Navštivte nás > Mendelianum

Navštivte nás

 

Kalendář akcí

Září 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
14
15
16
17
Čtvrtek, 17.09.2020
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Vernisáž
Výstava
Přednáška
Koncert
Doprovodná akce
Zábava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


  
 
       

   

Mendelianum - atraktivní svět genetiky

Adresa:
Muzejní 1
659 37, Brno

tel.: +420 515 910 411
e-mail: mendelianummzm.cz
Virtuální prohlídka
Otevírací doba a vstupné

Objekt na mapě


mendelianum.cz

Návštěvnické centrum Mendelianum nabízí atraktivní vhled do oblasti genetiky a molekulární biologie nejen studentům, ale i široké veřejnosti. Díky spojení historických prostor, kde působil zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel, se špičkově zařízenou laboratoří si návštěvníci mohou aktivně vyzkoušet řadu metod a laboratorních postupů od opylování květů hrachu po genovou expresi.

Cílem projektu je posílit zájem veřejnosti o výzkum v oblasti genetiky a molekulární biologie a populárně-vědeckou formou prezentovat i praktické a společenské dopady objevů v této oblasti. Součástí aktivit centra je také Mendelova interaktivní škola, která zahrnuje i pět mobilních laboratoří. Ty zpřístupní nejnovější poznatky vědy středoškolským studentům.

Centrum Mendelianum rovněž naváže na tradici výzkumu vědeckého a kulturního odkazu jednoho z největších vědců světové historie Johanna Gregora Mendela. Nová expozice demonstruje pokrok, který věda zaznamenala za 150 let od vydání jeho přelomové práce Pokusy s rostlinnými hybridy.

Gregor Mendel formuloval v roce 1865 v Brně svou teorii vysvětlující vznik a vývoj hybridů, která položila základy studia vývoje živých systémů z hlediska dědičnosti a proměnlivosti. Svou teorii podložil Mendel pokusy s hrachem a dalšími rostlinami, které prováděl v zahradě Augustiniánského kláštera na Starém Brně. (Oddělení pro historii biologických věd)

 

Multimediální publikace o expozici Mendelianum - atraktivní svět genetiky ke stažení na App Store 

 Mendelianum na Facebooku

Den DNA:

Zajímavosti, doprovodné akce:

Fotogalerie

Projekt VaVpI Evropských strukturálních fondů ( www.strukturalni-fondy.cz ;www.strukturalni-fondy.cz)

Projekt č. CZ.1.05/3.2.00/09.0180

Expozice

 Virtualní expozice Mendel, Darwin a evoluce (2009) (8 MB, EXE)

Publikace:

  • Gregor Johann Mendel: Pokusy s hybridy rostlin 
    Překlad a komentář: PhDr. Anna Matalová, Mendelianum 

    Úplný soubor Mendelova (1822-1884) díla z oblasti výzkumu hybridů a jejich potomků (2008). Z Mendelových objevů se za 150 let vyvinula dnešní genetika, která hluboce zasahuje do vývoje biologických věd. K již publikovaným pracím o hybridech hrachu (1965) a křížencích jestřábníku (1869) jsou zde poprvé v češtině připojeny jeho dopisy C. Nägelimu, které v mnohých ohledech obě práce doplňují. 
    www.kosmas.cz  
  • Nový komentovaný překlad Mendelovy objevné práce vydané v roce 1866 připravený PhDr. Annou Matalovou vyšel v roce 2010 jako příloha českého překladu knihy Snustad, Simmons: Principles of Genetics, 5th Edition

 
vyrobila www.omegedesign.cz