální prameny, které mají blahodárné účinky na pohybový aparát, nervovou soustavu a kožní nemoci. Jsou využívány k léčebným koupelím a k napájení bazénů. Lázně tvoří komplex 4 budov – hlavní hotel Eliška, Sanatorium Šárka, lázeňská vila Gazárka a lázeňský dům Chaloupka. Součástí je i Wellness hotel Diana. V současné době se dokončuje výstavba unikátního Termálního parku. Jedinečný vodní park s celoročním provozem tvoří půlkruhová dvoupatrová budova, k níž přiléhá krytý bazén. Vnější část je spojenou s interiérem průplavem, takže zaplavat si venku je možné i v zimě. Velký venkovní bazén je napuštěn jen v létě. Bazény v termálním parku jsou naplněny stejnou termální minerální sirnou vodou, která je využívána při léčebných pobytech lázeňských hostů. Patří mezi nejkvalitnější v České republice a přispívá k relaxaci, uvolnění a při plavání i k posilování svalstva, zvyšuje ohebnost kloubů, odstraňuje křeče ve svalech a upravuje termoregulaci. Účinek podporuje i teplota vody okolo 36 stupňů Celsia

Velké Losiny zaručují návštěvníkům pobyt na čistém vzduchu s širokými možnostmi aktivního odpočinku, kulturního i společenského vyžití například v novém Areálu zdraví, který zahrnuje víceúčelovou halu  pro kulturu a sport, venkovní relaxační a sportovní zónu, restauraci, parkoviště a okrasné jezírko. Nechybí atrakce pro děti, jako lanová pyramida, dětský hrad s prolézačkami a houpačkami, horolezecká stěna, venkovní stůl pro stolní tenis, posilovací fitness prvky pro dospělé. Víceúčelová hala nabízí turistům i místním obyvatelům využití pro společenské či kulturní akce a sportování (tenis, volejbal, nohejbal, malá kopaná, badminton), samozřejmostí je půjčovna sportovního vybavení.

Fotogalerie

 
vyrobila www.omegedesign.cz