Navštivte nás > Pavilon Anthropos

Pavilon Anthropos

Adresa:
Pisárecká 5
602 00, Brno
tel.: +420 515 919 760
Virtuální prohlídka
Otevírací doba a vstupné 
Objekt na mapě
        

V objektu momentálně není funkční výtah, bezbariérový přístup není umožněn. Děkujeme za pochopení.

 

Tradice současného Pavilonu Anthropos má své kořeny v období první Československé republiky. Tehdy se díky mimořádnému úsilí předního českého badatele prof. Karla Absolona podařilo ve specielním pavilonu "Člověk a jeho rod" na dnešním výstavišti soustředit v rámci výstavy soudobé kultury v roce 1928 nebývalé množství nálezů z nejranějších období lidských dějin. Při vzniku této výstavy nesoucí název Anthropos se setkáváme se jménem prvního prezidenta ČSR prof. T. G. Masaryka a průmyslníka T. Bati. Tato výstava zanikla v důsledku událostí II. světové války.

Na tyto tradice navázal v poválečném období antropolog prof. dr. Jan Jelínek, DrSc. (antropolog světového jména, bývalý ředitel Moravského zemského muzea a prezident ICOM). Stavba Pavilonu Anthropos byla dokončena v roce 1962 podle plánů Ing. arch. Evžena Šteflíčka. V roce 2003 byl objekt uzavřen a došlo k zahájení generální rekonstrukce. V roce 2006 byl Pavilon Anthropos v modernizované a podstatně rozšířené podobě opět otevřen pro veřejnost.

Výstavy a stálé expozice v objektu

O původu člověka a vzniku kulturyProhlídka expozice

Digitální katalog fotografií z pozůstalosti Karla Absolona


Prohlídka katalogu 

Ocenění

Pavilon Anthropos nominován na mezinárodní cenu 2016 Luigi Micheletti Award.


Recenze

 Magazín Travel4you (7.2 MB, Adobe Acrobat dokument) (1/2012), kde je uveřejněn článek o Top výletních cílech jižní Moravy - za Moravské zemské muzeum Pavilon Anthropos 

 
 Zřizovatel:
                                                

                    
vyrobila www.omegedesign.cz