Pořádáme > Archiv výstav > 2015 > Ratíškovice – prezentace obce

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Ratíškovice – prezentace obce 

Projekt Za humny - Prezentace moravských krajů, regionů a obcí

3. 7. 2015 – 30. 9. 2015 

Etnografický ústav Moravského zemského muzea připravil pro rok 2015 cyklus výstav zaměřený na prezentaci moravských regionů, měst, obcí a vybraných projevů tradiční kultury, který na rozdíl od kmenových výstavních aktivit nečerpá z vlastních muzejních sbírek, ale dává prostor pro představení dané lokality z jejích vlastních zdrojů. Projekt nazvaný Za humny - Prezentace moravských krajů, regionů a obcí, který je založen na spolupráci se zástupci jednotlivých krajů, orgánů státní správy i samosprávy, byl zahájen v dubnu 2015 výstavou Evropská kulturní stezka Cyrila a Metoděje (spolupráce s Centrálou cestovního ruchu jihovýchodní Moravy a CCR jižní Moravy).

Jako první obec se v rámci tohoto cyklu představí samostatnou prezentací Ratíškovice z jižního okraje etnografického regionu Kyjovsko. Obec v minulosti žila a dodnes žije bohatým veřejným životem, kromě četných spolků zde působí i množství folklorních uskupení. Ratíškovice jsou vynikajícím příkladem intenzivně sdílených a prožívaných projevů tradiční kultury.  Jsou dokladem její životaschopnosti, byť již ne v rovině tradičního způsobu života, ale adaptace jejích projevů na současný životní styl, posunutých do roviny náplně volného času. Zpětná vazba člověka na místo, kde se narodil, kde žije, není v případě Ratíškovic prázdnou frází, ale žitou skutečností dokládající, že potenciál tradiční kultury na Moravě není mrtvou „muzejní“ záležitostí.

Výstava představí výběr z bohatého fotografického obecního archivu zachycujícího život obyvatel Ratíškovic od počátku 20. století do 70. let 20. století. Představí rovněž místní formu lidového kroje a místní lidovou výrobu – kraslice, malovanou keramiku a výšivku.

Doprovodný program k výstavě

Fotografie

 
vyrobila www.omegedesign.cz