Pořádáme > Archiv výstav > 2013 > Královna Dagmar - česká princezna

Pořádáme

 

Kalendář akcí

Červen 2020
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
22
23
24
25
26
27
28

Výstava
Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP

PRONÁJMY


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      

 
       

   

Královna Dagmar - česká princezna

16. 1. 2013 – 17. 3. 2013

 

Výstava pojednává o první známé "krajance" v Dánsku - Markétě, dceři Přemysla I. Otakara a nevlastní sestře sv. Anežky České. Princezna Markéta se v roce 1205 provdala za dánského krále Valdemara II. Vítězného a v Dánsku je všeobecně známá jako královna Dagmar. Pověsti o jejím dobrém srdci se v zemi vyprávějí dodnes. Je pohřbena v Ringstedu a v letošním roce si připomínáme 800. výročí jejího úmrtí.

 

Dagmar – česká princezna a dánská královna
V roce 1205 odcestovala česká princezna Markéta Drahomíra do Dánska, aby se provdala za tehdy již pětatřicetiletého krále Valdemara Vítězného. V Dánsku se jí dostalo jména Dagmar. Z dobových pramenů víme, že v roce 1209 porodila Valdemaru Vítěznému syna, Valdemara Mladého, a také to, že zemřela 24. května 1212.

Dagmar dnes většina Dánů zná jako krásnou a dobrou královnu, za což vděčíme faktu, že se na rozdíl od ostatních středověkých královen stala hlavní postavou hned několika balad. Je tedy zřejmé, že se mezi dobovými královnami po své smrti těšila mimořádnému postavení. Žádnou z těchto balad ovšem nelze považovat za historický pramen o královnině působení a její osobě. Jedna balada je však odlišná. Začíná v době, kdy je Dagmar ještě v Čechách. Tady jí matka dává mnoho rad. Na srdce jí klade zejména to, aby krále přiměla, ať propustí biskupa Valdemara. To se také rok poté, v roce 1206, stane, existuje tedy souvislost mezi svatbou Valdemara Vítězného a české princezny a brzkým propuštěním vězněného biskupa. Ona souvislost je ovšem jiná, než jakou naznačuje balada.

Podle dohody, kterou se od roku 1203 papež snažil uzavřít s Valdemarem Vítězným, mělo k propuštění biskupa Valdemara dojít tak, že jej Valdemar Vítězný dopraví k uherskému králi, svému příbuznému. Tady měl biskupa převzít do své moci papež. Aby nehrozilo riziko, že biskup Valdemar cestou padne do rukou Valdemarových německých nepřátel, bylo nutno cestovat přes Polsko a Čechy. Velkopolský kníže již mezi Valdemarovy spojence patřil, scházela pouze dohoda s českým králem. Ten měl svolit k cestě biskupa přes své území. Toto svolení si král Valdemar u českého krále zajistil manželskou dohodou.

Roku 1205 se Valdemar Vítězný s vojskem přeplavil přes Balt a navštívil velkopolského knížete. Podle všeho právě zde přivítal svou novou ženu. Dagmar se jinými slovy stala královnou v Dánsku po „koňském handlu”, tolik typickém pro tehdejší knížecí sňatky.

 

 

Výstava je pořádána pod záštitou Velvyslanectví Dánského království v Praze a Velvyslanectví České republiky v Kodani.

 

 

                                                              

Fotografie z vernisáže výstavy 17. 1. 2013

Výstavu uvedl Zdeněk Lyčka, velvyslanec České republiky v Kodani, Lars Kjellberg, zástupce velvyslance Dánského království v ČR a Birger Husted, viceprezident Nordic Chamber of Commerce in the Czech Republic

 
vyrobila www.omegedesign.cz