O muzeu > Projekt Komenského cesty > Muzeum Komenského v Přerově

O muzeu

 

Kalendář akcí

Duben 2019
Po
Út
St
Čt
So
Ne
15
16
Úterý, 16.04.2019
17
19
20
21
22
23
24
Středa, 24.04.2019
25
26
27
28
29
30
Úterý, 30.04.2019

Vernisáž
Film
Univerzita třetího věku
Přednáška
Koncert
Ocenění
Benefice

can you write my essay for me http://aggs.school.nz/?education=mba-admission-essay-writing-service Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Přerov / Muzeum Komenského v Přerově

click Adresa:
Muzeum Komenského v Přerově, p. o. 
Horní nám. 7
750 11 Přerov
 

Tel.: +420 581 250 531

E-mail: info@prerovmuzeum.cz
   

Webové stránky muzea 

http://mzm.cz/?education=creative-writing-coursework&f77=36 Muzeum Komenského v Přerově (MKP), příspěvková organizace Olomouckého kraje

Muzeum vzniklo v roce 1888 a je nejstarším svého druhu na světě. Soustavnou akviziční činností nashromáždilo ve svých fondech cenné exponáty prezentované na výstavách, při exkurzích univerzitních seminářů, při popularizačních přednáškách a využívané badateli z celého světa. Jsou to např. Komenského svatební smlouva a dva dopisy, řada výtvarných děl inspirovaných Komenským, rozsáhlý knižní soubor starých tisků i novodobé literatury o jednotě bratrské, a největší kolekce Komenského map Moravy ve střední Evropě. Kromě expozice věnované přímo Komenskému jsou v prostorách muzea nainstalovány rekonstrukce čtyř školních tříd (ze 17. století, z období Rakouska-Uherska, z 1. republiky a z padesátých let 20. století).

Muzeum pořádá odborné konference, z nichž byla vydána řada sborníků. Pokračováno je také v tradici úzké spolupráce muzea a škol. Kromě komentovaných prohlídek expozic je připraven animační program o Komenském pro různé věkové skupiny. Navíc muzeum připravilo tematickou stálou expozici pro místní školu s čestným názvem Komenského. Přerov hrál důležitou roli při inkorporaci Komenského do národní historické paměti. Ve městě studií a prvního učitelského působiště Komenského byl v roce 1874 odhalen nejstarší pomník na Moravě, vůbec první s jeho sochou. Následovala pamětní deska na radnici, na žerotínském zámku a v místech, kde stávala škola jednoty bratrské.

V roce 2012 byly v Přerově při archeologickém výzkumu nalezeny relikty budov centra jednoty bratrské s dochovanou dlažbou, po níž skutečně kráčel Komenský. Objev evropského významu byl navržen k zapsání za kulturní památku. Výsledky vědecko-výzkumné činnosti specializovaného pracoviště komeniologie a dějin školství prezentují odborní pracovníci muzea na konferencích v České republice i v zahraničí. 

Fotogalerie

Vstupní portál do přerovského zámku – sídla expozic a místa konání výstav a kulturních akcí pořádaných Muzeem Komenského v Přerově (foto J. Hanáková) Letecký pohled na odkryté archeologické naleziště se zbytky konstrukcí bratrského sboru a domu se školou jednoty bratrské (foto Z. Schenk) Pomník Jana Amose Komenského od Tomáše Seidana z roku 1874 (foto J. Hanáková) Pamětní deska na školu jednoty bratrské na náměstí Na Marku (foto J. Hanáková) Pamětní deska na budově radnice (nám. T.G. Masaryka 1) z roku 1892 (foto J. Hanáková) Komenského mapa Moravy Svatební smlouva Komenského s Mandalenou z Vizovic v knize smluv svatebních města Přerova (foto J. Hanáková) Expozice školní třídy z doby J. A. Komenského (foto J. Hanáková) Záběr z animačního programu o životě Komenského (foto J. Hanáková)
 
  help with college papers Zřizovatel:
                                                

                    
vyrobila www.omegedesign.cz