Pro školy > Programy pro školy > Program Památník Bible kralické

Pro školy

 

Kalendář akcí

Říjen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Doprovodná akce
Přednáška
Exkurze
Výstava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Památník Bible kralické

Název programu: Památník Bible kralické

Věková kategorie: I. a II. stupeň ZŠ, SŠ

Vzdělávací oblasti: Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a jeho svět, Člověk a společnost, Umění a kultura

Místo: Památník Bible kralické, Martinská 228, Kralice nad Oslavou

Délka programu: 60-90 min.

Cena: 30 Kč


Obsah programu: Komentovaná prohlídka v Památníku Bible kralické, který se nachází v sousedství bývalé tvrze, kde v letech 1578-1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna. Ta zde tiskla nejenom knihy náboženského charakteru (tj. bibli či bratrské kancionály), ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Jejím nejvýznamnějším produktem však přesto zůstává šestidílná tzv. Bible kralická, náležící nejen k vrcholům tiskařského umění v našich zemích, ale kvalitou svého projevu především k pokladům českého jazyka, který přispěl k jeho uchování a rozvíjení v pozdějších dobách protireformace a exilu.

Expozice Dílo tiskařů Jednoty bratrské přibližuje nejrůznější oblasti života tiskárny komentované v širším kulturně historickém pohledu. Působení bratrské tiskárny je nahlíženo z pohledu jejího významu pro dobovou pedagogickou činnost, pro vlastní působení Jednoty bratrské jako církevní organizace i s ohledem na její roli v tiskařském řemesle své doby. Mimo jiné se zde nachází rekonstrukce funkčního tiskařského lisu, na kterém jsou zhotovovány faksimile některých stran kralických tisků, které je možno následně porovnat s řadou exponátů vyšlých přímo z lisu bratrské tiskárny.

Expozice Labyrint života Jana Amose Komenského formou životní poutě tohoto velikána české historie seznamuje s významnými osobnostmi evropského prostoru konce 16. a především následujícího 17. století, kteří zasáhli do životních osudů Jana Amose Komenského či naopak on do jejich.

Součástí programu je i prohlídka přilehlé tvrze.

Výročí Jana Amose Komenského:

U příležitosti 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského nabízíme rozšířenou lektorovanou prohlídku expozice Labyrint života Jana Amose Komenského v Památníku Bible kralické. Objednávky na kontaktech níže.

 

Kontakt na lektora: Monika Doležalová, tel.: +420 770 119 395, e-mail: kralice.pamatnikmzm.cz

 
vyrobila www.omegedesign.cz