Kalendář > Akce
 

Kalendář akcí

Leden 2022
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
31

Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

< Zpět na výpis akcí

Lety

Datum a čas: Středa, 28.7.2021 17:00 Kategorie: Film

Projekce dokumentárního filmu se uskuteční v Dietrichsteinském paláci (Zelný trh 8, Brno).


Dokumentární film Lety z produkce organizace ROMEA získal zvláštní ocenění na berlínském festivalu romského filmu Ake Dikhea?. V rámci festivalu Meeting Brno proběhne jeho první veřejná projekce v Brně.

Film tematizuje historii jednoho konkrétního místa - protektorátního koncentračního tábora určeného pro Romy - a věnuje se osudům lidí, kteří zde zahynuli nebo se pro ně Lety staly přestupní stanicí před transportem do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Dále se věnuje milníkům dvacetiletého úsilí organizací a jednotlivců o to, aby se místo romského holokaustu v Letech u Písku dočkalo důstojné piety. Snímek vznikal přibližně dva roky a předcházelo mu desetileté bádání, sběr informací, rozhovorů i osobních vzpomínek. Autoři filmu využili například archivy České televize a Muzea holokaustu ve Washingtonu, kde získali cenná svědectví přeživších přímo z Letů.

Od roku 2018 se stává oficiálním správcem památníku obětem romského holokaustu v Letech Muzeum romské kultury, které zde v současné chvíli projektuje nový památník s expozicí dle výsledků mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže. Ten by měl uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, informovat odbornou i laickou veřejnost, podnítit diskusi o minulosti i o současné společenské situaci a zabývat se tématy diskriminace menšin a lidských práv.

Po projekci filmu budou pracovníci Muzea romské kultury odpovídat na dotazy a představí činnost muzea týkající se nového památníku v Letech.

Lety. Režie a scénář: Viola Tokárová, František Bikár, Renata Berkyová (2019, 58 min)

Pořad se koná ve spolupráci s Muzeem romské kultury a Moravským zemským muzeem.

 
vyrobila www.omegedesign.cz