Programy pro rodiny

Aktuální informace najdete rovněž na našem Facebooku

Dětský workshop k výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla

Pavilon Anthropos, 24. 9. 2022 od 14:00 do 17:00 hod.

Na workshopu se dozvíte, jak se zdobily a co asi nosily venuše podobné té věstonické. Originál několika sošek a hlavně Věstonické venuše budete mít možnost vidět tváří v tvář. Určitě vás překvapí také ozdoby a výbava brněnského šamana. Ozdobami se budeme inspirovat a z různých přírodních materiálů si krásné šperky vytvoříme i my. Možná přijde i zpívající sochař... Více zde.

Cena programu: 70 Kč

Registrace, informace: Kapacita programu je omezena, doporučujeme telefonickou nebo e-mailovou rezervaci, tel.: +420 773 749 931, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz

#30letsdetskymmuzeem


30 let Dětského muzea

V průběhu celého roku 2022 si Dětské muzeum připomíná 30 let svého působení v MZM. Prostřednictvím sociálních sítí se různými způsoby ohlíží, vzpomíná a rekapituluje svoji dosavadní činnost, ale hlavně v rámci tohoto významného jubilea DM průběžně připravuje celou řadu zajímavých doprovodných programů pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost nejen k výstavě Óóó Indiáni, ale i k dalším výstavním projektům, např. i v nové expozici Loutkářské umění.

Indiánský den dětí - narozeninový happening

Vrcholem oslav výročí DM bude narozeninový happening v rámci výstavy Óóó Indiáni s názvem Indiánský den dětí - Dětské muzeum slaví 30. narozeniny, který se uskuteční v sobotu 28. května 2022 od 14:00 do 18:00 hodin v Pavilonu Anthropos a jeho přilehlém okolí. Účastníky happeningu v indiánském stylu čeká prohlídka interaktivní výstavy přibližující historii a kulturu původních obyvatel Severní Ameriky a dále spousta dalších zábavných aktivit přímo ve výstavě, ale také v přilehlém parku u Pavilonu Anthropos. K vyzkoušení budou indiánské hry a dovednosti, chybět nebude výtvarné tvoření ani hudební dílna. Připravena bude ochutnávka pokrmů a v neposlední řadě i vyprávění indiánských legend. Z Westernového městečka v Boskovicích dorazí, a to dokonce na koni, slavný náčelník Apačů Vinnetou. Přítomným představí práci se svými koňmi ve volnosti. A kdoví, možná s Vinnetouem dorazí i jeho krásná sestra Nšo-či...Loutkové představení "Na vědomost se dává" s výtvarnou dílnou

Ve spolupráci s divadelním spolkem Maodas

Hlavní aktéři příběhu, který vznikl na motivy pohádky Zvířátka a Petrovští se nachází v nepříjemné životní situaci. Nesloží však ruce, pařátky, kopýtka do klína, ale předvedou divákům, že vlastním aktivním přičiněním lze zatočit s nepřízní osudu a dosáhnout úspěchu i v oboru pro ně zcela nevídaném.

Po zážitku z loutkového představení a prohlídce nové loutkové expozice Loutkářské umění si ve výtvarné dílně vyrobíme jednoduché papírové loutky vybraných postaviček pro vaše domácí divadelní hrátky.

Datum: sobota 4. června 2022 od 14:00 do 17:00 hod. 
Místo: Palác šlechtičen, Kobližná 1
Vstupné: 70 Kč

Registrace, informace: upozorňujeme na omezený počet návštěvníků, doporučujeme telefonickou nebo e-mailovou rezervaci, tel. 533 435 274, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz


Týden dětí s MZM 2022 / 32. ročník

I. turnus 11. – 15. 7. 2022 / PLNĚ OBSAZENO
II. turnus 22. – 26. 8. 2022 / POSLEDNÍ 1 VOLNÉ MÍSTO


Pondělí 11. 7. a 22. 8. 2022

Na Mušlově a Svatém kopečku v Mikulově
Na Mušlově - přírodní a geologické lokalitě nahlédneme do dávné minulosti třetihorního moře, které se před 15 mil. let rozlévalo v dnešní chráněné krajině oblasti Pavlovských vrchů. Ve vrstvách, které se tehdy postupně v moři usazovaly, se dnes pokusíme nalézt pozůstatky tehdejších mořských živočichů, kterým říkáme zkameněliny (fosilie). Kromě otisků schránek mlžů či plžů budeme moci nalézt i zbytky mechovek, ježovek a při velkém štěstí i žraločí zoubek. Poté se projdeme na Svatý kopeček u Mikulova.

