Navštivte nás > Starý zámek v Jevišovicích > Stálé expozice > František Vildomec - setkání s Venuší

Navštivte nás

 

Kalendář akcí

Říjen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
2
3
25
26
Úterý, 26.10.2021
27
28
29
31

Doprovodná akce
Vernisáž
Přednáška
Exkurze
Zábava
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY

 


 Zřizovatel:


                      

 
       

František Vildomec - setkání s venuší

 

V roce 2006 Moravské zemské muzeum Brno zakoupilo jednu z největších soukromých archeologických sbírek u nás. Vznikala v letech 1929–1939 soukromou badatelskou činností F.  Vildomce (1878-1975), řídícího učitele v Boskovštejně.

Sbírka obsahuje pozoruhodné památky hmotné kultury vztahující se převážně k epoše mladší doby kamenné (neolitu) a pocházejících z lokalit jižní a jihozápadní Moravy (Střelice, Hluboké Mašůvky, Bojanovice, Boskovštejn a další).

Ve sbírce se nachází řada evropsky proslulých unikátů: střelická váza se čtyřmi vypíchanými lidskými postavami, mísy s lidskými hlavami v rozích, bronzová spona s kuželkami a především světoznámá plastika ženy Venuše z Hlubokých Mašůvek. Ženská figurální plastika je charakteristickým fenoménem středoevropského neolitu, zvláště kultury s moravskou malovanou keramikou. Tyto nálezy patří do skupiny kultovních předmětů spojených s duchovním životem pravěkých lidí, především s jejich náboženstvím.

Největší a nejcennější část sbírky, obsahující především neolitické památky je reinstalována v původní podobě, včetně vitrin, kachlových kamen, křesel a původní návštěvní knihy.

Fotografie z expozice

Venuše z Hlubokých Mašůvek Váza ze Střelic František Vildomec František Vildomec s mašůveckou "Venuší"
 
vyrobila www.omegedesign.cz