O muzeu > Přehled oddělení > Historické oddělení > Průzkum místa přestřelky z "babického případu"

O muzeu

 

Kalendář akcí

Červenec 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
Pátek, 03.07.2020
4
7
8
9
10
11
12
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Exkurze
Zábava
Přednáška
Vernisáž

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Průzkum místa přestřelky z "babického případu"

Zpět na Historické oddělení MZM

Historické oddělení Moravského zemského muzea nedávno zorganizovalo průzkum na poli u obce Bolíkovice, kde dne 3. července 1951 zahynuli dva útočníci ze školy v Babicích. Na poli tehdy zemřel Ladislav Malý a Antonín Plichta mladší. Jeho bratr Stanislav Plichta byl těžce raněn a další člen skupiny - Antonín Mityska - se vzdal. Tito čtyři muži podnikli o den dříve přepad babické školy, kde zastřelili tři funkcionáře jednající na schůzi Místního národního výboru (MNV). Útočnici se poté ukryli právě na poli u nedalekých Bolíkovic, kde byli obklíčeni. Útok v Babicích se stal záminkou k obrovským represáliím komunistického režimu. Mimo jiné při nich byli popraveni i oba dopadení útočníci, kteří přestřelku v poli přežili. Incident se později stal známým i díky propagandistickému zpracování v normalizačním seriálu "Třicet případů majora Zemana" v 10. díle s názvem "Vrah se skrývá v poli".

Dne 25. září 2017 proběhl předběžný povrchový průzkum místa přestřelky za pomoci detektoru kovů, který měl za cíl najít zbytky střeliva, určit jejich původ, použité zbraně a současně potvrdit místo uváděné v archivních materiálech, případně ve vzpomínkách pamětníků. Základním výchozím dokumentem pro lokaci byla dobová mapka nazvaná "Náčrtek prostoru, kde prováděla svojí činnost teroristická skupina Malý a spol., a kde byla likvidována" (viz příloha; zdroj: ABS, fond Vyšetřovací spisy, arch. č. V-1645 BN). Předběžný průzkum předpoklad potvrdil, navzdory tomu, že podle dochované dokumentace byla část střeliva posbírána hned po incidentu. Nalezené střelivo je v současné době předmětem zkoumání. Další průzkum na místě proběhne letos v listopadu.

Je třeba zdůraznit, že se pravděpodobně jedná o první podobný průzkum v této lokalitě, která přímo souvisí s událostmi z období největšího komunistického teroru v 50. letech 20. století.

 

Foto 1) Dobový plánek z dokumentace StB se zaznačeným místem úkrytu skupiny Ladislava Malého po útoku v Babicích.

 

Foto 2) Pole u obce Bolíkovice - místo výzkumu.

 

 

Foto 3 - 4) Průzkum pomocí detektoru kovu.

 

Foto 5) Základní škola v Babicích, kde došlo 2. července 1951 k zastřelení tří funkcionářů MNV. Současný stav.

 

Foto 6) Stopy po kulkách jsou v zábradlí babické školy patrny dodnes.

 

 

Foto 7 - 8) Očištěné nábojnice, nalezené na poli u Bolíkovic dne 25. září 2017.

 
vyrobila www.omegedesign.cz