Pořádáme > Doprovodné programy a akce > Brněnská muzejní noc 2017

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Duben 2019
Po
Út
St
Čt
So
Ne
15
16
Úterý, 16.04.2019
17
19
20
21
22
23
24
Středa, 24.04.2019
26
27
28
29
30
Úterý, 30.04.2019

Vernisáž
Film
Univerzita třetího věku
Přednáška
Koncert
Ocenění
Benefice

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Brněnská muzejní noc v MZM 2017

Datum: sobota 20. května 2017 od 18:00 do 24:00 hod.

Jednorázové vstupné v ceně 20 Kč umožňuje během Brněnské muzejní noci vstup do brněnských objektů MZM. Předprodej vstupenek momentálně probíhá na pokladnách v Dietrichsteinském paláci, Paláci šlechtičen, Pavilonu Anthropos a Památníku Leoše Janáčka (volný vstup pro držitele karty ZTP a pro děti do 130 cm). Po dobu trvání akce jsou otevřeny všechny stálé expozice, krátkodobé výstavy a prodejny suvenýrů. Poslední vstup ve 23:30 hod.

Upozorňujeme, že v den konání BMN jsou objekty MZM v běžné pracovní době uzavřeny.

Biskupský dvůr, Muzejní 1

Stálé expozice:

  • Fauna Moravy
  • Akvárium sladkovodních ryb
  • Mendelianum – Atraktivní svět genetiky

Výstava:

  • V Mendelových stopách: Osobnosti, místa a vědecký výzkum v životě Gregora Mendela

Doprovodný program:

  • 18:15 – 18:30 Hudební ukázky z inscenací v podání Městského divadla Brno na nádvoří Biskupského dvora (+ občerstvení v Biskupském dvoře)
  • 18:30 – 21:30 Mr. Swing, nádvoří Biskupského dvora
  • 18:30 – 23:00 Genetické hrátky s krví – jak chutná vaše krev Drákulovi, Mendelianum
  • 21:30 – 23:00 mimořádně zpřístupněná kaple s renesančními freskami

   

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8

Stálé expozice:

  • Zaniklý život na Moravě
  • Pravěk Moravy
  • Velká Morava
  • Morava ve středověku
  • Svět nerostů
  • Památník prof. Karla Absolona

Výstavy:

  • Karel Absolon – manažer a strůjce velkých vizí
    Jedinečná příležitost spatřit předměty, které používal při své práci Karel Absolon. Všechny jsou prezentovány veřejnosti poprvé.
  • 200 let MZM – Numismatické oddělení
    Vystaveny jsou unikátní exponáty numismatického oddělení. Veřejnosti se představuje to nejlepší ze sbírek v originálech.
  • Šťastný bezdomovec – Evropan a světoobčan Jiří Gruša

Doprovodný program:

  • 18:05 průvod k 300. narození Marie Terezie, která byla ubytována v Dietrichsteinském paláci
  • 18:30 – 23:00 Taneční show - argentinské tango, výuka tance, živá hudba
  • 18:00 – 23:00 vědomostní kvíz v expozici Svět nerostů o zajímavé ceny, v zrekonstruované expozici zpřístupněna luminiscence
  • 18:00 – 23:00 vědomostní kvíz – 200 let MZM

       

Palác šlechtičen, Kobližná 1

Výstavy:

  • Království Benin: Bronzy zkropené krví
    Výstava je věnována dějinám, kultuře a umění afrického království Benin.
  • Venuše - Fotografie Jindřicha Štreita
    Projekt Venuše se soustředí na téma ženy a je rozdělen do tří částí, v jejichž centru je žena v pracovním procesu, žena ve volném čase a jako aktérka partnerských vztahů.
  • Pavel Dvorský
    Výstava prací předního umělce, který se věnuje rekonstrukcím pravěkého života.
  • Recyklace – šijeme, přešíváme, přeplétáme

Doprovodný program:

  • 18:00 – 23:30 Slow fashion a recyklace
  • 18:00 Výstava Recyklace – vernisáž výstavy
  • 18:00 FolklorStyl II
  • 18:00 Mimořádně otevřené podzemí Paláce šlechtičen s programem
  • 20:00 Módní přehlídka současné návrhářky Libuše Buchtové – Ateliér Libuše

   

Pavilon Anthropos, Pisárecká 5

Stálé expozice:

  • Morava lovců a sběračů
  • Nejstarší umění Evropy
  • Paleolitické technologie
  • Genetika ve vývoji člověka
  • Příběh lidského rodu
  • Primáti naše rodina

Výstavy:

  • Zápas ichtyosaurů aneb pravěk štětcem Zdeňka Buriana
    Známé obrazy doprovází originály zkamenělin, které Burianovi posloužily jako předloha a některé obrazy oživuje působivá animace.
  • Vítejte u neandertálců
    Výstava představuje neandertálce v novém světle. Mnohé předměty a antropologické nálezy jsou vystaveny vůbec poprvé.

Doprovodný program:

  • 18:00 – 22:00 ve výstavě Vítejte u neandertálců  vypravěč pohádek, mýtů a příběhů Tomáš Machek za doprovodu přírodní až pravěké zvukohudby z rukou a dechu Petra Cénka
  • 18:00 – 23:30 v expozici - šamanské bubny, kostýmy šamanské masky
  • 19:00 – 19:45 komentovaná prohlídka pro neslyšící ve znakovém jazyce ve výstavě Vítejte u neandertálců
  • 20:30 Roman Ravin a Swayambhu – tematický doprovod k výstavě Vítejte u neandertálců - alikvótní, šamanská hudba, "Spirit-etno"
  • 21:00 Petr Váša, fyzický básník
Program před Pavilonem Anthropos:
  • 18:00  21:00 Design kreslený dětmi  Komiksová jeskyně, zábava pro děti i dospělé s designérkou MgA. Adou Lejskovou Raškovou
  • 18:00 – 23:30 Kurz jeskynní malby a tvořivé dílny pro děti
  • 18:00 – 23:30 Tematický hudební doprovod – DJ Liguid A
  • 18:00 – 23:30 Čajchana v jurtě – čajové speciality a tradiční vodní dýmky
  • 18:00 – 23:30 Studentské rádio R z Masarykovy univerzity

+ občerstvení před Pavilonem Anthropos

Památník Leoše Janáčka, Smetanova 14

Stálá expozice:

  • Život a dílo Leoše Janáčka

Doprovodný program:

  • 18:00 – 23:30 Hudebně-výtvarná dílna na motivy opery Příhody lišky Bystroušky
  • 21:00 Koncert – sbor Láska opravdivá
  • 22:00 MIMOŘÁDNĚ! Koncert – volná improvizace na Janáčkovská témata Ingvaldsen, Narvesen a Graham

   

Vyhlášení výherců kvízů z Brněnské muzejní noci 2017

Výherci kvízu 200 let Moravského zemského muzea:

Jiří Maliňák, Brno
Diviš Samoel, Sudislav nad Orlicí
Jan Topol, Brno
Tomáš Vamberský, Brno
Anna Hanzelková, Brno

Výherci kvízu – expozice Svět nerostů:

Kristýna Kolembusová, Příbram na Moravě
Jakub Kloc, Vyškov
Lenka Davidová, Brno
Jana Lenártová, Kramolín
Petr Jimramovský, Brno

Akce probíhá za finanční podpory Jihomoravského kraje

 
 Zřizovatel:
                                                                                                             
vyrobila www.omegedesign.cz