Pořádáme > Archiv výstav > 2014 > Umění z hlíny

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Umění z hlíny / Středověké kamnové kachle a keramická plastika v rukou restaurátorů

30. října 2013 - 2. února 2014

Výstava zavede návštěvníka do období vrcholného středověku, mezi hrnčíře a jejich méně obvyklé výrobky, jako jsou kamnové kachle, akvamanile a drobná plastika. Tyto exponáty tvoří důležitou část archeologických sbírek především Moravského zemského muzea a Muzea města Brna. Na jejich restaurování se podíleli studenti Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně, oboru restaurování keramiky.

     

První část výstavy je zaměřena na soubor restaurovaných kamnových kachlů, který pochází z archeologického výzkumu dvou hrnčířských pecí na Kapucínském nám. 5 v Brně, datovaných do 15. až počátku 16. století.

Jedná se většinou o kachle komorové s  čelní vyhřívací stěnou reliéfně zdobenou motivy heraldickými (lev, lev s orlicí - tzv. aliance, orlice na štítě, dvouhlavý orel),  žánrovými: (štvanice, trubač) či náboženskými (sv. Jiří v boji s drakem, Adam a Eva, Zmrtvýchvstání - lev s mláďaty). Restaurátorské práce na těchto exponátech probíhaly v letech 2011 – 2013. Součástí výstavy je replika gotických kamen, která byla vytvořena studenty a pedagogy v rámci výuky.

Druhá část výstavy je věnována specifickým výrobkům středověkých  hrnčířů, tzv. akvamaniliím a drobné keramické plastice. Akvamanile jsou nádoby v podobě zvířete, jezdce na koni, nebo bájné bytosti kentaura. Ve zjednodušené a méně kvalitní formě kopírují církevní kovové konvice na liturgické omývání rukou z klášterních a chrámových trezorů a pravděpodobně sloužily stejným způsobem při stolování v panském prostředí. Mezi novějšími nálezy z Brna se objevuje několik dalších zvířat, např. beran, ježek (v několikerém provedení), snad kapřík, či dokonce pohádkové zvíře drak.

Drobná hrnčířská plastika sloužila jako dětská hračka, ale také jako drobnost náboženského, votivního charakteru, která mohla být levně prodávána na poutích a jarmarcích. Nejčastěji se v archeologických nálezech objevuje lidská plastika zastoupená různými druhy panenek, madonek či „mníšků“. Plastiku zvířecí pak představují zejména koníčci a spojením obou vzniká oblíbená plastika jezdecká v podobě různých forem koníčků s jezdci v sedle. 

Všechny tyto předměty by nebyly tím, čím jsou, bez šikovných rukou restaurátorů, kteří  z nevzhledných střepů, fragmentů a torz dokázali vzkřísit tato středověká dílka znovu v život.

Během výstavy se návštěvníci mohou těšit na videoprojekci o restaurování kachlů, na prodej replik vystavených předmětů a na dětskou „hrnčířskou dílnu“ jako doprovodný program pro děti.

Speciální zvýhodněné vstupné 70 / 35 Kč na výstavu Umění z hlíny společně s výstavou Bystřec / založení, život a zánik středověké vsi.

Katalog k výstavě

Katalog k zakoupení v muzejní prodejně Dietrichsteinského paláce nebo v e-shopu.

Fotogalerie

 
vyrobila www.omegedesign.cz