Pro školy > Programy pro školy > Expozice Lidské mraveniště Ondřeje Sekory (1899-1967)

Pro školy

 

Kalendář akcí

Duben 2019
Po
Út
St
Čt
So
Ne
15
16
Úterý, 16.04.2019
17
19
20
21
22
23
24
Středa, 24.04.2019
26
27
28
29
30
Úterý, 30.04.2019

Vernisáž
Film
Univerzita třetího věku
Přednáška
Koncert
Ocenění
Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


  
 
       

   

Lidské mraveniště Ondřeje Sekory 

Název programu: Lidské mraveniště Ondřeje Sekory

Věková kategorie: II. stupeň ZŠ, SŠ, gymnázia, VŠ

Vzdělávací oblasti: Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a společnost, Umění a kultura   

Místo: Dům Jiřího Gruši, Hudcova 76, Brno  

Lektorské dny: pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek   

Délka programu: 60 min. 

Cena: 20 Kč

 

Lektorovaná prohlídka expozice vás seznámí s košatou osobností O. Sekory, který zdaleka nebyl jen tvůrcem Ferdy Mravence, prostřednictvím jeho rozsáhlé pozůstalosti.

 

Obsah programu:  Řekneme-li: Ondřej Sekora, uslyšíme ozvěnou: Ferda Mravenec. Ale tvůrce této populární postavičky byl velmi košatou osobností, a všechny jeho tváře, všechny složky jeho bytosti a práce postihuje naše výstava. Je jakousi ochutnávkou velkého fondu, nahlédnutím do všech částí rozsáhlé pozůstalosti, kterou naše oddělení převzalo v roce 2015.

Setkáme se zde s osobními dokumenty Sekorova života (rodným a křestním listem, školním vysvědčením, repatriačními doklady z 2. světové války), korespondencí osobní i pracovní, nahlédneme do fotografických alb se snímky rodinnými i společenskými. Spisovatel a malíř začínal ovšem jako žurnalista v redakci brněnských Lidových novin: ve 20. letech dvakrát pobyl ve Francii, aby psal reportáže z olympiády a z Tour de France. Samozřejmě pro noviny kreslil: na stěnách poznáme originální předlohy jak drobných karikatur, tak celostránkových novinových ilustrací, pádně komentujících dobovou politiku a společnost. Nechybějí ilustrace knižní. Sport se nám připomene odkazy na Sekorovu velkou zásluhu: přivezl z Francie do Československa hru ragby a přeložil její pravidla (ve vitríně uvidíme pohár od vděčných hráčů). Samozřejmě i na Ferdu dojde, jak na cizojazyčná vydání, tak na jeho další život mimo literaturu: představujeme doklady adaptací Ferdových příběhů pro rozhlas, gramofonové desky i divadlo (v jedné inscenaci účinkoval za války i malý autorův syn). Málokdo zná Sekorovu volnou tvorbu (i z té zde najdeme ukázky), stránka z diáře potvrzuje Sekorovu pracovitost, houževnatost a systematičnost (i na dovolené si značil, jak pokračují jeho obrazy). Že byl jedním z prvních spolupracovníků Československé televize, dokládá fotografie přímo z obrazovky. Nevynechali jsme ani autorovy osobní předměty – takříkajíc věci dotýkané (jedna z nich je bez popisku – uhodnete, k čemu sloužila?) A při prohlídce nás bude provázet umělcův hlas – nikoli obrazně, ale doslova: získali jsme též nahrávku školní besedy z 60. let. 

Ano, Ondřej Sekora se vrátil do Brna, svého rodiště, dokonce touto expozicí přímo do Králova Pole, kde prožil první léta života. Přijďte i se svými (staršími) dětmi objevit jeho bohatou osobnost: stejně jako jeho nejslavnější hrdina byl člověkem pracovitým, houževnatým, obětavým, láskyplným a optimistickým. Přijďte lépe poznat všímavého pozorovatele a břitkého glosátora dějin neklidného lidského mraveniště 20. století.

 

Kontakt na lektora: Mgr. Hana Kraflová, tel.: +420 515 910 421, e-mail: hkraflova@mzm.cz

 
vyrobila www.omegedesign.cz