Navštivte nás > Pavilon Anthropos > Výstavy > Čas rytířů dalekých moří. Sběratel a mecenáš Jindřich Vávra

Čas rytířů dalekých moří. Sběratel a mecenáš Jindřich Vávra

17. 7. 2020 - 24. 1. 2021

Otevírací doba: úterý až pátek 9-18 hod., sobota až neděle 10-18 hod.

Vstupné: plné 50 Kč, zvýhodněné 25 Kč, rodinné 110 Kč

Výstava představuje brněnského rodáka námořního lékaře a přírodovědce Jindřicha Vávru (Heinricha Wawru), který jako jeden z prvních českých cestovatelů cíleně sbíral fotografické doklady ze svých zámořských cest. Jeho "fotografické sběry" z cest z let 1865 - 1879 jsou u nás zcela mimořádné a nebyly jako fotografický celek dosud prezentovány. K nejpůsobivějším náleží záběry z východní a jihovýchodní Asie, severní Afriky a Austrálie.


Vedle řady anonymních děl Vávrův soubor zahrnuje také albuminové pozitivy z éry mokrého kolodiového  procesu od fotografů světové proslulosti, jakým byl v Indii Brit Samuel Bourne nebo v Japonsku, Číně a Thajsku Rakušan Wilhelm Burger. Jindřich Vávra byl také jedním z nejvýznamnějších donátorů Františkova muzea (dnešního Moravského zemského muzea), ale také například muzeí vídeňských.

Výstava tedy současně prezentuje Vávrovy etnografické, numismatické, zoologické a botanické sbírky z druhé poloviny 19. století. Za své zásluhy v oblasti vědy byl vedle jiných ocenění honorován čestným titulem Rytíř Dalekých moří.

S Brnem byl vždy úzce spjat a na brněnském ústředním hřbitově nalezl i místo posledního odpočinku.

Výukový program pro školy:

Cesta kolem světa s rytířem dalekých moří - Účastníci programu se pomocí tvořivých aktivit a her seznámí s životem brněnského rodáka Jindřicha Vávry. Společně s nejstarším českým cestovatelem, přírodovědcem a sběratelem prozkoumají celý svět. Dozví se, jaký význam má sběratelství, jak a proč vznikala muzea a k čemu slouží. Více zde.

Interaktivní prezentace výstavy:

Interaktivní prezentace Čas rytířů dalekých moří - Dětské muzeum MZM zve k interaktivní prezentaci výstavy Čas rytířů dalekých moří. Ta vás nejen provede samotnou výstavou, ale nabídne i aktivity jako pexeso, skládačka obrázku či poznávání muzejních oborů. Více zde.

 

 ► Fotografie ze slavnostního zahájení výstavy (Pavilon Anthropos, 16. 7. 2020)


Výstava se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.

 
vyrobila www.omegedesign.cz