Úterý 12. 7. a 23. 8. 2022

Zoologický den a výprava do světa komiksu
Dopoledne strávíme v brněnské zoologické zahradě. Průvodce, který se nám bude věnovat, nás zavede na aktuálně nejpozoruhodnější místa v Zoo a také se od něj dozvíme spoustu zajímavostí ze světa zvířat. V odpoledních hodinách se přesuneme do Dietrichsteinského paláce, kde nahlédneme do světa komiksu v nové výstavě „Český komiks a jeho svět“. Ponoříme se do říše fantazie, budeme si hrát a tvořit.

Středa 13. 7. a 24. 8. 2022

Návštěva kyjovského kraje a Papouščí ZOO
Den zahájíme návštěvou Vlastivědného muzea v Kyjově, kde se zapojíme do naučné hry „Průvodce poznáním" a prověříme tak svoje detektivní schopnosti. Vyluštíme některé rébusy a poslechneme si, jak k nám promlouvají exponáty. V odpoledních hodinách se přemístíme do obce Bošovice, kde mají vybudované zařízení pro chov papoušků, jako jediné svého druhu v České republice.

Čtvrtek 14. 7. a 25. 8. 2022

Křížem krážem Moravským krasem
Za doprovodu zkušeného průvodce a odborníka se vydáme poznávat krásy Moravského krasu. Cesta povede z Josefova k jeskyni Jáchymka a Býčí skála až k vývěrům Jedovnického potoka. Tématem exkurze budou specifické krasové jevy, pravěcí obyvatelé jeskyní či ochrana přírody a její praktické úkoly. Odpoledne navštívíme novou expozici „Obrazy z Moravského Švýcarska“ v Muzeu Blanenska, kde se postupně představí badatelé a objevitelé Moravského krasu. Expozice ukáže i řadu jedinečných předmětů, jako originální zuby a kosti mamuta, kostru jeskynního medvěda nebo unikátní kopii kostry jeskynního lva.

Pátek 15. 7. a 26. 8. 2022

Etnografický den a cesta do říše loutek
Závěrečný den se dozvíme, čím se zabývá spolek Vodící pes. Budeme si povídat o tom, jak pejsci usnadňují život nevidomým lidem. Poté děti provedeme novými expozicemi s názvem Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času a Loutkářské umění. Vyzkoušíme si zde různé aktivity a hry z oblasti lidových zvyků a tradic našich předků v ročním koloběhu. Připomeneme si různá řemesla, slavnosti, svátky a nebude chybět ani folklor. V dílně nás pak čeká výtvarné tvoření. Seznámíme se zde s různými typy loutek a můžeme si zahrát i divadlo.

Program je určený pro děti ve věku od 6 do 12 let.

Rezervace přijímá: Dětské muzeum, Moravské zemské muzeum, telefon: 533 435 274 nebo 371, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz, kapacita omezena!

Cena pětidenního programu: 2 700 Kč

30 LET DĚTSKÉHO MUZEA

V průběhu celého roku 2022 si Dětské muzeum připomíná 30 let svého působení v MZM. Prostřednictvím sociálních sítí se různými způsoby ohlíží, vzpomíná a rekapituluje svoji dosavadní činnost, ale hlavně v rámci tohoto významného jubilea DM průběžně připravuje celou řadu zajímavých doprovodných programů pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost nejen k výstavě Óóó Indiáni, ale i k dalším výstavním projektům, např. i v nové expozici Loutkářské umění.

INDIÁNSKÝ DEN DĚTÍ - NAROZENINOVÝ HAPPENING

Vrcholem oslav výročí DM bude narozeninový happening v rámci výstavy Óóó Indiáni s názvem Indiánský den dětí - Dětské muzeum slaví 30. narozeniny, který se uskuteční v sobotu 28. května 2022 od 14:00 do 18:00 hodin v Pavilonu Anthropos a jeho přilehlém okolí. Účastníky happeningu v indiánském stylu čeká prohlídka interaktivní výstavy přibližující historii a kulturu původních obyvatel Severní Ameriky a dále spousta dalších zábavných aktivit přímo ve výstavě, ale také v přilehlém parku u Pavilonu Anthropos. K vyzkoušení budou indiánské hry a dovednosti, chybět nebude výtvarné tvoření ani hudební dílna. Připravena bude ochutnávka pokrmů a v neposlední řadě i vyprávění indiánských legend. Z Westernového městečka v Boskovicích dorazí, a to dokonce na koni, slavný náčelník Apačů Vinnetou. Přítomným představí práci se svými koňmi ve volnosti. A kdoví, možná s Vinnetouem dorazí i jeho krásná sestra Nšo-či...

