Pořádáme > Archiv výstav > 2014 > Ustrňte se nad osudem válečných vdov a sirotků

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Leden 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Ustrňte se nad osudem válečných vdov a sirotků

25. 6. - 31. 12. 2014

          

I. světová válka z pohledu zázemí

 

Vstupné: plné 30 Kč, zvýhodněné 15 Kč, rodinné 75 Kč

Otevírací doba: út 9-15, st-pá 9-17, so a ne 13-18 hodin

Komorní výstava představí jinou stranu války, tj. svět zázemí, z něhož se vojáci rekrutovali, a útrapy každodenního života těch, kteří na ně čekali. Vystaveny budou nikoliv špičkové slohotvorné exponáty, ale naopak všední předměty a upomínky, jejichž předností je vazba na konkrétní osoby. Stejně adresná bude např. rekonstrukce votivních nápisů na zdi kostela sv. Antoníčka v Blatničce s prosbami o navrácení partnerů z fronty, doklady o válečné svatbě apod. Exponáty tak prezentují příběhy jednotlivců a mají neobyčejně silný emoční náboj. Pozoruhodná bude rovněž dobová estetika, tj. estetizace fenoménu války na pohlednicích a příležitostných tiscích.

Projekt je rozdělen do tří pasáží mapujících vyhlášení války („Když jsem mašíroval…“), odvod na frontu, následně obavy o válčící vojíny a průvodní jevy v zázemí postiženém bídou („Milý manželi…“), v závěru pak tragický dopad válečných událostí do života v podobě fenoménu válečných vdov a sirotků („Ustrňte se nad osudem válečných vod a sirotků…“). 

Doprovodný přednáškový program

Katalog k projektu Velká válka

  • Společný katalog k projektu Velká válka 1914-1918 k zakoupení v muzejní prodejně Dietrichsteinského paláce nebo v e-shopu.

Fotogalerie

Foto: Jan Cága, MZM

   

                    

V roce 2014 si připomeneme významné výročí – 100 let od vypuknutí první světové války. Tento konflikt měl klíčový význam pro naše země, protože na jeho konci se zrodilo samostatné Československo.

Při příležitosti tak významného jubilea se ke spolupráci sešlo 9 významných paměťových institucí – Technické muzeum v Brně, Národní technické muzeum, Vojenský historický ústav Praha, Muzeum města Brna, Moravské zemské muzeum, státní zámek Konopiště, Poštovní muzeum, Moravská galerie a Národní muzeum. Vznikl tak unikátní projekt nazvaný Velká válka. V jeho rámci budou na objektech zúčastněných institucí probíhat výstavy, semináře a další doprovodné akce (viz. harmonogram akcí).

Nad výstavou převzali záštitu:

Ministr kultury ČR Daniel Herman

Primátor statutárního města Brna Roman Onderka

 
vyrobila www.omegedesign.cz