Pořádáme > Připravované výstavy

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Říjen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Doprovodná akce
Přednáška
Exkurze
Výstava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Připravované výstavy

 

Tváří v tvář. Aristokratický portrét v baroku

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno

24. listopadu 2020 – 14. března 2021


V období baroka tvořily portréty neodmyslitelnou součást interiérů šlechtických rezidencí i městských paláců. Také dnes se s nimi setkáváme při prohlídkách hradů a zámku, při návštěvách muzeí a galerií. Co však tato díla sdělují soudobému divákovi? Většina z nás se zaměří na podobu zachycené osobnosti, dokážeme ocenit malířský přednes, živost provedení, propracované detaily. V době svého vzniku však měla každá podobizna svou specifickou informační hodnotu. Díla se vztahovala ke konkrétním životním událostem a etapám, zaznamenávala společenské postavení, funkce, hodnosti, zájmy a záliby portrétovaných i dobové konvence. A právě na tento aspekt portrétní tvorby je výstava Tváří v tvář zaměřena. Na rozdíl od jiných výstav nebude přehlídka primárně zaměřena na umělecké kvality, ale na společenské funkce portrétu. Prezentováno bude na šest desítek podobizen z moravských a českých sbírek, které divákovi přiblíží pestrou škálu barokních šlechtických portrétů, jejich rozmanitých typů, významů a funkcí.Výstava obdržela záštitu Ministerstva kultury České republiky.

Kromě předmětů z Moravského zemského muzea budou prezentována rovněž díla ze sbírek Národního památkového ústavu, Národního muzea, Moravské galerie a Městského muzea a galerie v Poličce.

Planetami Malého prince

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno

2. 12. 2020 – 31. 1. 2021


Zveme vás k prohlídce kouzelných skleněných figurek od umělecké sklářky Alice Dostálové, která představuje své dílo inspirované pohádkovým příběhem Antoine de Saint-Exupéryho Malý princ. Můžeme obdivovat ukázky různých sklářských technik zastoupené v Galerii Skleněnka a ponořit se do vyprávění o podobenství dětství a dospělosti. Obrazy hvězdných objektů na vitrínách pocházejí z astrofotografií Karla Bůny.Výstavu doprovází unikátní portréty vesmíru z různých míst naší planety od světově proslulého astrofotografa Petra Horálka. Vykročme na vesmírnou pouť, hledat tajemství dobra, krásy a naděje.

Vánočně laděný program s dílnou

Jan Amos Komenský 1592-1670

Jízdárna Pražského hradu

4. prosince 2020 – 28. března 2021


V roce 2020 si celý kulturní svět připomíná 350. výročí úmrtí moravského rodáka, učence, pedagoga a teologa evropského významu Jana Amose Komenského (1592-1670). Komenský je jednou z centrálních postav české a evropské kulturní paměti a zůstává i úhelným prvkem národní, konfesní i profesní kolektivní identity. Od počátku novodobé reflexe jeho díla a osobnosti vznikla nepřeberná řada výtvarných, literárních, později též divadelních i filmových reprezentací, jež potvrzovaly a současně zpětně posilovaly historický význam "učitele národů". K velkému jubileu připravuje Centrum humanistických studií Moravského zemského muzea do Jízdárny Pražského hradu výstavu, která představí Komenského v širokém kontextu české a evropské historie jeho doby. Základem expozice budou klíčové fenomény sociálních a duchovních dějin raného novověku, jak se projevovaly v dílech výtvarného umění i v pracích významných myslitelů. Stěžejní témata prolínající myšlením Jana Amose Komenského tu budou připomenuta množstvím exponátů z českých i zahraničních sbírek, z nichž mnohé uvidí návštěvníci vůbec poprvé. Představen bude též Komenského druhý život a proměny, jimiž procházel jeho myšlenkový odkaz v průběhu uplynulých století.

Koncepce výstavy a výběr exponátů: Lenka Stolárová a Vít Vlnas s přispěním oddělení pro komenologii a intelektuální dějiny raného novověku Filozofického ústavu AVČR v. v. i.


(Pavel Piekar, Jan Amos Komenský, linoryt, 2019)

Podrobnosti zde...

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz