Kalendář > Akce
 

Kalendář akcí

Březen 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

< Zpět na výpis akcí

Okouzlení Afrikou

Datum a čas: Úterý, 30.4.2019 17:00 Kategorie: Vernisáž

Výstava se uskutečňuje v Pavilonu Anthropos na ul. Pisárecká 5 v Brně od 1. května 2019 do 28. února 2020. Vernisáž se koná v úterý 30. dubna 2019 v 17 hod. v Pavilonu Anthropos.


Výstava představí umělecká díla ilustrující vliv Afriky na české umělce od 19. století až do současnosti. Ačkoliv čeští umělci nevyrůstali v zemi s přímou koloniální minulostí, africké umění se stalo pro české výtvarníky významným zdrojem estetické inspirace a kreativity. Na výstavě budou prezentována jak díla českých umělců, kteří navštívili Afriku, tak díla výtvarníků, jež vytvořili své práce zprostředkovaně - na základě inspirace díly zahraničních umělců (kubistů, expresionistů a fauvistů) tvořících pod vlivem umění Afriky například v Paříži. V kontrapunktu k uměleckým dílům českých tvůrců budou součástí výstavy africké plastiky a masky, z nichž se některé nacházely ve sbírkách a ateliérech významných českých umělců. Cílem je zmapovat počátky, růst a kumulaci výtvarného zájmu o africký kontinent, zejména o jeho domorodé umění a kultury.

Na výstavě budou zastoupeni přední reprezentanti moderního českého výtvarného umění, jako jsou František Kupka, Alén Diviš, Antonín Pelc, Jan Křížek, František Tichý, František Hudeček, Jan Zrzavý nebo Toyen. Ze současných umělců inspirovaných Afrikou výstava uvede díla Františka Skály, Jiřího Anderleho, Jana Švankmajera, Petra Kvíčaly nebo Jaroslava Róny. Součástí výstavy se tak stanou vedle obrazů také sochy a plastiky, které budou ilustrovat vliv afrického umění na výtvarnou tvorbu předních českých výtvarníků.

Edukativní dimenzi výstavě vtisknou také doprovodné programy, které návštěvníkům přiblíží Afrikou inspirovaná divadelní představení, umělecké ateliéry a workshopy nebo přímo do projektu osobně zapojení afričtí umělci. Koncepce výstavy odpovídá současným trendům ve světovém výstavnictví, které ve stále větší míře prezentuje komplexní a inspirující vztah mezi nativní exotikou a západní moderní kulturou.

 
vyrobila www.omegedesign.cz