Pro školy > Programy pro školy > Expozice Normalizaci navzdory

Pro školy

 

Kalendář akcí

Říjen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Doprovodná akce
Přednáška
Exkurze
Výstava

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Normalizaci navzdory

Název programu: Normalizaci navzdory  

Věková kategorie: SŠ, gymnázia, VŠ  

Vzdělávací oblasti: Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a společnost      

Místo: Dům Jiřího Gruši, Hudcova 76, Brno    

Lektorské dny: pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek       

Délka programu: cca 60 min. 

Cena: 20 Kč

 

Obsah programu: Oddíl věnovaný období normalizace je částí stálé expozice Corpus litterarum v Domě Jiřího Gruši. Prostřednictvím dobových dokumentů a dalších exponátů přibližuje posledních dvacet let totalitního režimu v Československu, zejména v Brně a na Moravě. Výklad se zaměřuje nejen na oficiální historické události, ale důraz klade i na představení nezávislých aktivit a osobností usilujících o svobodné, demokratické myšlení.

Tato „normalizační“ část expozice se věnuje historickému vývoji Československa po 21. srpnu 1968. V lektorovaném výkladu jsou navíc nastíněny také události, které tomuto datu předcházely. Po stručném úvodu se studenti blíže seznamují s tím, jak srpnový den probíhal v Brně a co se odehrávalo při 1. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy (fotografie z protestů proti okupaci, brněnských obětí). Přiblížíme nástup normalizace i protirežimní aktivity po roce 1968, především Chartu 77, její vznik a distribuci do Brna, brněnské signatáře i reakci režimu na tuto iniciativu.

Pozornost věnujeme třem proudům dobové literatury – oficiální produkci, samizdatovým edicím (s důrazem na moravskou provenienci, zejména samizdatovou činnost Bronislavy a Jiřího Müllerových) a exilovým nakladatelstvím.

Popíšeme méně známou, avšak velmi významnou kapitolu protitotalitního odporu – podzemní (bytové) semináře, které se vedle Prahy pořádaly také v Brně a Bratislavě, a roli Vzdělávací nadace Jana Husa, jejíž podíl na chodu podzemní univerzity byl klíčový. Důraz je opět kladen na brněnské reálie.

Na závěr vylíčíme události konce 80. let v Sovětském svazu a jejich dopad na společenskou situaci v Československu, které vyústily v sametovou revoluci (dobové dokumenty a fotografie z brněnského listopadu 1989).

Výklad je možno doplnit o další antinormalizační aktivity v Brně (politické iniciativy, zakázaní spisovatelé a hudební skupiny, divadla, časopisy, debatní kluby, nakladatelské družstvo Atlantis atd.).

Studentům jsou k dispozici pracovní listy, které lze vlepit přímo do sešitů. Mohou tak tvořit trvalou součást učební látky. Interaktivním prvkem v expozici jsou dobové psací stroje. Výklad obsahuje látku zejména z předmětů dějepis a český jazyk a literatura. Dle přání pedagoga lze výklad přizpůsobit buď dějepisnému, nebo literárnímu učivu.

 

Kontakt na lektora: Mgr. Petra Pichlová, tel.: +420 515 910 427, e-mail: ppichlova@mzm.cz

 
vyrobila www.omegedesign.cz