PŘIPRAVUJEME NOVOU VÝSTAVU MALÝ PRINC

Na závěr roku připravujeme ve spolupráci se dvěma umělkyněmi - výtvarnicí a ilustrátorkou Eliškou Podzimkovou a uměleckou sklářkou Alicí Dostálovou interaktivní výstavu, která představuje díla inspirovaná pohádkovým příběhem Antoine de Saint-Exupéryho Malý princ. Můžeme zde obdivovat nejen ukázky různých sklářských technik či skvostné obrazové koláže vytvořené kombinací fotografie, ilustrace i přírodních materiálů, které jsou zároveň animované prostřednictvím AR (augmented reality), ale také se ponořit do vyprávění o podobenství dětství a dospělosti.

SOUTĚŽ K VÝROČÍ DM - NOC V MUZEU

V rámci oslav dětem navíc nabízíme exkluzivní zážitek ve formě speciálního programu ve výstavě Malý princ včetně možnosti strávit noc přímo v budově muzea. Děti, které navštíví jednu či více akcí Dětského muzea (různé workshopy a doprovodné programy k výstavám) nebo navštíví jakoukoliv výstavu či expozici ve všech objektech MZM si mohou na pokladnách vyzvednout speciální kartu s okénky, do které postupně sbírají razítka (1 razítko = 1 návštěva muzea). Držitelé karet se stávají účastníky soutěže, jejíž cílem je strávit noc v muzeu.

Soutěžní kartu je třeba odevzdat v termínu od 5. do 15. listopadu 2022 na pokladně Pavilonu Anthropos, Dietrichsteinského paláce nebo Paláce šlechtičen. Noc v muzeu a speciální program ve výstavě Malý princ čeká na patnáct nejúspěšnějších, tedy těch, kteří odevzdají největší počet razítek. V případě shody bude rozhodovat čas odevzdání, který bude zaznamenán na pokladně. Zvítězí však každý, kdo se zúčastní! Drobná odměna totiž čeká na všechny děti, které vyplněnou kartičku v termínu odevzdají.

SOUTĚŽNÍ KARTA

CHTĚL/A BYS STRÁVIT KOUZELNÝ VEČER A NOC V MUZEU?

Sbírej razítka z akcí Dětského muzea nebo návštěvy kterékoliv výstavy či expozice Moravského zemského muzea a získej buď odměnu, nebo účast na speciálním programu ve výstavě Malý princ, který se uskuteční v listopadu letošního roku. #30letsdetskymmuzeem

V případě, že se zúčastníš nové virtuální hry MZM Po stopách pavoučka Edy, můžeš získat i bonusové body!

 ●  1. akce DM | workshop k výstavě Ó Indiáni – únor – 2022

 ●  2. akce DM | programy v rámci akce Jarní prázdniny v MZM – březen 2022

 ●  3. akce DM | workshop k výstavě Ó Indiáni – duben 2022

 ●  4. akce DM | narozeninový happening k 30. výročí DM ve výstavě Ó Indiáni – květen 2022

 ●  5. akce DM | workshop v nové expozici Loutkářské umění a loutkové představení Zvířátka a Petrovští – červen 2022

 ●  6. akce DM | workshop k výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla – září 2022

 ●  7. akce DM | workshop k výstavě Český komiks a jeho svět – říjen 2022

 ●  8. akce DM | workshop k výstavě Archeologie z nebe – listopad 2022

 ●  9. výstava/expozice

 ●  10. výstava/expozice

Změna programu vyhrazena. Pro aktuální informace sledujte náš web, případně Facebook Dětského muzea.


Virtuální muzeum pro děti

Vážení návštěvníci, milé děti, přijměte naše pozvání do virtuálního muzea, ve kterém najdete didaktické listy, tajenky, vystřihovánky a interaktivní skládačky. Všechny aktivity jsou inspirovány právě konanými či nedávno skončenými výstavami.

 ► Po stopách pavoučka Edy - vyzkoušejte virtuální rodinnou hru ve vašem mobilu či tabletu

 ► Interaktivní prezentace výstavy Čas rytířů dalekých moří - průvodce s pexesem a dalšími aktivitami

 ► Doprovodný program Cesta kolem světa s rytířem dalekých moří - video z výukového programu

 ► Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století - pracovní listy plné zajímavostí

 ► Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce - didaktické listy, tajenky, vystřihovánky

 ► Do Brna široká cesta - didaktické listy pro výstavu

 ► Skládačka obrázku fregaty - z výstavy Čas rytířů dalekých moří

 ► Skládačka obrázku křečka - z výstavy Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce

 ► Návod na tvorbu loutky Charlieho Chaplina

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS