O muzeu > Přehled oddělení > Ústav Anthropos > Moravský Krumlov 2003

O muzeu

 

Kalendář akcí

Leden 2022
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31

Přednáška

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

Výzkumná sezóna 2003 na paleolitické stanici Moravský Krumlov IV.

V době od 7. 7. do 29. 8. jsme pokračovali ve výzkumu mladopaleolitické - szeletienské vrstvy. Loňský výzkum jsme rozšířili severním a východním směrem, což se v důsledku ukázalo jako velice dobrá volba. Zjistili jsme, že těmito směry přibývá koncentrací nálezů štípaných artefaktů. Kromě obvyklé debitáže a jader byl letošní výzkum neobyčejně bohatý na nálezy listovitých hrotů v nejrůznějších stádiích vypracování. Jejich výskyt se ponejvíce soustřeďoval do dvou od sebe navzájem vzdálených čtverců.Jedna z budoucích analýz se bude zabývat právě morfologií těchto bifaciálních artefaktů a způsobem jejich sbíjení, který je u všech kusů naprosto identický.

Nejdůležitější objevy spadají, jak jinak, do samého závěru výzkumu.Tím prvním je nález zlomku mamutího, nebo nosorožčího žebra (bude specifikováno později) v severním profilu. Když jsme následně rozšířili o 2 m2 výzkum tímto směrem, objevili jsme v dalším profilu tentokrát již celé žebro (pravděpodobně) nosorožce. Dalším významným objevem je odkrytí místa s výraznou koncentrací uhlíků, tedy jakési jednorázové ohniště.

Datování: lokalita je datována prozatím stratigraficky a nálezy do počátku mladého paleolitu, kultury szeletienu. Nálezy se nacházely ve spodní části interpleniglaciální půdy, přičemž je podle absolutních nadmořských výšek zřejmé, že horizont s nálezy nerespektuje současný sklon terénu. V letošním roce bylo odebráno prof. Grünnem několik vzorků na absolutní datování, předpokládáme, že v dohledné době zašleme na AMS datování vzorky z nalezených uhlíků a kostí.

V rámci výzkumu byla letos také vyhloubena hloubková šachta. Jejím cílem bylo paralelizovat profily mezi výzkumy (MK IV-3 a MK IV-1). V hloubce okolo 3 metrů se nacházel půdní horizont PK 5 se štípanými artefakty (vr.2), pod nímž byla v hloubce okolo 6 metrů detekována v detritické spraši další archeologická vrstva s nálezy. Pod mladopaleolitickou vrstvou se nacházejí ještě další dva horizonty s industrií, a to nejspíše staropaleolitického stáří.

S letošním rokem představuje celková výměra prozkoumané plochy 40 m2. Napříště bychom se rádi soustředili na výzkum vrstvy 2. V současnosti probíhá v laboratořích očišťování a popisování posledních předmětů a pokračuje skládání artefaktů z loňského a letošního výzkumu.

Kontakt: znerudova@mzm.cz , 732/648 106, Ústav Anthropos

Fotografie z výzkumu

 
vyrobila www.omegedesign.cz