Pro školy > Programy pro školy > Program Památník Bible kralické

Pro školy

 

Kalendář akcí

Srpen 2019
Po
Út
St
Čt
So
Ne
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Film
Koncert

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY

 Zřizovatel:


                      

 
   

 

Památník Bible kralické

Název programu: Památník Bible kralické

Věková kategorie: I. a II. stupeň ZŠ, SŠ

Vzdělávací oblasti: Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a jeho svět, Člověk a společnost, Umění a kultura

Místo: Památník Bible kralické, Martinská 228, Kralice nad Oslavou

Délka programu: 60-90 min.

Cena: 30 Kč

 

Obsah programu: Komentovaná prohlídka Památníku Bible kralické, který se nachází v sousedství bývalé tvrze, kde v letech 1578–1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna. Ta zde tiskla nejenom knihy náboženského charakteru (tj. bibli či bratrské kancionály), ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Jejím nejvýznamnějším produktem však přesto zůstává šestidílná tzv. Bible kralická, náležící nejen k vrcholům tiskařského umění v našich zemích, ale kvalitou svého projevu především k pokladům českého jazyka, který přispěl k jeho uchování a rozvíjení v pozdějších dobách protireformace a exilu.
Expozice Dílo tiskařů Jednoty bratrské přibližuje nejrůznější oblasti života tiskárny komentované v širším kulturně historickém pohledu. Působení bratrské tiskárny je nahlíženo z pohledu jejího významu pro dobovou pedagogickou činnost, pro vlastní působení Jednoty bratrské jako církevní organizace i s ohledem na její roli v tiskařském řemesle své doby. Mimo jiné se zde nachází rekonstrukce funkčního tiskařského lisu, na kterém jsou zhotovovány faksimile některých stran kralických tisků, které je možno následně porovnat s řadou exponátů vyšlých přímo z lisu bratrské tiskárny.
Expozice Labyrint života Jana Amose Komenského formou životní poutě tohoto velikána české historie seznamuje s významnými osobnostmi evropského prostoru konce 16. a především následujícího 17. století, kteří zasáhli do životních osudů Jana Amose Komenského či naopak on do jejich.
Součástí programu je i prohlídka přilehlé tvrze.

 

Kontakt na lektora: Monika Doležalová, tel.: +420 770 119 395, e-mail: kralice.pamatnik@seznam.cz

 
vyrobila www.omegedesign.cz