O muzeu > Přehled oddělení > Oddělení dějin hudby > Janáčkovo Brno na návštěvě v New Yorku

O muzeu

 

Kalendář akcí

Duben 2021
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Konference

Přihlaste se k odběru Newsletteru.
Zadejte Vaši e-mailovou adresu.

Editace registrace

Janáčkovo Brno na návštěvě v New Yorku

Zpět na Oddělení dějin hudby

Leoš Janáček je ve světě nejhranější český operní skladatel a Janáčkovo Brno vzbuzuje pozornost po celém světě, aktuálně v New Yorku. Brno se v roce 2017 stalo městem hudby UNESCO a TIC BRNO se odkazu skladatele systematicky věnuje od roku 2016. Zprovoznil web leosjanacek.eu, spravuje janáčkovskou naučnou stezku, nabízí publikace, propagační videa a dárkové předměty s touto tématikou. Ve čtvrtek 12. března v 19 hodin newyorského času zahájil formou live streamu (sestřih zde) spolu s Českým centrem New York, Moravským zemským muzeem a Metropolitní operou v Bohemian National Hall Czech Center New York Janáčkovi výstavu. Vzhledem ke stávající situaci je výstava zatím uzavřená a bude návštěvníkům zpřístupněna po znovuotevření galerie v Českém centru New York.Výstava byla připravena u příležitosti plánovaného uvedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Metropolitní opeře. Ústředním tématem výstavy jsou okolnosti vzniku opery Káťa Kabanová a její světové premiéry v roce 1921 v Brně. Další části představují historii inscenací jeho oper na scéně Metropolitní opery v New Yorku a aktuální janáčkovské dění v Brně. Vedle Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno, který se vypracoval na jednu z nejprestižnějších hudebních událostí v Evropě, představuje další aktuální témata, jako janáčkovskou stezku Po stopách Leoše Janáčka nebo zařazení Archivu Leoše Janáčka do registru Paměť světa UNESCO.

Janáčkovo Brno

Součástí výstavy je i kolekce výtvarných koláží brněnské umělkyně Venduly Chalánkové s motivy portrétů Leoše Janáčka, jeho blízkých a postav z jeho oper. Vendula Chalánková spolupracovala také na sérii animovaných videí "Leoš Janáček ve třech minutách", která jsou rovněž na výstavě ke zhlédnutí. Videa jsou součástí projektu TIC BRNO, který vznikl v roce 2016 s cílem využít potenciál fenoménu Leoše Janáčka pro mezinárodní marketing města a má za sebou už řadu úspěšných výstupů. "Představujeme (nejen) světu osobnost Leoše Janáčka, jeho dílo a především samotné Brno jako místo, které mu vždy bylo a stále je nejblíž. Po realizaci janáčkovské stezky, spuštění webu leosjanacek.eu, vydání několika publikací, propagačních videí, autorských kolekcí dárkových předmětů a mezinárodních janáčkovských kampaních je výstava v New Yorku dalším krokem k mezinárodní prezentaci Brna jako města Leoše Janáčka," představuje projekt Janáčkovo Brno Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.Projekt umožňuje v duchu autentického města všem místním a turistům poznávat Janáčkovo Brno nejen na festivalech a koncertech, ale po celý rok. Lidé si tak Leoše Janáčka v Brně najdou kdykoliv. Místa se skladatelem spojená mohou poznávat díky naučné stezce, na janáčkovském webu se dozví informace o jeho životě těsném spojení s městem Brnem, najdou zde kompletní soupis hudebního a literárního díla i přehled významných brněnských institucí spojených s Janáčkem. Obsahuje také hudební online hry a zmíněná animovaná videa, která jsou nyní k vidění také v New Yorku na výstavě.

V infocentrech TIC BRNO můžou lidé zakoupit dárkové předměty s motivy od již zmíněné Venduly Chalánkové nebo kolekci od Barbary Zemčík, kterou zdobí Janáčkovy nápěvky mluvy - zápisy situací a útržků hovorů včetně notového záznamu, které si skladatel více než třicet let zaznamenával do svých deníků. Není to dlouho, co se z nich v Paříži radoval i slavný český literát Milan Kundera, který má k Janáčkovi vřelý vztah a je jeho významným propagátorem.
Bohemian National Hall Czech Center New York
Leoš Janáček a Káťa Kabanová
Janáčkovo dílo v Metropolitní opeře
Leoš Janáček a Brno
Vendula Chalánková: Leoš a jeho drazí
www.leosjanacek.eu

Od 28. září do 16. října 2020:
Janáček Brno
www.janacek-brno.cz

 

 
vyrobila www.omegedesign.cz