Pořádáme > Archiv výstav > 2015 > Tři tisíce let knižního umění

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Tři tisíce let knižního umění / Skvosty pěti kultur

3. 4. ˗ 7. 6. 2015

Vstupné: plné 50 Kč, zvýhodněné 25 Kč, rodinné 125 Kč

Otevírací doba: út 9-15, st-pá 9-17, so a ne 13-18 hodin

    

Výstava Tři tisíce let knižního umění ̶ Skvosty pěti kultur představuje 43 faksimile jedinečných titulů z pěti kultur: egyptské, křesťanské, židovské, středoamerické a mogulské (mughalské), které dokumentují vývoj knihy a její ilustrace z různých kultur čtyř kontinentů, a to na ploše tří tisíců let.

Nejstarší je egyptský Papyrus Ani z Knihy mrtvých přibližně z poloviny 13. století před naším letopočtem a nejmladším dílem je Pesachová hagada z druhé poloviny 18. století. Světovou premiéru na této výstavě má faksimile Život svatého Václava z roku 1585. Originály vystavovaných knih jsou uloženy ve speciálních trezorech nejvýznamnějších světových paměťových institucí. Dokonalé a přísně limitované faksimile těchto skvostů již 65 let připravuje v rakouském Grazu akademické vydavatelství ADEVA, které je nejstarším a největším světovým zhotovitelem těchto edic a určuje jejich světový standard. Z univerzální multikulturní knihovny vydavatelství ADEVA byly pro výstavu vybrány egyptské papyry, předkoloniální mexické kodexy, rukopisy z Mogulské říše v Indii, mistrovská díla arabské kaligrafie, byzantské purpurové kodexy a svitky, rukopis židovského původu a také ručně psaná svědectví našeho západního kulturního dědictví. 

Katalog k výstavě

PhDr. Zdeněk Drahoš, vedoucí Centra kulturně-politických dějin 20. století, sestavil katalog jako průvodce výstavou. Díky tomu si můžete v klidu domova připomenout atmosféru výstavy. Katalog k zakoupení v muzejní prodejně Dietrichsteinského paláce nebo v e-shopu.

 

Doprovodný program

Fotografie z výstavy

Foto: Jan Cága, MZM

 
vyrobila www.omegedesign.cz