O muzeu > Projekty > Projekt Komenského cesty > Městské muzeum Strážnice

O muzeu

 

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Strážnice / Městské muzeum ve Strážnici

Adresa:
Městské muzeum ve Strážnici
Náměstí Svobody 486
696 62 Strážnice

  

Tel.: +420 518 334 155
E-mail: ivo.vratislavsky@seznam.cz
  
Webové stránky muzea 

Památník bratrského školství ve Strážnici 

Za kostelem P. Marie poblíž Průžkova mlýna se nachází od roku 1992 Památník bratrského školství, kde je možno zhlédnout základy bratrského sboru, školy a špitálu. Mezi žáky zdejší bratrské školy patřil i Jan Amos Komenský, pozdější pedagog, spisovatel a biskup Jednoty bratrské.  Komenský ve Strážnici nalezl svého celoživotního přítele, o čtyři roky staršího Mikuláše Drabíka, který  byl později známý jako vizionář, prorokující mimo jiné také zkázu panujícího habsburského rodu. Jeho proroctví Komenský vydal v knize Lux ex tenebris – Světlo v temnotách.

Od počátku roku 1604 Komenský bydlel ve Strážnici u své tety Zuzany v domě na Suchém řádku, v dnešní Skalické ulici. Na místě původního domu je dnes umístěna pamětní deska.    V květnu 1605 byla Strážnice s okolím  svědkem ničivého  vpádu uherských povstalců, v jejichž čele stál sedmihradským kníže Štěpán Bočkaj. Město samotné utrpělo značné škody, bylo vypáleno a  mnoho obyvatel zahynulo, mezi nimi byl i strýc Komenského. Tehdy také vyhořel  dům Zuzany Komenské. Komenský poté odchází ze Strážnice a vrací se ke svým poručníkům do Nivnice.

Socha Komenského na náměstí

V horní části náměstí Svobody, před městským muzeem je umístěna socha J. A. Komenského. Autorem této nepřehlédnutelné dominanty náměstí je významný strážnický rodák, akademický sochař Miroslav Hudeček, který byl v roce 1979  pověřen  k vytvoření bronzového pomníku. Již v roce 1980 dokončil sochař studii sedící postavy, samotná realizace v hlíně poté probíhala v letech 1981 – 1982, o rok později byla socha odlita a v roce 1984 osazena na strážnické náměstí.

220 centimetrů vysoká bronzová postava Komenského je znázorněna v dobovém obleku a sedící v renesančním křesle, s nataženou pravicí a levou rukou vztaženou k srdci. V  jeho tváři se odráží snaha o zachycení charakteru osobnosti vědce i vizionáře.

Podle dobového tisku se při slavnostním odhalení pomníku 28. 3.1984, v den 392. výročí narození J. A. Komenského, sešlo na strážnickém náměstí na tři tisíce účastníků. Pomník byl odhalen při příležitosti 380. výročí příchodu Komenského do Strážnice.

Městské muzeum Strážnice 

Ve stálé expozici v prvním patře muzea se nachází koutek  věnovaný Bratrskému školství. Je zde umístěn základní kámen dokončení stavby Bratrské školy z roku 1579 a text o Bratrském školství se zmínkou o Komenském a Drabíkovi.

Fotogalerie

 
vyrobila www.omegedesign.cz