Kalendář > Akce
 

Kalendář akcí

Leden 2022
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
31

Doprovodná akce

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace


OTEVÍRACÍ DOBA


VIRTUÁLNÍ MUZEUM


EXPONÁT MĚSÍCE


FOTOGALERIE

E-SHOP


VĚDECKÉ ČASOPISY


 Zřizovatel:


                      


 
 
       

< Zpět na výpis akcí

Vendula Chalánková: U Janáčků v kuchyni

Datum a čas: Čtvrtek, 15.7.2021 17:00 Kategorie: Vernisáž

Vernisáž výstavy se uskuteční v Památníku Leoše Janáčka (Smetanova 14, Brno).


Jak vypadal jídelníček jednoho z nejpozoruhodnějších skladatelů 20. století Leoše Janáčka? Co měl rád a čemu se vyhýbal? Na to nám může odpovědět právě tato výstava. Mnoho desetiletí ležel v ústraní Archivu Leoše Janáčka Moravského zemského muzea polorozpadlý sešit s recepty hospodyně u Janáčkových Marie Stejskalové.

V roce 2020 se Turistické informační centrum, ve spolupráci s MZM, rozhodlo tento zajímavý pramen vydat tiskem. Výsledkem je publikace Mářina kuchařka obsahující vedle četných receptů na pokrmy připravované v Janáčkově domácnosti také poznámky k Mistrovu životu a dílu.

O vánocích pán hrozně rád jídal žabí stehýnka s petrželovou omáčkou.


Pro výtvarné řešení této pozoruhodné knížky byla oslovena vynikající brněnská výtvarnice Vendula Chalánková. A právě originály ilustrací k této knize jsou základem výstavy v Památníku Leoše Janáčka. Součástí instalace jsou také výtvarné objekty, které Chalánková "uvařila a upekla" podle Mářiny kuchařky.

Vendula Chalánková v současné době patří mezi nejautentičtější a nejosobitější výtvarníky mladší generace. Okruh její tvorby je velmi široký, od volné tvorby, přes knižní ilustraci, komiks až po animovaný film, přičemž podobně široké je užití technik od malby a kresby, přes koláže, asambláže či vyšívané objekty.

Partnerem výstavy je TIC BRNO, příspěvková organizace.

 
vyrobila www.omegedesign.cz