Pořádáme > Archiv výstav > 2019 > Mineralogicko-petrografické oddělení - prezentace odborných oddělení

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Mineralogicko-petrografické oddělení - prezentace odborných oddělení

7. 12. 2016 - 8. 1. 2017

Vstupné: plné 50 Kč, zvýhodněné 25 Kč, rodinné 125 Kč

Otevírací doba: úterý 9-15 hod., středa až pátek 9-17 hod., sobota a neděle 13-18 hod.

 

Mineralogicko-petrografické oddělení je již od počátku svého vzniku před 200 lety neustále rozšiřováno a doplňováno o unikátní kolekce minerálů. A právě to je důvodem jedinečnosti a rozsahu sbírkových fondů, které čítají přes 150 000 kusů. Fond je rozdělen do šesti podsekcí. Sbírky jsou doplňovány vědeckou činností (sběrem), nákupem a v neposlední řadě jsou to dary, přispívající k rozsahu sbírek.

Výstava nevelká rozsahem, o to víc obsahem, představí vzácné nálezy z Moravy, Čech a Slovenska a také světových unikátů. Sbírky budou reprezentovat tři vitríny, ze kterých vybrat ten nejcennější vystavovaný mineralogický vzorek by bylo velice složité, každý je totiž unikátem.

Výstava je vhodně doplněna fotografiemi a textem vážícím se k bohaté historii oddělení.

„Lákadlem pro návštěvníky budou třeba heřmanovské koule, útvary nejasného vzniku, nalézané na jediné evropské lokalitě, a to v Heřmanově u Velkého Meziříčí“, uvádí vedoucí oddělení Vladimír Hrazdil. Jednotlivé kulovité útvary jsou složeny ze slídy flogopitu, lemované stříbřitými vláknitými amfiboly, tremolitem a antofylitem.

Z moravských minerálů je k vidění např. rubelit z Řečice, výjimečný svojí velikostí a v tomto nemající v Evropě obdoby. Krásou vyniká rovněž ametystová geoda z Rudic v Moravském krasu, toto naleziště je zcela unikátní, jiné takové v ČR není, a srůst dvou krystalů záhnědy z Krásněvsi. Zcela unikátní a nikdy nevystavený je brus citrínu z Českomoravské vrchoviny vážící 1615 ct.

Z dalších vzorků z lokalit, nacházejících se mimo Moravu, stojí za zmínku pěkně vybarvený historický vzorek ametystu z Banské Štiavnice (sběr hraběte Mitrovského) na Slovensku, krystal křemene s cinvalditem z Cínovce a „bleskový achát“ z Horní Halže v Krušných horách. Zcela jistě je nutné zdůraznit také zlato z Rosia Montany v Rumunsku a azurit ze světové  lokality Tsumeb v Namíbii. „Zcela mimořádným a cenným unikátem je také kusové ryzí stříbro z norského Konsbergu, které je výjimečné svou velikostí“, doplňuje Hrazdil.

 
vyrobila www.omegedesign.cz