František Vildomec - setkání s venuší

V roce 2006 Moravské zemské muzeum Brno zakoupilo jednu z největších soukromých archeologických sbírek u nás. Vznikala v letech 1929–1939 soukromou badatelskou činností F. Vildomce (1878-1975), řídícího učitele v Boskovštejně.

Sbírka obsahuje pozoruhodné památky hmotné kultury vztahující se převážně k epoše mladší doby kamenné (neolitu) a pocházejících z lokalit jižní a jihozápadní Moravy (Střelice, Hluboké Mašůvky, Bojanovice, Boskovštejn a další).

Ve sbírce se nachází řada evropsky proslulých unikátů: střelická váza se čtyřmi vypíchanými lidskými postavami, mísy s lidskými hlavami v rozích, bronzová spona s kuželkami a především světoznámá plastika ženy Venuše z Hlubokých Mašůvek. Ženská figurální plastika je charakteristickým fenoménem středoevropského neolitu, zvláště kultury s moravskou malovanou keramikou. Tyto nálezy patří do skupiny kultovních předmětů spojených s duchovním životem pravěkých lidí, především s jejich náboženstvím.

Největší a nejcennější část sbírky, obsahující především neolitické památky je reinstalována v původní podobě, včetně vitrin, kachlových kamen, křesel a původní návštěvní knihy.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS