Pořádáme > Archiv výstav > 2012 > Messel on Tour

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Messel on Tour - přírodní katastrofa po zániku dinosaurů

Od 6. ledna do 8. dubna 2012

Výstava 125 originálů zkamenělin ze slavné německé lokality Messel (stát Hesensko). Od poloviny 19. století  na tomto místě probíhala rozsáhlá těžba živičných jílovců, která skončila v 70. letech minulého století. Dnes je lokalita vzhledem k unikátním nálezům zkamenělin pod přísnou ochranou organizace UNESCO. 

Samotná výstava Messel on Tour je dílem kolegů z Hessisches Landesmuseum Darmstadt, kteří mají odborný dohled na pokračující paleontologický výzkum. Zkameněliny z  Messelu jedinečně dokumentují raná stádia evoluce savců. Bylo zde objeveno na 45 jejich druhů (předchůdce dnešního koně, netopýři, vačice, lemurovití savci, hlodavci i primitivní mravenečník). Lokalitu  proslavil i objev fosílie Darwinius masillae pokládaná za jednoho z prvních primátů tedy i vývojové větvě vedoucí k člověku. Vedle savců je lokalita věhlasná nálezy ptáků, krokodýlů, hadů, žab i hmyzu.

Messel tak otevírá okno do historie Země krátce po zániku dinosaurů, kteří vyhynuli na Zemi před 65 miliony let a zanechali volné ekologické niky pro vývoj a diverzifikaci savců. Přeneseně je lokalita Messel nazývána paleontologickými Pompejemi.

Výstava se již konala ve významných evropských muzeích (Basilej, Stuttgart, Oslo, Leiden, Münster, Kassel) a shlédlo ji již půl miliónů návštěvníků.

Get Flash Player!

 

Výstava je první expozicí Moravského zemského muzea doplněnou podrobnými informacemi v QR kódech, umožňujících přenos získaných dat (multimediální průvodce ) do vlastních smart zařízení. Výstava je pokryta bezdrátovým internetem. Pro návštěvníky bez vlastního mobilního zařízení bude k dispozici k zapůjčení zařízení Apple iPod Touch. Návod k užití QR čtečky.

Doprovodný program k výstavě

Fotografie z výstavy

Nad výstavou převzali záštitu: 

ministr kultury ČR 

primátor statutárního města Brna Roman Onderka

UNESCO

ICOM

                  

                                    

Partneři výstavy:

                            

                                        

Hlavní mediální partner:

 
vyrobila www.omegedesign.cz